YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte MGK'nın perde arkası
Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği MGK toplantısında Paralel Yapı'nın 'Kırmızı Kitap'a girmesi için önemli bir adım atıldı. Paralel Yapı devletten tamamen tasfiye edilecek.
İşte MGK'nın perde arkası
01 Kasım 2014 / 08:03 Güncelleme: 01 Kasım 2014 / 08:13

Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) bir numaralı gündem olan Paralel Yapı devletten tasfiye edilecek. Paralel Yapı tehdidi, 5 yılda bir güncellenen Kırmızı Kitap'a da girecek.

Önceki gün alınan karar Bakanlar Kurulu'nun kabul etmesiyle birlikte tüm devlet teşkilatına gönderilerek milli güvenliği tehdit eden yapının unsurları ayıklanacak.

Yine kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapacak kişilerin belirlenmesinde bu karar çerçevesinde güvenlik soruşturmalarında Paralel Yapı'nın unsurları olmamasına dikkat edilecek. Böylece paralel Yapı'nın devlete sızması engellenmiş olacak.

MGK kararları ne anlama geliyor?

Geçmiş yıllarda, MGK'nın bir numaralı gündem maddesi PKK veya irtaci faaliyetler oluyordu. Bu toplantıdaki bir numaralı madde ise Paralel Yapı oldu.

Kurulun aldığı tavsiye kararlar ise Başbakan tarafından Bakanlar Kuruluna bildiriliyor ve uygulanması için bir Başbakan Yardımcısı görevlendiliyor. MGK'nın önceki gün yapılan toplantısında alınan kararlar da Davutoğlu tarafından Bakanlar Kurulu'na bildirilecek.

Legal görünüm altında

Her 5 yılda bir güncellenen ve kamuoyunda 'Kırmızı Kitap' olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne de girmesine kesin gözüyle bakılıyor. 'Legal görünüm altında illegal paralel yapılanmalar' altında 2015'de Kırmızı Kitap'a girecek olan Paralel Yapı'nın milli güvenliğin 1 numaralı tehdidi olarak belirlendi.

Yapılan açıklamada ise,'Legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlar ile yürütülen mücadele kararlılıkla sürdürülecek' denildi.

Devlete sızması engellenecek

MGK kararlarının uygulanmasını sağlayacak olan Başbakan Yardımcısı Paralel Yapı'yla mücadele ile ilgili devlet kurum ve kuruluşlarının nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda yol gösterici olacak. Devlette yapılanmış 'paralel' unsurları tasfiye ederek işe başlanacak.

Güvenlik için titiz soruşturma

Alınan kararalara göre legal görünüm altında illegal faaliyetleri tespit edilen tüm kamu personeli devletten uzaklaştırılacak. Kurumlara alınacak personel içinde güvenlik soruşturmaları daha titiz yapılacak.

Yurt dışı faaliyetlere inceleme

MGK sonrası yapılanm açıklamaya göre Paralel Yapı'nın yurt dışındaki faaliyetleri de mercek altına alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim ayının ikinci haftası yaptığı Afganistan ziyaretinin dönüşünde şöyle konuşmuştu: 'Bu neyi getirir, bu yargının da uluslararası camianın da bu tür olaylara bakınışı değiştirir, önemli bir adımdır bu.

Dostluk, kardeşlik bağlarıyla birbirine bağlı olduğunu söyleyen ülkeler bu tür şeylerde o ülkenin gerek Bakanlar Kurulu gerekse Milli Güvenlik Kurulu gibi önemli bir kurumunun almış olduğu kararı veya tavsiyeyi gözardı etmezler.'

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler