YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Kraliçe'nin Türkiye ziyaretine dair notlar
İşte Kraliçe'nin Türkiye ziyaretine dair notlar
İşte Kraliçe'nin Türkiye ziyaretine dair notlar
14 Mayıs 2008 / 21:12 Güncelleme: 14 Mayıs 2008 / 00:00


İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth cimri çıktı. Bugün Bursa'yı gezen Kraliçe sadece 550 Euro civarında bir para harcadı.KRALİÇE CİMRİ ÇIKTI


Kozahan’da 400 Euro ödeyerek özel ipekten yapılan kıyafetler satın aldı. İşyeri sahibi Kraliçeye bir de emprime kumaş hediye etti. Daha sonra “Bursa İpek” adlı mağazaya giden Kraliçeye burada da İznik çinisi desenli fular hediye edildi. Kraliçe buradan da 300 YTL ödeyerek eşarp, şal ve kırlent satın aldı.


İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, British Airways’e ait özel uçakla saat 11.40’ta Bursa’ya geldi. Cumhurbaşkanı eşi Hayrünnisa Gül ve Dışişleri Bakanı’nın eşi Zeynep Babacan’ın eşlik ettiği Kraliçe, gezisine tarihi Koza Han’ı ziyaret ederek başladı.


MEHTER MARŞIYLA KARŞILANDI


İki çocuk tarafından çiçek takdim edilen Kraliçe ve eşi için karşılamanın ardından folklor ve mehter gösterisi sunuldu. Bursa Mehter Takımı'nca, gösteriden sonra Kraliçe Elizabeth'e bir yeniçeri heykeli hediye edildi.


BURSA TARİHİ GÜNLERDEN BİRİNİ YAŞIYOR. KRALİÇENİN BURSA FOTOĞRAFLARI


İPEK KUMAŞ SATIN ALDI


Kraliçe ve eşi, gösterinin ardından Koza Han'a girerek, tarihi yapıyı gezdi. Burada üç dükkanı ziyaret eden Kraliçe, ipek kumaş satın aldı. Kraliçe'ye, girdiği dükkanlardan birinde, beğendiği Osmanlı tuğrası motifli ipek eşarp da hediye edildi.


EBRU SANATIYLA İLGİLENDİ


Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip, daha sonra Bursa Olgunlaşma Ensitüsü'nden ebru sanatçısı Nuray Yıldız'ın ebru yapmasını izledi. Kraliçe, yakından ilgilendiği ebru sanatıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı.


KARAGÖZ GÖSTERİSİNİ İZLEDİ


İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, çocuklarla birlikte Karagöz gösterisi izledi.


Kraliçe ve eşi, tarihi Koza Han'ı ziyaretinin ardından, yağmura rağmen yürüyerek Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisine geçti. Kraliçe Elizabeth, yürüyüşü sırasında kendisine sevgi gösterilerinde bulunan halkı selamladı.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün eşliğinde sanat galerisine gelen Kraliçe ve eşi için, Nevzat Çiftçi tarafından Karagöz-Hacivat gösterisi düzenlendi. Gösteri hakkında ayrıntılı bilgi verilen etkinlikte ayrıca Kraliçe Elizabeth'e, vitray üzerine Karagöz-Hacivat figürlerinin işlendiği tablo sunuldu.


İSKENDER KEBABI YEMEDİ


Kraliçe ve davetliler Kozahan'da öğle yemeği yedi. Bursa'nın meşhur İskender Kebabı'nı istemeyen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e, gümüş tabaklarda zeytinyağlı enginar, bakla fava, yaprak sarma, patates yatağı üzerine kuzu budu, kuşkonmaz gratine, kızarmış hellim peyniri, asaparazguz eşliğinden dondurmalı kazandibi ile kristal bardakta alkolsüz hazırlanan içecekler ikram edildi.


Bursa'daki 5 yıldızlı bir otelin hazırladığı yemekler, Kraliçe Elizabeth'in sağlığı düşünülerek, özel olarak hazırlandı. Ayrıca Kraliçe'nin öğle yemeğinde yiyeceği her yemeğin gramajı İngiliz Büyükelçiliği'ne bildirildi. Yemekte servis personelinin kıyafetinden masa düzeninde yer alacak peçetenin rengine kadar her ayrıntı özel olarak hazırlandı.


'Welcome to Bursa Your Majesty' manşeti attılar


Kraliçe II. Elizabeth ile eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in Bursa'yı ziyareti, kentte büyük heyecan yarattı. Bursa'nın önde gelen yerel gazetelerden biri, "Welcome to Bursa Your Majesty" (Bursa'ya Hoşgeldiniz Majesteleri) başlığıyla çıktı. Gazetenin ilk sayfasında yer alan haber ve yazılar, Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayımlandı.


Haberde, "Majesteleri II. Elizabeth, kentimizi ziyaretinizle onur verdiniz. Sizi en iyi şekilde ağırlayacağımızı umuyoruz" ifadeleri yer aldı.


ZİYARETE DAİR ANEKTODLAR


İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip, resmi ziyaret için özel uçakla Ankara'ya geldi. Kraliçe ve beraberindekiler, Esenboğa Havalimanında Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve eşi ile diğer yetkililer tarafından karşılandı. Havalimanındaki karşılama sırasında Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın eşi Nihal Aydın, Kraliçe Elizabeth'e çiçek sundu. Kraliçe Elizabeth'in gelişi sırasında Esenboğa Havalanında çok sıkı güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekti. Gazetecilerin çantaları ve kameraları özel eğitimli köpeklerle kontrol edildi.


1600 KG HEDİYE GETİRDİ


Geldiği özel uçaktan indikten sonra, aprondan kendisine tahsis edilen araçla havaalanından açıklama yapmadan ayrılan Kraliçe Elizabeth, bindiği araçtan alanda bulunanlara el salladı.


Yeşil biyeli siyah tayyör, siyah rugan ayakkabı giyen ve kıyafetini yeşil-siyah şapka, siyah eldiven ve siyah rugan çantayla tamamlayan Kraliçe'nin uçağında 25 kişi bulunduğu bildirildi. Kraliçe, Türkiye'ye toplam ağırlığı 1600 kilogram olan hediye getirdi.


İLK DURAK ANITKABİR


Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip'e Anıtkabir ziyareti sırasında, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın eşlik etti.


TÖRENLE KARŞILANDI


Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Kraliçesi Elizabeth'i Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı. Milli marşların dinlenmesinin ardından, Kraliçe Elizabeth tören kıtasını denetledi. Tören kıtasını “Merhaba asker” diyerek selamlayan İngiltere Kraliçesi'nin onuruna 21 pare top atışı yapıldı.


Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Kraliçe 2. Elizabeth deftere şunları yazdı: “Birleşik krallığın büyük değer verdiği bir dost ve modern tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk'e saygılarımı sunmak benim için büyük bir onurdur”


Gül smokin giydi


Cumhurbaşkanı Gül'ün II. Elizabeth onuruna verdiği akşam yemeğine Kraliçe tacını giyerek katıldı. Eşi Prens Philip'in ise 2. Dünya Savaşı sırasında donanmadaki hizmetinden dolayı kazandığı nişanların da olduğu madalyayı taktığı gözlendi. Cumhurbaşkanı Gül ilk defa Kraliçe onuruna verilen yemekte smokin giyerken, eşi Hayrünnisa Gül, pembe ve gümüş renkli kıyafeti ile aynı renkteki ayakkabı ve çantasıyla yemeğe katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe Elizabeth tarafından kendisine takdim edilen İngiltere'nin en önemli nişanlarından biri olan “Knight Grand Cross ofthe Order of the Bath” (GCB) nişanını ceketine takarken, Kraliçe Elizabeth de elbisesine Cumhurbaşkanı Gül tarafından kendisine verilen devlet nişanını taktı.


BAŞBAKAN ERDOĞAN TAKIM ELBİSE İLE KATILDI


Davete eşsiz katılan Başbakan Erdoğan'ın koyu renkte bir takım elbise tercih ettiği görüldü. Yemeğe TBMM Başkanı Köksal Toptan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşleri, Ankara Valisi Kemal Önal, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, yabancı misyon ve medya temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Yemekte konuklara, zeytinyağlı enginar dolması, peynirli su böreği, kuzutandır, perde pilavı ve patlıcana sarılı beğendi, mevsim salatası, meyveli gül baklavası ve Türk kahvesi ikram edildi.


Türkiye Doğu ve Batı arasında eşsiz bir köprü


İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Türkiye'nin, gerek AB, gerekse tüm dünya için son derece kritik bir zamanda Doğu ile Batı arasında eşsiz bir köprü haline geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül'ün onuruna verdiği akşam yemeğinde konuşan II. Elizabeth, İngiltere için Türkiye'nin her zaman önemli bir müttefik olduğunu söyledi.


Yemekte, Cumhurbaşkanı Gül ev sahibi sıfatı ile bir 'Hoşgeldiniz' konuşması yaptı. Gül konuşmasında Birleşik Krallık'ın Türkiye'nin AB üyeliğine doğru yürüyüşünde en sadık destekçilerinden olageldiğini belirterek, "Bu tereddütsüz ve daimi desteğinize müteşekkiriz. Bu desteğinizin katılım sürecindeki ilerleyişimizde süreceğinden eminiz" dedi. Konuşmasında II. Elizabeth'in 1951 yılında yaptığı, “Size savaş meydanlarında önderlik yapamam. Ama size yüreğimi ve sadakatimi verebilirim” konuşmasına atıfta bulunan Gül, “Bu sözlerinizle Britanya'da milli birliğin ve onurun odak noktası olduğunuzu büyük bir hayranlıkla görmekteyiz” dedi.


TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÖNEMLİ


Kraliçe Elizabeth ise konuşmasına, "nazik sözleriniz ve cömert karşılamanız için çok teşekkürler" sözleriyle başladı. Türkiye'nin İngiltere için her zaman olduğu gibi bugün de önemli bir ülke olduğunu kaydeden Elizabeth, “Türkiye, dünya için çok kritik bir zamanda Doğu ile Batı arasında eşsiz bir köprü haline geldi” dedi. Elizabeth, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'a hitaben, Medeniyetler İttifakı inisiyatifi aracılığıyla duyurdukları sesin bir ılımlılık ve uzlaşı çağrısı olduğunu da kaydederek, "Dünyanın en sorunlu bölgelerinden bazılarında, barışın teşviki, siyasi istikrar ve ekonomik kalkınma için kilit bir rol oynamaktasınız" dedi.


NOTLAR


EŞİTLER ARASI PROTOKOL UYGULANDI


# Yetkililer, Kraliçe II. Elizabeth'in Türkiye ziyareti sırasında uluslararası protokol kurallarının uygulanacağına dikkati çekerek, “Alışılmadık bir şey istenmedi. Eşitler arası protokol uygulaması yapılıyor” açıklamasını yaptı.


# II. Elizabeth, Türkiye ziyaretine onlarca valiz getirirken, Kraliçe'nin her kıyafetine uygun farklı şemsiye taşıyan kraliyet görevlisi dikkat çekti.


# Kraliçe, kendisini karşılamaya gelen bakan ve büyükelçi ve bürokratlarla tokalaştı. Türkiye'nin Londra Büyükleçisi Yiğit Alpogan'ın eşi ve İngiltere'nin büyükelçisinin eşi Kraliçe'yi selamlarken reverans yaptı.


ÇOK SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI


# II. Elizabeth, Çankaya Köşkü'nde tören kıtasını, yaverinin kendisine uzattığı kağıttaki “Merhaba asker” yazısını okuyarak Türkçe selamladı.


# Töreni izlemek için gelen basın mensuplarının çanta ve kameraları Rocky adlı özel eğitimli köpek tarafından arandı. Törene 757 yabancı basın mensubu akredite oldu. Ziyaret nedeniyle Kraliçe'nin geçtiği güzergahlarda güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.


# Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Kraliçe'ye kraliyet protokolü uygulamadı. Hayrünnisa Gül, Kraliçe'yi tokalaşarak selamladı. Karşılamada şapka ve eldiven takmadı, reverans yapmadı.


Doğuş Çocuk'tan Kraliçe'ye hediye


Cumhurbaşkanı Gül'ün, Kraliçe 2. Elizabeth onuruna Çankaya Köşkün'de verdiği resepsiyonda Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası konser verdi. Konserin sonunda Kraliçe'ye üzerinde solfej olan çerçeveli bir tablo hediye edildi. Notaların üzerinde ise orkestradaki çocukların ismi yer aldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler