YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte o gün yaşananlar...
17 yıl önce bugün tarihimizin en acı olaylarından birini yaşadık... 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakıldı. 37 kişi hayatını kaybetti. Bu acı olay bugün bir kez daha anıldı...
İşte o gün yaşananlar...
02 Temmuz 2010 / 11:36 Güncelleme: 02 Temmuz 2010 / 11:58

Tam 17 yıl önce bugün gerçekleşti Sivas katliamı... 37 kişi yanarak can verdi Madımak Oteli'nde...  Pir Sultan Abdal Şenlikleri için gelmişlerdi oraya ama şenlik büyük bir katlima dönüştü. Etkinliklerden rahatsız olan halk Galeyana geldi, oteli kuşatıp ateşe verdi! Tam 35 aydın hayatını kaybetti... Oteli ateşe verenlerden de 2 kişinin ölmesi ile katlima 37 kişi kurban gitti... İşte bugün, 2 Temmuz 1993'te gerçekleşen tarihin en acı olaylarından Sivas Katliamı 17. yılında hüzünle anılıyor...

SİVAS KATLİAMI (MADIMAK OLAYI)

Sivas Katliamı ya da Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında, aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu pek çok sanatçı ve fikir insanı dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak bu kente geldi. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Binlerce kişiden oluşan karşıt grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı. Madımak oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı. Otele sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin'in de bulunduğu 37 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, merdiven trabzasındaki görevli tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan azgın kalabalığa doğru itildi. Başından yaralanan Aziz Nesin'i linç girişiminden araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü.

Akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hakimiyet sağlayabildi. Olaylardan sorumlu 33 kişi idama mahkum edildi... 2002 yılında idam cezasının kaldırılması ile 33 kişinin cezası mühebbet hapis cezasına çevrildi... (Kanal A Haber)

(İHA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler