YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte KCK'nın gerçek hedefi...
İşte KCK'nın gerçek hedefi...
17 Ocak 2012 08:22
KCK'nın 'gölge devlet' hedefi kent meclisleriyle deşifre oldu
Terör örgütü KCK bünyesindeki 'kent meclisleri'ne yönelik 23 Eylül 2011 tarihinde başlatılan Şırnak merkezli soruşturmanın iddianamesi tamamlandı.
BDP'li Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal ile birlikte 68 şüpheli hakkında hazırlanan 910 sayfalık iddianame, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. KCK'nın devlete alternatif bir yapı oluşturmak için yaptığı çalışmaların tek tek sıralandığı iddianameye göre, Demokratik Kent Meclisi adıyla il, ilçe, mahalle ve köylerde meclisler hayata geçirildi. Kurulan 'Eylem Komitesi' gençlere para karşılığında her türlü saldırıyı yaptırdı. Askerî birliklere ticarî hizmet veren esnaf, örgüte rapor edildi. Şırnak'ta BDP binası, yargı ve sorgu birimi olarak kullanıldı.

İddianamede, KCK'nın devlete alternatif bir yapı oluşturmak için yaptığı çalışmalar şöyle anlatılıyor: "Müzahir kitlelerin devlete ihtiyaç duymadan yaşamlarını devam ettirmelerine imkân verecek diğer bazı yapılanmalar aracılığıyla (güvenlik, sağlık, eğitim, yargı vb.) da isyan bilincinin kuvvetlendirilmeye çalışıldığı, hedefler kapsamında Kent Meclisleri-Kent Konseyleri-İl Konseyleri-İlçe Meclisleri-Mahalle Meclisleri gibi yapılara rollerin verildiği ve tüm yapılanmaların teröristbaşı tarafından verilen 'özerkliğin fiilen inşa edilmesi' talimatına uygun bir şekilde hayata geçirilmeye, Mahalle Meclisi Sözleşmesi ile de örgütün mahalli yapılanmasını tanzim etmeyi planlandığı anlaşılmıştır."

Operasyonlarda ele geçirilen 'kurucu kent meclisi, ilçe meclisleri ve mahalle meclisleri' adlı yönetmelik taslaklarının ele geçirildiğine dikkat çekilen iddianamede, bu belgelerde yapılanmaya legal görünüm kazandırmak amacıyla BDP Danışma Meclisi ifadesi kullanıldığı belirtiliyor. İddianameye göre, kent meclisleri 45 günde bir toplanıyor, altı ayda bir ara dönem toplantısı yapıyor. Yılda bir mahalle konferansı ile kendini yenileyen kent meclisi komiteler şeklinde görev dağılımı yapıyor. İddianamede Demokratik Kent Meclisi'nin (DKM) en önemli amacının 'toplumda etnik kimlik üzerinden örgütsel gücü muhafaza etmek' olduğu belirtiliyor. Demokratik Kent Meclisi'nin asıl hedefi şöyle özetleniyor: "Kitlelerin kendi kendine yeterli ve kendini yönetir hale getirilmesi, etnik kimliği açığa çıkararak örgütsel güce dönüştürülmesi, özgür yurttaş meclislerinin tüm alanlara yayılması, illerdeki tüm örgüt yanlısı oluşumların bir araya getirilerek çok başlılığın engellenmesi, kent meclisinin üst çatı olarak son karar mercii olması ve kararlarının aşamalı olarak ilçe-mahalle-köy-sokak-komün-ocak şeklinde tabana doğru genişletilmesi."

KCK, cezaevindeki teröristler için 10 bin kişiden fitre toplamış

İddianamede, gizli tanık 'Toros' geçtiğimiz Ramazan ayında Kent Meclisi'nin halktan 'fitre' adı altında para toplandığını ifade ediyor. Toros, bu paraların cezaevinde bulunan örgüt mensupları için kullanıldığını anlatıyor. Operasyon kapsamında Şırnak BDP il binasında yapılan aramada ele geçirilen fişleme belgelerine de geniş yer veriliyor. 'Rapor' adıyla PKK'ya aktarılan fişleme belgesini Balveren Belediye Meclis Üyesi Sait Sidar adlı kişinin hazırladığı belirtiliyor. Belgelerde, devlet yanlısı olan, güvenlik kuvvetlerini taşıyan sivil araçların şoförleri, konvoyda kullanılan araç plakaları ve güvenlik kuvvetleri ile her türlü ticari iş yapanlar fişlenmiş. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler