YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Öcalan'ın 45 yıl sonra ortaya çıkan fotoğrafı
İmralı Adası'ndaki Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde hükümlü bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın okul arkadaşının albümünden 45 yıl sonra çıkan fotoğraf, Öcalan'ın lise yıllarına dair ender fotoğraflardan biri.
İşte Öcalan'ın 45 yıl sonra ortaya çıkan fotoğrafı
16 Temmuz 2013 / 13:18 Güncelleme: 16 Temmuz 2013 / 13:21

Abdullah Öcalan, 1966'da Ankara Demirtepe'de bulunan Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi'ne başladı.

Lisede sınıf arkadaşlarıyla birlikte haftada bir toplu olarak yatılı kaldığı yurttan Tandoğan'daki Astsubay Orduevi'ne giderek film izliyorlardı. Türkiye'de o yıllarda alanındaki tek okul olan Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi'nden Ahmet Eneş de, Öcalan'ın sınıf arkadaşıydı. Eneş'in 1968 yılında kendi fotoğrafını çektirtirken, arkada Türkiye'nin bir dönemine damga vuracak Abdullah Öcalan da kadrajdaydı.

ocalan.jpg

Sessiz sakin biriydi

Öcalan'ın hafta sonu tatillerinde öğrenci eğlencelerine, sohbetlere katılmadığını söyleyen liseden sınıf arkadaşı Arsa Ofisi eski Bölge Müdürü Mustafa Demirdöven'in, "Okul yönetimi askeriyeyle bir anlaşma yapmıştı. Haftada bir kez otobüslerle orduevine sinemaya giderdik. Sinemaya daha çok maddi durumu iyi olmayanlar katılırdı. Eğlence olsun diye maddi durumu iyi olanlar da film izlemeye giderdi. Öcalan her hafta sinemadaydı…"

Eğlenceye katılmazdı, hareketsizdi

"…Bizi otobüslerle toplu olarak götürüp, film sonrası geri getirirlerdi. Bizim okuduğumuz liseye girmek zordu. Başarı oranı yüksekti. Kendisi hiçbir eğlenceye, sohbete katılmazdı. Çok hareketsiz ve sessizdi. Zaman zaman camiye gidip namaz kıldığını görürdük" diye konuştu.

Irak ve Suriye elçiliklerine giderdi

İsminin açıklanmasını istemeyen bir arkadaşı ise, "Öcalan hafta sonu tatillerinde Irak ve Suriye elçiliklerine gidiyordu. Okuldan kimseyle sohbet ettiğini, dostluk kurduğunu görmedim" dedi.

 

Sabah

Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler