YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Obama'ya verilen hediyenin sırrı
İşte Obama'ya verilen hediyenin sırrı
17 Mayıs 2013 14:29
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD gezisinde Barak Hüseyin Obama'ya hediye ettiği tablodaki hattı yazan sanatçı Mustafa Cemil Efe, "Başbakanımız Geleneksel Türk El Sanatları'nın batının hiç de gerisinde olmadığını gösterdi" dedi.

Bursa'da  konuşan hat sanatçısı Mustafa Cemil Efe, tablo üzerinde 6-7 ay çalışıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Antik Sanat Şirketi sahibi Mehmet Çebi'den böyle bir eser istediğini, onun da lütfedip kendisini tercih ettiğini anlatan Efe, "Bir müzehhip arkadaşla 6-7 ay üzerinde çalıştık. Celi sülüs hatla yazıldı. Klasik Osmanlı hat sanatının özelliklerinden birisi. Sülüs, nesih, rika, celi sülüs gibi yazı dallarında faaliyet gösteriyorum. Ama bu eser özellikle ihtişamlı olduğu için celi sülüs yazı stiliyle tercih edildi" dedi.

Hüseyin ismi ön planda okunuyor

Eserde Barak Hüseyin Obama yazdığını anlatan Mustafa Cemil Efe, "Aslında eserde teşrifat dediğimiz şeref sırası var. Barak Hüseyin Obama yazıyor. Fakat aslında Hüseyin ismini üst tarafta tutarak istifledik. Çünkü tasarıma denge o şekilde geldi. Ancak iki türlü de okunabilir. Başbakanımızın arşivinde de bizim eserlerimiz yer alıyor. Birkaç hilyem var. Bazı devlet büyükleri ve milletvekillerine de yazılar yazdım. Talepler olduğunda eserler hazırlıyoruz" diye konuştu.

Başbakan bu hatla dünyaya mesaj verdi

Geleneksel Türk El Sanatları'nın son yıllarda atağa geçtiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bunda katkısının büyük olduğunu anlatan Efe, "Başbakanımız Türk el sanatlarına muhteşem kıymet veriyor. Unutulmaya yüz tutmuş sanatları ön plana çıkarıyor. Hilye-i şerif sergilerine iştirak etmesi, desteklemesi mühim bir şey. Başbakanımız bu hediyeyle dünyaya Türk ve Osmanlı geleneksel el sanatlarının batının sanatından hiç de geri kalmadığını gösterdi. Bu da çok güzel bir gelişme" şeklinde konuştu.

"Keşke hocam da görseydi"

İki dünya liderinin kendi yaptığı tablonun yanında fotoğraf çektirip konuşmasının çok güzel bir duygu olduğunu kaydeden Mustafa Cemil Efe, "İzlediğimde çok duygulandım. 10 gün önce Türkiye'nin ünlü hattatlarından Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekonu hocam Prof Dr Fevzi Günüç vefat etmişti. Keşke o da sağ olsaydı, bu eseri görüp o d uyguyu yaşasaydı. Sağ olsaydı çok memnun olurdu" diye konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler