YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte kesin rakamlar...
İşte kesin rakamlar...
24 Aralık 2011 15:35
Van depreminin kesin hasar tespit sonucu açıklandı. Rakamlar gerçekten içler acısı...

Van Valisi Münir Karaloğlu, yapılan çalışmalar sonucu 111 bin 709 konuttan 28 bin 532'si yıkık ve ağır hasarlı, 11 bin 317'sinin de orta hasarlı olarak rapor edildiğini bildirdi.

Vali Karaloğlu, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde yaptığı basın toplantısında, kentte meydana gelen depremlerin ardında yapılan kesin hasar tespit sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Merkez köyler ile Erciş ve bağlı köylerin hasar tespit çalışmasının daha önce tamamlanarak afetzedelerin isimlerinin itiraz süreci için muhtarlıklarda askıya çıkarıldığını dile getiren Karaloğlu, Van merkeze bağlı 29, il merkezine bağlı Bostaniçi beldesindeki 5, Erçek beldesindeki 2 mahalle ile Organize Sanayi Bölgesindeki kesin hasar tespit çalışmasının 22 Aralık itibarıyla sonuçlanan listelerin 27 Aralık'ta mahalle muhtarlıklarında askıya çıkacağını söyledi.
 
İl merkezinde 13 bin 520 konut yıkık ve ağır hasarlı
 
Vatandaşların askıya çıkacak listelere 27 Ocak tarihine kadar itirazları sonucunda yapılacak yeni çalışmalarının ardında kesin listelerin çıkacağını dile getiren Karaloğlu, il merkezi için tamamlanan kesin hasar tespitiyle ilgili şu bilgileri verdi:

''Van merkez ve bağlı beldelerde 67 bin 738 konut incelenmiş bunlardan 13 bin 520'si yıkık ve ağır hasarlı olarak tespit edilmiştir. Bunların yüzdelik oranı 19,96'dır. Yüzde 13,74'üne karşılık gelen 9 bin 308 konut orta hasarlı, yüzde 38'i olan 25 bin 920'si az hasarlı ve yüzde 28,03'üne denk gelen 18 bin 990'ı ise hasarsız olarak belirlenmiştir. Bu çalışmalar kapsamında incelenen 11 bin 378 iş yerinden bin 256'sı yıkık ve ağır hasarlı, 2 bin 287'si ise orta hasarlı olarak rapor edilmiştir.''

Edremit ilçesi ve bağlı köylerinde yapılan hasar tespit çalışmasında 3 bin 590 konuttan 477'si yıkık ve ağır hasarlı, 58'i ise orta hasarlı olduğunu ifade eden Karaloğlu, bu listelerin de Van merkezle birlikte 27 Aralık'ta askıya çıkacağını kaydetti. 
 
İl genelinde 28 bin 523 konut yıkık ve ağır hasarlı
 
Meydana gelen iki büyük depreminin ardında il genelindeki hasar tespit çalışmalarının 38 gün sürdüğünü kaydeden Karaloğlu, şunları kaydetti:

''Çalışmalarda teknik personel 162 bin 459 bağımsız yapıyı incelemiş, bunların 147 bin 675'i değerlendirmeye tabi tutmuştur. Bunlardan 14 bin 784'ü metruk veya inşaat halinde olduğu için değerlendirme tabi tutulmamıştır. Değerlendirmeye tabi tutulan yapılandan 111 bin 709 konut incelenmiş ve bunlardan 28 bin 532'si yıkık ve ağır hasarlı olarak belirlenmiştir. Aslında depremin genel bilançosu budur. Bunun oranı yüzde 25,54'tür. Yüzde 10,13'e karşılık gelen 11 bin 317 konut orta hasarlı, yüzde 38,86 olan 43 bin 407 konut az hasarlı ve yüzde 25,47 oranına karşılık gelen 28 bin 453 konut ise hasarsız olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma sırasında incelenen 14 bin 904 iş yerinden 2 bin 440 iş yeri yıkık ve ağır hasarlı, 2 bin 748'si ise orta hasarlı olarak rapor edilmiştir.''

Van merkeze bağlı 93 köy, Erciş merkez, bağlı 2 belde ile 83 köydeki kesin hasar tespit çalışmalarının daha önce tamamlanarak listelerin askıya çıkarıldığına işaret eden Karaloğlu, bunların 1 aylık olan itiraz sürecinin merkez köyleri için 7 Ocak, Erciş ve köyleri için de 9 Ocak itibariyle sonuçlanacağını bildirdi.

Yapılan itirazları değerlendirmek için oluşturulan 200 kişilik teknik ekibin AFAD Başkanlığı tarafında Ankara'da vereceği 3 günlük eğitimin ardında 7 Ocak itibariyle Van'da çalışmalara başlayacağını anlatan Karaloğlu, itirazların ardında yapılan değerlendirmelerle yazılan raporun kendileri açısında nihai ve kesin olacağını kaydetti.

Karaloğlu, kesin listeler yayınlandıktan sonra vatandaşların itirazları devam ediyorsa idare mahkemelerine başvurarak, haklarını arayabileceklerini dile getirdi.

Bir gazetecinin kalıcı konutlar ilgili sorusuna, dün itibarıyla TOKİ'nin 3 bin 886 konutun ihalesini tamamladığını kaydeden Karaloğlu, ''İhalesi tamamlanan konutların yapımı hızlı bir şekilde devam ediyor. 3 ve 4. katı çıkan bloklar oldu. Kesin hasar tespit çalışmasına göre 28 bin 532 konutun yapılması gerekiyor. Bu çok büyük rakam. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni konutlarla ilgili başlattığı master planın çalışması devam ediyor. Bakanlığın çalışması tamamlandıktan sonra TOKİ yeni ihaleler yapacak. Başbakanımızın ağustos ayında kalıcı konutların teslim edilmesiyle ilgili sözü ver. Verilen bu sözü yerine getirmek için tüm birimler neredeyse 24 saat esasına göre çalışıyoruz'' dedi. 
 
4 bin konteyner daha sipariş edildi
 
Kesin hasar tespit çalışmalarında rakamın ortaya çıkması üzerine 4 bin konteyner daha sipariş edildiğini ifade eden Karaloğlu, sözlerini söyle sürdürdü:

''Şimdiye kadar elimizde bir icmal yoktu. Tahmin üzerine konteyner siparişi verildi. Artık elimizde veriler var. Ne kadar ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Yeni siparişlerle konteyner sayısı 25 bin 500'e çıktı. Yeni siparişler sebebiyle konteyner yerleştirme ay sonunda bitmeyecek. Kesin hasar tespit çalışması sonucuna göre evleri yıkılan ve ağır hasarlı olanları konteyner kentlere yerleştirmeye başlayacağız. Vatandaşlar kendileri merkezdeki 11 okuldaki müracaat masalarına başvurarak hangi konteyner kentlerde kalmak istediklerini tercih edebilecekler. Ayrıca oturduğu dairesi başkasının adına olduğu için listede ismi bulunmayanlar elindeki kira kontratıyla başvurması halinde kendilerine konteyner vereceğiz.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler