YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte MİT'in casusluğa karşı önemli UYARILARI
MİT uyardı: Sakın bunları yapmayın!
İşte MİT'in casusluğa karşı önemli UYARILARI
28 Nisan 2009 / 08:44 Güncelleme: 28 Nisan 2009 / 00:00

MİT, stratejik önemdeki kurumların üst düzey yöneticilerine istihbarata karşı koyma eğitimi verdi.


Yabancı devletlerin gizli servislerinin Türkiye'deki faaliyetlerini etkisiz kılmak isteyen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), stratejik önemdeki kurumların üst düzey yöneticilerine istihbarata karşı koyma eğitimi verdi.


Başbakanlık, Dışişleri, Enerji Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Aselsan, Havelsan, TAİ, BOTAŞ ve TPAO gibi önemli kurumlardaki bürokratlar, cep telefonu, bilgisayar ve fotokopi makineleri konusunda uyarıldı. MİT yetkililerinin verdiği en çarpıcı örnek ise gazeteci Mustafa Balbay'ın 'silmiştim' dediği günlükleri oldu. Balbay'ın günlüklerinin nasıl kurtarıldığını anlatan MİT, silinen tüm bilgilerin geri getirilmesinin mümkün olduğunu kaydetti. Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Balbay'ın bilgisayarından Ayışığı ve Sarıkız darbe planlarını doğrulayan bilgiler elde edilmişti.


MİT'in casusluğa karşı önemli uyarıları:


CEP telefonları SMS ile gönderilen basit bir casus program ile bile bir 'böcek'e dönüşebilir. Bu nedenle önemli görüşmeler yapılırken kapalı olsa bile asla cep telefonlarını odada bulundurmayın.


MODERN fotokopi makineleri kopyalanan belgeleri hafızasında saklıyor. Bu nedenle önemli belgelerin fotokopisini her makinede çekmeyin.


HİÇ kimseden cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi hediyeler kabul etmeyin.


BLACKBERRY, dünyada hiçbir yerde önemli kurumların çalışanları tarafından kullanılmıyor. Siz de kullanmayın.


DİZÜSTÜ bilgisayar, USB bellek ve taşınabilir hard disk gibi eşyalarınızı kargoya vermeyin.


BİLGİSAYARLARINIZI tamir için gönderdiğiniz servisleri iyi seçin. YABANCI ülkelerin büyükelçiliklerinde çalışan kişilere karşı dikkatli olun. Elçilik görevlisi kadınlardan ise özellikle uzak durun.


STRATEJİK toplantıları kesinlikle otellerde yapmayın. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler