YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ODTÜ'deki saldırının perde arkası!
ODTÜ'te başörtülü öğrencilerin taciz edilmesi olayının, Gezi Parkı eylemlerinde boy gösteren Kolektifler isimli öğrenci topluluğunun yaptığı yaz kampında planlandığı ortaya çıktı.
İşte ODTÜ'deki saldırının perde arkası!
11 Eylül 2013 / 00:04 Güncelleme: 11 Eylül 2013 / 00:04

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ne kayıt için gelen başörtülü öğrencilere sözlü tacizde bulunan ODTÜ'lülerin 'başörtüsü eylemini' yaz kampında planladığı ortayı çıktı.

Özellikle üniversitelerdeki şiddet olaylarında ön plana çıkan ve Gezi Parkı eylemlerinde boy gösteren Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) üniversite yapılanması Kolektif Öğrenci Topluluğu üyelerinin başörtülü öğrencilere tacizi geniş yankı bulmuştu. Başörtüsü tacizi, sonbaharda yeniden başlatılması planlanan Gezi Parkı eylemleri kapsamında Kolektif'in yaz kampında planlandı. Konuyla ilgili başlatılan soruşturmada başörtüsü tacizcilerinden H.N.Y'nin de bu kamplara katıldığı öğrenildi. Kolektif'in İzmir Dikili'deki Sotes Tatil Köyü'nde yapılan Yaz Kampı'na katılan çok sayıda örgüt üyesi arasında bulunan H.N.Y burada sonbahardaki eylemlerle ilgili toplantılara da katıldı.

Kampta eğitim aldılar

Başörtüsü tacizi ise 'Okullarda Gericiliğe Geçit Yok' kampanyası kapsamında yapıldığı ortaya çıktı. Kampta çekilmiş fotoğraflarına da ulaşılan eylemcilerin bu kampı 'Genç Çapulcuların Gezi Direnişi ruhunu taşıdıkları 8. Kolektif yaz kampı' sloganıyla duyurdukları öğrenildi. Türkiye'nin farklı bölgelerinden öğrencilerin katıldıkları yaz kampları polis tarafında merceğe alındı. Polis ise 'öğrenci kampı' adı altında öğrencileri örgütleyen bu oluşumların terör yuvasına dönüştüğünü ifade ederek aileleri uyarmıştı. Emniyet, ailelerle de irtibata geçerek uyarılarda bulunmuştu. Öte yandan konuyla ilgili gözaltına alınan başörtüsü tacizcileri Emniyet sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

ODTÜ yoluna durdurma davası

Ankara Barosu'na kayıtlı Avukat Sedat Vural, Büyükşehir Belediyesi'nin ODTÜ arazisinden geçirmeyi planladığı yolla ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Dava dilekçesinde sözkonusu idari işlemin Anayasa ve yasalara aykırı olduğu savunuldu.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler