YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Mavi Marmara'nın ikinci raporu
Mavi Marmara baskınını incelemek amacıyla İsrail'de kurulan Turkel Komisyonu, ikinci raporunu açıkladı.
İşte Mavi Marmara'nın ikinci raporu
06 Şubat 2013 / 20:44 Güncelleme: 06 Şubat 2013 / 20:51

Turkel Komisyonu'nun 2. raporunda, ''Askeri incelemelerin geliştirilebilmesi için İsrail hukuk sisteminde reform yapılması'' önerildi.

Raporda, ''Askeri incelemelerin etkinliğinin ve gözetiminin iyileştirilmesine yoğunlaşılarak, yasa dışı eylemleri engellemedikleri için üst rütbeli askerlerin ve sivillerin sorumlu tutulması'' tavsiye edildi.

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem'ın sözcüsü Sarit Michaeli, rapordaki önerilerin gerçekleştirilmesi halinde, bunun ''çok önemli bir adım'' olacağını kaydetti.

Turkel Komisyonu geçen yıl yayımlanan ilk raporunda, baskının meşru olduğunu ileri sürmüş, İsrail ordusunun ve hükümetinin uluslararası hukuka aykırı bir şey yapmadığını iddia etmişti.

İsrail askerleri, Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslararası sularda baskın düzenlemiş, saldırıda 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

AA

23:01
 // Kenan Akkuş
TEPKİNİN ZAMANA YAYILMASI
Hani mangalda kül bırakmayıp, yedi düveli hizaya getiriyorduk? Söz konusu İsrail oluyorsa, gerisi hep teferruatta kalıyormuş. İki tane uçağımızı kaldırıp da bir bomba atamadık şu şımarık ve cüretkar İsraile. Artık hamaset değil, atak bekliyoruz....
06 Şubat 2013 23:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler