YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte operasyonların ayrıntısı
İşte operasyonların ayrıntısı
İşte operasyonların ayrıntısı
29 Mart 2008 / 15:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen tröristlerin uzun menzilli silahlarla vurulduğu belirtildi. İşte operasyonların ayrıntısı


Genelkurmay Başkanlığı’nın Web sitesinden yapılan açıklamada, sınırdan sızmaya çalışan bir gurup PKK’lının tespit edildiği ve bu guruba karşı uzun menzilli silahlarla yapılan operasyonlarda 15 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.


Avaşin-Basyan bölgesinden Türkiye’ye karşı eylem hazırlığında olup sızmaya çalışan PKK’lıların karadan uzun menzilli silahlarla etkisiz hale getirilirken, aynı bölgedeki bazı hedeflerin de, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçaklar tarafından, 28 Mart 2008 tarihinde tam isabetle vurulduğu da açıklandı.


Genelkurmay’ın açıklamasında, “İcra edilen görevlerde terör örgütüne ait olduğu kesin olarak teyit edilen hedeflere taarruz edilmiş; sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gereken hassasiyet gösterilmiştir.” denildi.


Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamanın tam metni şöyle:"Irak'ın kuzeyinde Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen ve Türkiye'ye karşı eylem hazırlığında olup sınırdan sızmaya çalışan bir grup PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensubu, 27 Mart 2008 günü, karada konuşlu uzun menzilli silahlar ile ateş altına alınmıştır. Faaliyet sonrasında yapılan inceleme ve değerlendirmelerden, açılan ateş sonucu 15 teröristin etkisiz hale getirildiği anlaşılmıştır.


Ayrıca, aynı bölgedeki bazı hedefler, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçaklar tarafından, 28 Mart 2008 tarihinde tam isabetle vurulmuştur. Bu hava taarruzu sonucu tesirsiz hale getirilen terörist sayısı, tam olarak tespit edilememiştir.


İcra edilen görevlerde terör örgütüne ait olduğu kesin olarak teyit edilen hedeflere taarruz edilmiş; sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gereken hassasiyet gösterilmiştir.


Irak'ın kuzeyi terörist faaliyetler açısından bundan sonra da yakından izlenecek ve bu bölgeden Türkiye'ye yönelecek her tehdidin, tespit edildiği yer ve zamanda bertaraf edilmesi esas alınacaktır.


Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler