YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Obama'yla Gökçek arasındaki ilginç diyalog
Obama, Melih Gökçek'in 4'üncü kez seçildiğini duyunca neden şaşırdı?
İşte Obama'yla Gökçek arasındaki ilginç diyalog
06 Nisan 2009 / 09:11 Güncelleme: 06 Nisan 2009 / 00:00

ABD Başkanı Barack Obama iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde dün akşam Ankara’ya geldi. Obama’yı karşılama seramonisi sırasında Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in ABD’li eşi Annalise de hazır bulundu. Obama, kendisini karşılayanlar arasındaki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e “Genç görünmesinin sırrını” sordu.


15 dakika geç indi


Obama ve beraberindekileri taşıyan “Air Force One” uçağı saat 21:15’te Esenboğa Havalimanı’na indi. Karşılama heyetinin uçağın kapısında yerini almasına karşın Obama, uçaktan 15 dakika sonra indi. Uçağın merdivenlerinden tek başına koşar adım inen Obama, alanda bulunanlara da el salladı. Obama ilk olarak Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Tanju Sümer’in elini sıktı. Sümer, karşılamadaki devlet erkanını Obama’ya tek tek tanıttı. Obama’yı Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Annalise, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek karşıladı.


Güvenlik için iki limuzin


Obama, gelişinin hemen ardından apronda kendisi için bekleyen limuzine binerek, ikamet edeceği otele doğru yola çıktı. Güvenlik nedeniyle yine aprona getirilen ve içinde bir kişinin yer aldığı diğer bir limuzin de konvoya dahil oldu.


Yol trafiğe kapandı


Esenboğa yolu saat 18.00 itibariyle ulaşıma kapatıldı. Obama’nın gelişini takip edecek olan basın mensupları ve ekipmanları tek tek arandı. ABD Başkanı’nın uçağının yanaştığı Büyük VIP binasının çevresi ve üstünde de üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Obama’yı koruyan ekibin arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün korumalarının yer aldığı da görüldü.


Otele garajdan girdi


ABD konvoyu güvenlik amacıyla iki ayrı güzergahtan Başkan Obama’nın ikametine ayrılan Sheraton Oteli’ne doğru yola çıktı. Obama, Sheraton Oteli’ne yine güvenlik amacıyla garajdan giriş yaptı. ABD Başkanı’nın odasına meyve ve peynir tabağı ile kraker istediği öğrenildi.


Gökçek, Obama’ya gençlik sırrını anlattı


Ankara Büyükşehir Beledile Başkanı Melih Gökçek, Obama’yla yaşadığı diyaloğu VATAN’a şu sözlerle anlattı: “Protokol müdürü beni Obama’ya, ’Melih Gökçek, dördüncü dönem belediye başkanı seçildi. En son bir hafta önce seçimi kazandı’diye taktim etti. Obama da bunun üzerine ’4 kez seçilebilmek için çok başarılı olması lazım. Ayrıca kendisi çok genç görünüyor’karşılığını verdi. Ben de ’61 yaşında bir gencim’dedim. Obama da ’Gerçekten mi inanamıyorum. Bunun sırrını bize söylemelisiniz’ deyince ben ’Hanım çok iyi bakıyor ondan Sayın Başkan’ karşılığını verdim. O da tebessüm edip, omzuma dokundu.” VATAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler