YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Mehmet Baransu için istenen hapis cezası!
Mehmet Baransu'nun ‘Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı' haberiyle ilgili 16 yıldan 31 yıla kadar hapis cezası istedi.
İşte Mehmet Baransu için istenen hapis cezası!
22 Eylül 2016 / 19:59 Güncelleme: 22 Eylül 2016 / 19:59

Gazeteci Mehmet Baransu'nun, 28 Kasım 2013 tarihinde Taraf Gazetesi'nde yayınlanan, ‘Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı' haberiyle ilgili yargılandığı davada mütalasını veren cumhuriyet savcısı, 16 yıldan 31 yıla kadar hapis cezası istedi.

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Baransu ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği 1. Hukuk Müşavirliği avukatları katıldı. 

Baransu'nun bazı avukatları vekillikten çekildiklerine dair dilekçeyi mahkemeyi gönderirken, avukatı Ahmet Emre Bayrak ise sağlık sorunları olduğuna ilişkin dilekçeyi mahkemeye iletti.

Duruşmada mütalasını veren cumhuriyet savcısı, sanıklar Mehmet Baransu ve Murat Şevki Çoban'ın, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme" ve "MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme" suçlarından toplam 16 yıldan 31 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmalarını talep etti.

Mehmet Baransu, mütalaaya katılmadığını ve avukatı ile birlikte detaylı savunmasını yapacaklarını söyledi. Mahkeme Heyeti, sanıkların son savunmalarını yapmaları için duruşmayı erteledi.


HABERTÜRK

haliniz nicedir
 // mehmet
ulkeyi yedirir miyiz size ey baransu. haliniz nicedir artik....
22 Eylül 2016 23:01
bunların yönetmenleri kim?
 // Ömer
Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme konusunda Baransu'ya bu belgeleri kim hangi şartlarda neyin karşılığında nereden temin edip verdi? devletin güvenliğini ilgilendiren belge ve bilgilere ulaşmak bu kadar mı kolay? daha önce Lodumlu arşiv depolarında farelerin cirit attığını,çürümeye bırakıldığını...birileri gerçektende bu ülkenin tarihini geçmişte bulgaristana kağıt diye satanlar misali yok etmeye çalışmaktalar. sonra Yemene Tarihin için insan gönder.bakın özdiller yine hırlıyor...
22 Eylül 2016 Perşembe 22:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler