YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte medyaya özgürlüğü savunan Doğan ve Paralel Medya gerçekleri!
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan ve Gazeteci Yazar Tamer Korkmaz, sözde medyaya özgürlük isteyen Paralel ve Doğan Medyası yöneticilerinin ilişkilerini ve gerçekleştirdikleri sansürü anlattı.
İşte medyaya özgürlüğü savunan Doğan ve Paralel Medya gerçekleri!
06 Ekim 2015 / 09:00 Güncelleme: 06 Ekim 2015 / 09:02

Kanal A ekranlarında Sivil Düşünce programına konuk olan Gazeteci-Yazar Tamer Korkmaz, 2002 Nisan ayında Paralel Medya'da yayınlanması için gönderdiği bir yazının Aydın Doğan eleştirisi yüzünden sansürlendiğini söyledi.

Ekrem Dumanlı için, "Türkiye'de özgür medyadan en son söz edecek adam. Hiç söz etmesi mümkün olmayan bir adam" dedi.

İşte Tamer Korkmaz'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

"Paralel Medya ve Doğan Grubu'nun kol kola olduğunu 2002 Nisan'ın dan söyleyen bir gazeteciyim. 11 Nisan 2002'de Aydın Doğan'la ilgili hiçbir hakaret içermeyen, teknik olarak eleştirilerde bulunan ve bu eleştirilerde haklı çıkan Aydın Doğan'ı bir bakımdan Berlusconi'ye benzer özellikleri ile alan bir yazının sahibiyim. Bu yazıya sansür uygulayan üç kişi...

Bir tanesi Paralel Bugün'ü yönetmiş ABD, İsrail yandaşı bir gazeteci. Bir tanesi Referans'ı batırmış ABD, İsrail yandaşı bir gazeteci. Bir tanesi de 14 yıl Paralel Medya'yı yönetmiş bugün istifa etmiş bir gazeteci. Sansürcü gazeteci... Sansürcünün kralı, ABD yandaşı, CIA muhbiri bir gazeteci bu...

Sansürcünün babası. Türkiye'de özgür medyadan en son söz edecek adam. Hiç söz etmesi mümkün olmayan bir adam. Bu üçü sansürcü. Kimin için sansür yapmışlar? Aydın Doğan için sansür yapmışlar.  Belgesi benim elimde. O zamandan beri Aydın Doğan'ı koruyorlar. O medyada Aydın Doğan'ı eleştirmek yasak. 2002 11 Nisan'ı diyorum bakın. Keser döner, sap döner gün gelir hesap döner... Ergenekon ve Balyoz davalarındaki süreçte karşı karşıya olmaları tiyatro."

"Amerika Irak'ta ektiğini biçiyor" sansür edilen cümle bu"

"Burada Hürriyet aleyhinde bir yayın yaptığınız zaman, İsrail, en çok Amerika. Ama Hürriyet ve Doğan grubu en çok ikinci sırada o da azımsanacak derecede değil. Şimdi ben ayrıca Ergin Saygun ve Zeyno Baran'ın Kasım 2006 tarihinde Amerika Washington'daki görüşmelerini VE 1 Aralık 2006 tarihinde de Newsweek Gazetesi'nde o yazımda sansür edildi ama konulmak zorunda kaldı daha sonra benim tepkim üzerine. Daha neler var. Sansür edilen cümle Amerika Irak'ta ektiğini biçiyor" sansür edilen cümle bu."

"Burada medya etiği yazıları yazıp da, medyada ahlaksızlığın en üst düzeyini yapan da istifa eden gazeteci bozuntusudur."

"Bana bütün kapıların kapatılması talimatlarını verenler bunlar. Bunlar yaptılar. Kapı kapı dolaştılar. Gazetecileri tehdit eden, şantaj yapan bir çok gazeteciye bunların hepsi bende var. Bu ülkede basın özgürlüğünden hiç bir zaman bahsedemeyecek bir grup varsa bu paralel medyadır. Bunlar baskı ve zulmün şahını yapmışlardır. Burada medya etiği yazıları yazıp da, medyada ahlaksızlığın en üst düzeyini yapan da istifa eden gazeteci bozuntusudur."

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan ise Aydın Doğan ve Paralel Medya ilişkisini şu sözlerle açıkladı:

"14 Aralık 2014'teki STV ve Zaman'a yapılan operasyon ve Hidayet Karaca'nın içeri alınmasına kadar, olan süre zarfında çok sık aralıklarla bazen bir hafta bazen bir ay aralıklarla Aydın Doğan'ın STV'ye gelip birlikte kahvaltı yiyip, sohbet ettikleri orada çalışanlar tarafından belirtiliyor."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler