YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Memur-Sen'in toplu sözleşme talepleri
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Başkanı Hacı Bayram Tonbul Toplu sözleşmenin üçüncü dönem görüşmelerinde hükümete sunacakları talepleri açıkladı.
İşte Memur-Sen'in toplu sözleşme talepleri
15 Ocak 2015 / 05:27 Güncelleme: 15 Ocak 2015 / 07:49

Fatih Şahin'in hazırlayıp sunduğu Çerçeve programına Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Başkanı Hacı Bayram Tonbul konuk oldu.

Hacı Bayram Tonbul'un konuşmasında öne çıkan kısımlar şöyle:

"Memurlar gerekirse iş bırakabilir"

"Biz taleplerimizi hükümete götürüyoruz ancak bu masada her şey hükümetin istediği gibi olacak anlamına gelmez. Burası bir müzakere masasıdır. Biraz siz verirsiniz, biraz onlar verir ama bir orta noktada buluşursunuz. Toplu sözleşme masası ortak noktada buluşma noktasıdır. Eğer bu talepler verilmezse memurlar iş bırakabilir"

Üniversiteli işçiler meselesi nasıl çözülecek?

"Üniversiteli işçiler meselesinde bir yanlış anlaşılma var. Biz üniversiteli işçiler dediğimiz zaman üniversiteyi bir şekilde bitirmiş her arkadaşın memur olacağı anlamına gelmiyor. Eğer bir işi memur ve işçi birlikte yapıyorlarsa ve bu iş memur eliyle yapılması gerekiyorsa ki Anayasa'nın amir hükmü bu o zaman bu işi memurlar eliyle yapalım. Yani bu arkadaşımız hangi doktora da dahil hangi dereceden mezun olursa olsun, memurun işini bizzat işçi statüsünde yapıyorsa bunun memur olmasını istiyoruz."

4C'lilerin kadroya geçme durumu ne olacak?

"2008'den beri bizim gündemimizin aslında birinci maddesi 4c'liler. 4C'liler çok fazla sayıda değil. Bunlar özelleştirmeden diğer kamu kurumlarına gönderilen işçi arkadaşlarımız. 4C'nin adı 657 sayılı kanuna göre geçici personel anlamına geliyor. Bu bizde 657 hazırlanırken bazı kurumlarda işleri kolaylaştırsın diye 4C konmuş. Bu sınıflama 2004 yılından önce YSK ve TUİK gibi dönemsel çalışmalara kapı açan kurumlara kolaylık sağladı ancak 2004'ten sonra hükümet 4C'li alımına gitti. Bunlar 2 ay geçici personel olarak çalışıp çıkış yapıyorlardı. Biz bu arkadaşların süresini 11 ay 28 güne çıkardık ve tazminat hakkı elde ettiler ve diğer yardımlardan da faydalandılar. Ancak bu arkadaşlarımız işçiyken ücretleri iyiydi şimdi düştü. Ancak bu arkadaşlar artık daimi sözleşme imzaladılar memurlar. Ancak bu arkadaşların statüsü belli değil. Bizim daimi niyetimiz bu arkadaşların statülerinin verilmesi. Bu durumda sözleme görüşmesinde yer alacak."

Enerji alanında toplu sözleşme talepleri ne olacak?

"Bizim en fazla gelir vergisinde sıkıntımız var. Bizim personelimizin bir çoğu sözleşmeli personel dolayısıyla Brüt ücretleri yüksek olduğu için gelir vergisi dilimini önce geçiyorlar. Bu arkadaşlarımızın vergi dilimleri noktasında sıkıntılarını gündeme getireceğiz. Yine KİT'lerde çalışan personelin ünvanlarında ve pozisyonlarında sadeleştirme yapılacak."

Yeni aile paketi neler getirecek?

"Bu konuda kreş yardımından ziyade, çocuğun anneye yakın olması için biz çalışan annenin kurumunda bir kreş olsun istiyoruz. Ve devlet bunu yapamıyorsa dışarıdan alım yöntemi ile bu kreşler açılabilir. Ama muhakkak kurum içerisinde olmalı. Yine aynı şekilde olumsuz hava şartlarında okullar tatil olduğunda bakıma muhtaç olan çocuğa sahip olan anneye izin verilmeli. Yine aileyi önemsiyorsak evlenme teşviki sağlanmalı ve evlenme yardımı düzenlenmeli. Doğum şartları günün şartlarına uygun hale getirmeli 300 lira 400 lira için kimse doğum yapmaz. Bunun düzgün hale getirilmesi lazım. Aynı şekilde çocuk yardımı en az 100 lira olmalı."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

boş laflar...
 // atiker
sendika memurların emeklilik sürelerini çoktan bitirmiş fakat emekli maaşlarının çok düşük ve kaybın fazla olmasından dolayı emekli olamıyorlar makasın daraltılması gerek ikramiyeler işçilere göre çok düşük eş yardımlarının emekli maaşlarına sözde yansıtılacaktı sendika söylemiydi ses yok emeklilerin durumu iyi değil bunlara çözüm üretin çalışan iyi idare eder hep yağlı kazan yağlı kazana çok aylık alan çift maaşlılara idarecilerin hakkını değil birazda diğerlerinin hakkını arayın ....
15 Ocak 2015 Perşembe 09:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler