YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte kriminal rapor: İmza yüzde 90 ÇİÇEK'İN
Uzmanlar imzaları karşılaştırdı, belgedeki imzanın yüzde 90 Albay Çiçek'e ait olduğu belirtildi
İşte kriminal rapor: İmza yüzde 90 ÇİÇEK'İN
19 Haziran 2009 / 07:34 Güncelleme: 19 Haziran 2009 / 00:00

Darbe andıcının Jandarma Kriminal Laboratuarı'ndaki incelemesi tamamlandı. Türkiye'nin kilitlendiği belgedeki imzanın Albay Dursun Çiçek'e ait olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, ön raporda 'İmza yüzde 90 albayın' dedi.


Türkiye, darbe andıcının gerçek olup olmadığını tartışırken, Yeni Şafak belgedeki imzanın Kıdemli Albay Dursun Çiçek'e ait olup olmadığını inceleyen Jandarma Kriminal Laboratuarı'nın raporuna ulaştı. Rapor, belgedeki imzanın, Albay Dursun Çiçek'in imzasına benzediğini ortaya koydu.


İMZALAR KARŞILAŞTIRILDI


Taraf Gazetesi'nde yayınlandığı günden bu yana büyük tartışmalara yol açan, 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu ortaya çıkarmak için Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuarları'nda yapılan inceleme dün tamamlandı. Ergenekon'da tutuklanan emekli Yüzbaşı Serdar Öztürk'ün ofisinde ele geçirilen belgeyle ilgili soruşturma başlatan Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın talebi üzerine, Çiçek'in, yaş imza örnekleri ile belge üzerindeki 'paraf ve imzalar' karşılaştırıldı.


UZMANLAR 'İMZA ALBAY'IN DİYOR


Jandarma Kriminal Laboratuarı'ndaki uzmanlar tarafından yapılan inceleme sonucunda, 'İrticayla Mücadelede Eylem Planı'ndaki imzanın Albay Çiçek'in imzasına benzediği sonucuna varıldı. Uzmanların dün tamamladığı ön raporda, belgedeki imzanın yüzde 90 oranında Albay Çiçek'in imzası olduğu belirtildi.


Bu arada belge üzerindeki imzanın gerçek olup olmadığını ortaya çıkarmak için Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarları'nda da ayrı bir inceleme yaptırıldığı haberleri ise doğrulanmadı. İncelemenin sadece Jandarma Kriminal Laboratuvarları'nda yapıldığı öğrenildi.


SORUŞTURMAYA KRİMİNAL RAPOR YÖN VERECEK


Askeri ve sivil savcılığın başlattığı soruşturmanın akibetini Jandarma Kriminal'in belgenin sahte olup olmadığına ilişkin raporu belirleyecek. Belge gerçek çıkarsa hazırlayanlarla ilgili hem sivil hem de askeri mahkemede dava açılabilecek.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belgeyle ilgili olarak "Yanlışsa vahim, doğruysa daha vahim" demişti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Hürriyet'e belgenin sahte çıkması durumunda ne şapacağını "Ne yapacağımızı hep birlikte göreceğiz. Bütün Türkiye görecek" sözleriyle açıklamıştı. Başbuğ, belgenin gerçek çıkması durumunda ise "Silahlı Kuvvetler bu konuda çok ciddi ve şeffaftır. Gereken neyse onu yapacağız" demişti.


TÜRKİYE 1 HAFTADIR TARTIŞIYOR


Kıdemli Deniz Albay Dursun Çiçek'in başında bulunduğu Genelkurmay Harekat Başkanlığı


3. Destek Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandığı öne sürülen darbe andıcını sivil toplum kuruluşları, muhalefet ve AK Parti 'ihanet andıcı' diye niteleyerek tepki göstermişti. Türkiye'nin 1 haftadır


tartışdığı belge ile ilgili Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ 1,5 saat görüşmüştü. AK Parti, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.


Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler