YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Küçük ve Çakır'ın garip ilişkiler yumağı...
İşte Küçük ve Çakır'ın garip ilişkiler yumağı...
İşte Küçük ve Çakır'ın garip ilişkiler yumağı...
08 Ağustos 2008 / 09:13 Güncelleme: 12 Ağustos 2008 / 00:00

Adil Serdar Saçan’ın, Ergenekon soruşturmasının kapatılmasına ilişkin iddialarla ilgili olarak tanık gösterdiği dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır ile kilit isim Veli Küçük emekli oldukları dönemde ortak şirket kurdu


“Uyuşturucu kaçakçılığından adam öldürmeye kadar birçok konuda faaliyet gösterdiği öne sürülen Ergenekon örgütünün lideri” olduğu iddiasıyla 2001 yılında hakkında ön soruşturma izni alınan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün dosyasının o dönem neden ve nasıl kapatıldığı tartışmaları sürüyor.
Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan’ın dosyanın kapatılmasıyla ilgili iddialarına tanık gösterdiği dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır konuyla ilgili detaylı açıklama yapmaktan kaçınırken, Veli Küçük’le emekli olduktan sonra iş ortaklığı yapması dikkat çekiyor.


2006’da ayrıldı
İstanbul Ticaret Odası şirket sicil kayıtlarına göre, Erol Çakır, Veli Küçük ile Çakır’ın Özel Kalem Müdürü Nihat Kubuş, 29 Eylül 2004’te 50 bin YTL sermayeyle Stratejik Güvenlik Koruma Ve Eğitim Anonim Şirketi isimli özel güvenlik şirketini kurdu.
Çakır’ın, Küçük ve Kubuş’la ortaklığı 2006’da hisselerini devrederek ayrılmasına kadar sürdü. Şirketin bir şubesinin Trabzon’da olması ve Hrant Dink cinayetiyle Veli Küçük’ün adının yeniden gündeme gelmesinin bu ortaklığın bitmesinde etkili olduğu öne sürüldü.
Küçük, Ergenekon soruşturması nedeniyle verdiği ifadede de, bu ortaklığı doğrulamış ve 2006’da Çakır’ın hisselerini devrederek ayrıldığını söylemişti.


Diğer ortak Kubuş
Güvenlik şirketinin diğer ortağı İstanbul Eski Valisi Erol Çakır’ın Özel Kalem Müdürü olarak görev yapan Nihat Kubuş.
Kubuş, Çakır’ın valiliği döneminde terfi ettirilerek İstanbul Narkotik Şube Müdürü oldu.
Çakır’ın görevden ayrılmasının ardından da Narkotik Şube Müdürlüğü görevinden Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine getirildi.


Polis izletti iddiası


Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’a yakın olduğu öne sürülen Çakır’ın 2001’de dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abonoz’la arası açıldı.
Çakır, kendisini izlemeye ve dinlemeye aldıkları iddiasıyla polis teşkilatından şikayetçi oldu.
Çakır’ın, kendisini yolsuzlukla ilgili bir soruşturmaya konu eden emniyet personelini dönemin Başbakan’ı Mesut Yılmaz’ın talimatıyla görevden aldırdığı öne sürüldü.


Milliyet


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler