YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte mahkemenin tahliye sebebi
Yargıyı etkilemek iddiasıyla tutuklanan avukatları tahliye eden İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden tuhaf gerekçe...
İşte mahkemenin tahliye sebebi
11 Haziran 2010 / 16:05 Güncelleme: 11 Haziran 2010 / 16:06

Yargıyı etkilemek iddiasıyla tutuklanan avukatları tahliye eden İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, kararında, telefon görüşmelerinin bağımsız ve tarafsız hukuk etiğine uygun olup olmadığının tartışılır olduğunu savundu. Telefon konuşmalarının pek çoğunun disiplin soruşturmasını gerektirdiğini belirten mahkeme, şüphelilerin avukat olması, kaçma şüphesinin bulunmaması ve delillerin toplanmış olması gerekçesiyle serbest bırakıldığını kaydetti.

Soruşturma kapsamında tutuklanan avukatlar Mehmet Cengiz, Kudbedin Kaya, Tülay Bekar ve Ali Hadi Emre, 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı. Mahkeme, tahliye gerekçesini şüphelilerin avukat ve sabit ikametgah sahibi olması, kaçma şüphesinin bulunmaması ve delillerin toplanmış olması olarak gösterdi.

Mahkeme kararında, "Hukuk bağımsız ve tarafsız hukuk etiğine uygun yapıldığı zaman hukuktur. Telefon konuşmalarının bu kurala uygun olup olmadığı tartışılabilir. Bu kapsamda telefon konuşmalarının pek çoğunun disiplin soruşturmasını gerektirebileceği ancak, TCK ve atılı suç niteliği yönünden olaya bakıldığında ise örgüt üyesi olma suçuyla ilgili suç vasfının değişme ihtimali, adil yargılamayı etkilemeyle ilgili olarak da CMK 100'de yazılı suçlardan olmaması, şüphelilerin avukat olması, sabit ikametgahlarının bulunması, kaçma şüphelerinin olmaması, delillerin toplanmış olması göz önüne alınarak şüpheliler Mehmet Cengiz, Kudbedin Kaya, Tülay Bekar ve Ali Hadi Emre'nin bihakkın tahliyelerine." denildi.

Mahkeme şüpheliler hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler