YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte o hakim ve savcılar
İşte o hakim ve savcılar
18 Kasım 2009 13:13
Ergenekon savcılarının 10 hakim ve savcı hakkında çıkarttığı dinleme fezlekesine CNN Türk ulaştı

Yargı mensuplarının dinlenmesi kamuoyunda büyük tartışmaya yol açmıştı. İşte büyük gürültü koparan o fezlekeye ulaşıldı. Kimlerin dinlendiği ve dinleme sonuçlarının yer aldığı belgeye CNN Türk ulaştı.

Savcılar dinleme sonucunda delil bulamadıklarını, Adalet Bakanlığı'na bildirmesine rağmen Bakanlık, soruşturmanın devam ettirilmesini istiyor.

Başsavcının imzası gerekiyordu

Fezlekenin altında Ercan Şafak Fikret Seçen imzası var. Fezlekede başsavcının imzasının olması gerekiyor. Ancak Fezlekede iki Ergenekon savcısı dışında imza gözükmüyor.. Ancak Bakanlık genelgesinde "hakim ve savcılarla ilgili yazışmayı başsavcılık yapar" deniyor..

İşte 10 hakim ve savcı

Ömer Faruk Eminağaoğlu
Yargıtay Cumhuriyet savcısı

Osman Kaçmaz
Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı

Hakan Kızılarslan
Ankara Cumhuriyet savcısı

Mahmut Kaya
Ankara Hakimi

Kadir Ünal
Bursa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı

Hamdi Ünal Karabeyoğlu
Yalova Başsavcısı

Yılmaz Güven
Eskişehir Vergi Mahkemesi üyesi

Mecit Ceylan
Şişli Başsavcıvekili

Ali Çakır
Bakırköy savcısı

Murat Yiğit
İstanbul savcısı

Belge İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından CMK'nin 250. maddesi ilgili ve yetkili bölümü deniyor. Yani Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar bölümü..

20 Nisan 2009 tarihli

İstanbul Cumhuriyet Başbavcılığı'ndan Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilen 20 Nisan 2009 tarihli fezlekede 10 isim sıralandıktan sonra şu ifade yer alıyor:

"Bu bilgiler çerçevesinde Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca görevlendirilen müfettişler tarafından soruşturma başlatıldığı Adalet müfettişlerinin talepleri üzerine ilgili mahkemelerden iletişimin tespiti ve kayda alınması kararları verildiği ve bu kararlar çerçevesinde iletişimin tespiti ve dinlenmesi işlemlerinin yapıldığı anlaşılmıştır"

Ağaoğlu dışında delil bulunamadı

Fezlekenin son paragrafında Ömer Faruk Eminağaoğlu dışında 'delil bulunamadı' deniyor. İşte o bölüm:

"Adı geçen yargı mensuplarının tamanının 1. sınıfa ayrılmış ve çoğunun da ağır ceza merkezlerinde görevli  olması, keza fiillerini suç teşkil etmesi halinde bu suçları görev ve ilgili görev sırasında işlediklerini anlaşılması, Ömer Faruk Emin Ağaoğlu dışındakilerin ceza muakemesi kanunu 250. maddesindeki suçlardan birini işledikleri yolunda yeterli delil bulunmaması nazara alındığında, soruşturma evrakının gereğinin takdir ve ifası için Adalet Bakanlığı'na gönderilmesi gerekmektedir."

Bakanlık "soruşturmaya devam edilsin" deniyor

Fezleke Adalet Bakanlığı'na gitti. Bakanlık bu fezlekeye yanıt verdi. Yazıda şöyle deniyor:

"İlgili yazıda geçen hakim ve cumhuriyet savcılarına yönelik iddia edilen Ergenekon terör örgütüne üye olmak ve bilerek bu örgüte yardım etmek suçlarından soruşturmanın suçu işleyenin sıfatına bakılmaksızın ilgili cumhuriyet başsavcılığınca yürütüleceği açıkca anlaşılmaktadır.

Bu bakımdan ilgilii yazıda geçen hakim ve savcıları hakkında görev alanınıza giren bu suçlar bakımında cumhuriyet başsavcılığınızca, gereğinin takdir ve ifasıyla işlem ve sonucunun genel müdürlüğümüze bildirilmesini rica ederim"

CNN TÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler