YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte kilo vermenin en iyi yolu
İşte kilo vermenin en iyi yolu
09 Şubat 2010 10:02
Futbol oynamanın koşmaktan ve ağırlık kaldırmadan daha iyi olduğu öne sürüldü

Araştırmacılar, futbol oynamanın sağlığınız için koşmaktan ya da ağırlık kaldırmaktan daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Kopenhag Üniversitesi'nden araştırmacılara göre, oyundaki hareketlerin (şutlar, dönüşler, kıvrılmalar ve tam hızlı depar atmalar) şiddeti ve derecesi daha iyi egzersiz yapma imkanı veriyor. Oyunun sürekli dur-depara kalk niteliğinin uzun süreli formda kalmaya ve yağ yakmaya yardımcı olduğu belirtildi.

"Scandinavian Journal of Medicine" ve "Science in Sports" dergilerinde yayınlanan çalışmada, futbolun kan basıncını ve kolesterol seviyesini azaltarak kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olabileceği açıklandı. Aynı zamanda, 7 ülkede 50 araştırmacı tarafından yapılan çalışmalara göre, futbol kilo vermenin de iyi bir yoludur.

Futbolun ağırlık kaldırmadan daha iyi olduğunu söyleyen araştırmacılar, futbolun en az koşmak kadar kalp sağlığı için faydalı olduğunu belirttiler. Ayrıca, araştırmacılar, çalışmanın sonuçlarına göre futbolun yüksek tansiyon gibi sağlık problemlerinde tedavinin bir parçası olarak hastalara önerilebileceğini de iddia ettiler.

Çalışmalardan birinde, yüksek tansiyon hastası 47 erkekten 3 ay boyunca haftada 2 kez birer saat futbol oynamaları ya da koşmaları istendi. Futbol oynayanların kan basıncı, koşu yapanlardan yaklaşık 2 kat daha fazla düştü.

Her iki grup ta aynı miktarda kilo verdiler, ancak koşu yapanların kolesterolünde değişiklik olmazken, futbol oynayanların kolesterol seviyesi düştü.

Diğer araştırmalarda ise, futbolun koşu yapmak gibi kemik yoğunluğunu 2 kat arttırdığı bulundu.

Bugünlerde araştırma grubu, futbolun sağlık için basketbol ya da voleybol gibi diğer top oyunlarından daha iyi olup olmadığını araştırmayı planlıyor.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler