YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte kapatılacak belediyeler
İşte kapatılacak belediyeler
İşte kapatılacak belediyeler
05 Mart 2008 / 15:22 Güncelleme: 05 Mart 2008 / 00:00


HABER: ZEHRA BEKAR

AK Parti iktidarı, kapsamlı bir taslak çalışma için düğmeye bastı. Mart ayına kadar yasalaşması planlanan taslakta, nüfusu 50 binin üzerindeki beldeler ilçe olurken, az nüfuslu beldeler de birleştirilerek ilçe belediyesi haline getirilecek. Nüfusu 2 binin altına düşen 869 belde belediyesi kapatılıyor. AK Parti'nin, belediyelerle ilgili yaptığı yeni düzenleme ile kapatılacak belediyelerde çalışan personel, bakanlıklara kaydırılacak. Özellikle büyükşehirlerde oluşturulacak yeni ilçelerde kamu binaları için ise yer sıkıntısı aşılmaya çalışılıyor. 

 

TBMM Genel Kurulunda, bazı belediyelerin kapatılmasını öngören yasa tasarısının görüşmeleri sürerken kapalı oturuma geçildi. Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Tasarısının 3. maddesi üzerinde görüşmeler sürerken, CHP Grup başkanvekilleri Kemal Anadol ve Hakkı Süha Okay ile 18 milletvekili, kapalı oturuma geçilmesini istedi.

CHP'nin önergesinin kabul edilmesinin ardından kapalı oturuma geçildi. Başkanvekili Nevzat Pakdil'in uyarısı üzerine, Genel Kurulda yeminli stenograflar ve görevliler dışındakiler salondan çıkartıldı.


Kapalı oturuma geçilmesi nedeniyle kulislerde ve basın bürosunun Genel Kurula bitişik büroları da boşaltıldı. CHP'li milletvekillerinin önergeleri doğrultusunda kapalı oturuma geçilmesinin ardından bir süre görüşmeler gizli yapıldı. Genel Kurulda, yaklaşık yarım saat süren kapalı oturum sonrası görüşmelere ara verildi. Aradan sonra tasarı açık görüşülmeye başlandı.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yürürlükten kaldırılan, değiştirilen ve eklenen hükümleri içeren 3. madde üzerinde soruları cevaplandırdı.


Belde belediye başkanlarının, nüfuslarının 2 binin altına d üşmesi halinde belediyelerinin kapatılacağını 2 yıl öncesinden bildiklerini kaydeden Atalay, "Kapatılacak belde belediyelerin büyük çoğunluğu AK Parti'ye oy verdi. Yine bize oy verecekler. Biz ne yaptığımızı iyi biliyoruz, konuyu çalıştık" dedi.

Tasarının 3. maddesinin ilk üç fıkrası birlikte görüşüldü. Bu fıkralar üzerinde verilen 6 önerge kabul edilmedi. 3. maddenin ilk 3 fıkrasının kabul edilmesinin ardından, 4'üncü fıkranın görüşülmesine geçildi.  


Kapatılan belediyelerdeki personel, bakanlıklara kaydırılacakAK Parti'nin, belediyelerle ilgili yaptığı yeni düzenleme ile kapatılacak belediyelerde çalışan personel, bakanlıklara kaydırılacak. Özellikle büyükşehirlerde oluşturulacak yeni ilçelerde kamu binaları için ise yer sıkıntısı aşılmaya çalışılıyor. 


 


Bakanlar ve milletvekilleri de kendi bölgeleriyle ilgili rapor hazırlıyor ve AKP Genel Merkezi'ne sunuyor. Verilen raporlar doğrultusunda hangi ilçelerin bölüneceği, hangi beldelerin ilçe yapılacağı kararlaştırılacak. Konuyla ilgili sık sık her bölgenin milletvekilleri ve bakanlarıyla Genel Merkez'de toplantılar yapılıyor ve öneriler dinleniyor. Özellekle İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde seçimlerin seyrini değiştirecek olan değişikliğe göre nüfusları 2 binin altında olan 869 belediyenin yanı sıra 30 ilk kademe belediyesi kapatılacak. Böylece 3 bin 215 olan belediye sayısı 2 bin 216'ya düşecek. Buna göre belediyeler mevcut imkanlarıyla birlikte İl Özel İdareleri'ne "şube" yapılacak. Belediyecilik hizmeti de idare tarafından sağlanacak. Ayrıca, kapatılacak belediyelerin İller Bankası payı ise 10 yıl süreyle İl Özel İdaresi'nin hesabına yatırılacak. AKP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi başkanlığında oluşturulan heyetin üzerinde çalıştığı raporlarda, tüm illerin ve ilçelerin nüfus değişiklikleri, yapıları, ulaşım durumları, 22 Temmuz seçimlerinde alınan oylar ilçe ve beldelere kadar ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Verilen raporlar doğrultusunda hangi ilçelerin bölüneceği, hangi beldelerin ilçe yapılacağı kararlaştırılacak. Konuyla ilgili sık sık her bölgenin milletvekilleri ve bakanlarıyla Genel Merkez'de toplantılar yapılıyor ve öneriler dinleniyor.  


-PERSONEL BAKANLIKLARA KAYDIRILACAK-  


Mülki amirlerin de görüşlerinin alındığı düzenlemeyle ilgili ortaya çıkabilecek sıkıntılar da AKP'de masaya yatırılıyor. Özellikle büyükşehirlerde kurulacak yeni ilçelerde kamu binaları için yer sıkıntısı aşılmaya çalışılıyor. Kapatılacak belediyelerde çalışan personelin ise bakanlıklara kaydırılacağı öğrenildi.  


İŞTE KAPATILACAK BELEDİYELER:


 


Adana: Ceyhan(Hamdilli) 


Adıyaman: Besni (Eskiköy) 


Afyon: Merkez (Çıkrık), Çay (Eber, Karamık, Koçbeyli), Dinar (İncesu), Emirdağ (Davulga, Adayazı, Gömü, Bademli), İhsaniye (Ayazini, Bozhüyük), İncehisar (Seydiler) Sandıklı (Kızık, Menteş, Sorkun, Başağaç, Karadirek) Sultandağı (Karapınar, Kırca, Üçkuyu.) 


Amasya: Merkez (Yeşilyenice, Aydınca, Doğantepe), Göynücek (Damlaçimen), Taşova (Destek, Esençay, Ballıdere) 


Ankara: Gölbaşı (Selametli), Ayaş (Çanıllı), Beypazarı (Uruş), Çamlıdere (Peçenek), Çubuk (Sirkeli), Güdül (Sorkun), Haymana (Çalış, Balçıkhisar) Nallıhan (Sarıyar). 


Antalya: Merkez (Karaveliler), Akseki (Güçlüköy) Gündoğmuş (Senir, Köprülü, Ortaköy) 


Aydın: Karacasu (Ataeymir, Geyre, Yenice), Kuyucak (Başaran). 


Balıkesir: Merkez (Şamlı, Kocaavşar), Balya (Ilıca), Bandırma (Aksakal), Erdek (Ocaklar), İvrindi (Gökçeyazı), Manyas (Kızılköy, Salur), Sındırlı (Yaylabayır, Gölcük). 


Bilecik: İnhisar (Taprak). 


Bitlis: Hizan (Kolludere). 


Burdur: Merkez (Büğdüz), Ağlasun (Çanaklı), Bucak (Gündoğdu, Ürkütlü) Çaldır (Bayır, Kozağacı), Çeltikçi (Bağsaray), Gölhisar (İbecik), Tefenni (Beyköy, Hasanpaşa), Yeşilova (Salda). 


Bursa: Nilüfer (Gölyazı, Hasanağa, Kayapa), Osmangazi (Kirazlı, Narlıca). 


Çanakkale: Merkez (İntepe), Ayvacık (Gülpınar), Biga (Balıklıçeşme, Yeniçiftlik, Kozçeşme), Ezine (Mahmudiye), Gelibolu (Bolayır), Yenice (Hamdibey, Akçakoyun). 


Çankırı: Merkez (Ünür), Kurşunlu (Çavundur, Hacımuslu), Orta (Özlü), Şabanözü (Gürpınar), Yapraklı (Yüklü). 


Çorum: Merkez (Düvenci, Konaklı, Seydim), Alaca (Çopraşık), Bayat (Eskialibey), Boğazkale (Evci, Evren), Dodurga (Alpagut), Laçin (Çamlıca), Mecitözü (Elvançelebi), Osmancık (Başpınar), Sungurlu (Kaledere). 


Denizli: Merkez (Göveçlik, Korucuk), Acıpayam (Kumafşarı, Yassıhüyük, Yeşildere, Yumrutaş, Gölcük), Akköy (Gölemezli), Baklan (Boğaziçi, Dağal), Bekirli (Kutlubey), Çal (Belevi, Denizler, Ortaköy), Çardak (Beylerli, Gemiş), Çivril (Işıklı), Güney (Eziler), Honaz (Karaçay ve Kızılyer), Kale (Gölbaşı), Sarayköy (Ahmetli, Tosunlar), Tavas (Baharlar, Çağırgan, Garipköy, Solmaz, Ulukent). 


Edirne: İpsala (Kocahıdır, Hacı), Keşan (Paşayiğit, Yenimuhacir, Çamlıca), Uzunköprü (Çöpköy, Yeniköy). 


Elazığ: Palu (Baltaşı). 


Erzincan: Merkez (Dörtler). 


Erzurum: İspir (Çamlıkaya). 


Eskişehir: Merkez (Gündüzler), Alpu (Osmaniye), Mihallıçcık (Dinek), Sivrihisar (Kaymaz, Nasrettin Hoca). 


Gaziantep: Nizip (Kocatepe). 


Gümüşhane: Merkez (Arzular), Torul (Altınpınar). 


Hatay: Altınözü (Yiğityolu), İskenderun (Gökmeydan), Yayladağı (Kışlak). 


Isparta: Merkez (Büyükgökçeli), Eğirdir (Gökçehöyük, Pazarköy), Senirkent (Yassıören), Sütçüler (Kasımlar). 


İstanbul: Çatalca (Muratbey). 


İzmir: Bayındır (Canlı), Bergama (Ayaskent, Bölcek). 


Kars: Arpaçay (Koçköyü). 


Kayseri: Kocasinan (Güneşli, Ebiç, Kuşçu), Akkışla (Kululu), Bünyan (Büyükbürüngüz, Koyunabdal), Develi (Zile), Pınarbaşı (Kaynar, Pazarören), Sarız (Yeşilkent), Talas (Kepez). 


Kırklareli: Merkez (İnece), Babaeski (Karahalil), Pınarhisar (Yenice), Vize (Sergen). 


Kırşehir: Merkez (Toklümen), Akçakent (Mahsenli), Akpınar (Köşker, Büyükabdiuşağı), Boztepe (Karacaören), Çiçekdağı (Boğazevci), Kaman (Başköy, Hamit, İsahocalı). 


Kocaeli: Gölcük (Yazlık), Karamürsel (Akçat). 


Konya: Karatay (Hayıroğlu), Meram (Hatunsaray, Çarıklar, Kavak, İllice), Selçuklu (Yükselen), Akören (Aldan), Beyşehir (Adaköy), Bozkır (Harmanpınar), Cihanbeyli (Kütükuşağı), Çeltik (Küçükhasan), Çumra (Apa), Doğanhisar (Kocaş), Emirgazi (Işıklar), Ilgın (Balkı, Beykonak, Gökçeyurt), Seydişehir (Çavuş, Akçalar, Bostandere). 


Kütahya: Merkez (Kızılcaören, Seyitömer), Domaniç (Çukurca), Emet (Eğrigöz, Yenice, Aydıncık), Gediz (Altınkent, Cebrail, Gümele, Yenikent), Hisarcık (Şeyhler), Pazarlar (Yakutlar), Simav (Kelemyenice, Yemişli), Şaphane (Üçbaş), Tavşanlı (Aliköy, Gürağaç, Kuruçay). 


Malatya: Doğanşehir (Söğüt), Pötürge (Nohutlu). 


Manisa: Merkez (Üçpınar, Yağcılar, Sancaklıiğdecik), Akhisar (Ballıca), Demirci (Durhasan, Mahmutlar, İçikler), Gördes (Çiçekli), Kırkağaç (İlyaslar), Salihli (Mersinli), Saruhanlı (Gökçe, Gümülceli, İshakçelebi, Alibeyli), Soma (Yağcılı). 


Kahramanmaraş: Afşin (Bakraç, Esence, Dağlıca), Çağlayanceri (Bozlar), Elbistan (Demircilik). 


Mardin: Kızıltepe (Şenyurt). 


Muğla: Merkez (Kafaca, Çayboyu), Fethiye (Yeşilüzümlü), Marmaris (Bozburun), Ula (Gökova), Yatağan (Yeşilbağcılar). 


Muş: Bulanık (Karaağıl). 


Nevşehir: Acıgöl (Kurugöl), Gülşehir (Gümüşkent), Hacıbektaş (Kızılağıl), Kozaklı (Kalecik, Karasenir), Ürgüp (Aksalur, Başdere, Mustafapaşa). 


Niğde: Merkez (Aydınyurt, Dikilitaş, Elmalı, Hacıbeyli, İçmeli), Altunhisar (Çömlekçi), Bor (Kızılcaköyü). 


Ordu: Perşembe (Kırlı). 


Sakarya: Karasu (Yuvalıdere). 


Samsun: Bafra (İkizpınar), Havza (Bekdiği, Ilıca). 


Sinop: Gerze (Yenikent). 


Sivas: Merkez (Yakupoğlan), Şarkışla (Akçakışla), Yıldızeli (Kavak), Zara (Şerefiye). 


Tekirdağ: Hayrabolu (Şalgamlı), Malkara (Balabancık, Kozyörük), Saray (Beyazköy). 


Tokat: Merkez (Çamlıbel, Emirseyit, Kemalpaşa, Yağmurlu), Almus (Baltaşı, Gölgeli, Kınık), Erbağ (Tanoba), Pazar (Dereköy), Yeşilyurt (Çıkrık). 


Trabzon: Akçaabat (Şinik), Sürmene (Ormanseven). 


Tunceli: Mazgirt (Akpazar, Darıkent). 


Uşak: Eşme (Güllü), Karahanlı (Karbasan), Ulubey (Hasköy, Kışla, Omurca). 


Yozgat: Merkez (Çadırardıç), Aydıncık (Kösrelik), Boğazlayan (Devecipınar), Çekerek (Beyyurdu), Sorgun (Belencumafakılı), Yerköy (Sekili). 


Zonguldak: Devrek (Özbağı), Ereğli (Öğberler), Gökçebey (Hacımusa). 


Aksaray: Merkez (Acıpınar, Yuva, Sarayhan, Armutlu, Karkın), Güzelyurt (Ulusu), Ortaköy (Ozancık). 


Bayburt: Merkez (Akşar, Çayıryolu), Demirözü (Beşpınar). 


Karaman: Merkez (Kisecik). 


Kırıkkale: Bahşılı (Karaahmetli), Balışeyh (Koçubaba), Delice (Büyükavşar), Sulakyurt (Hamzalı), Yahşihan (Kılıçlar). 


Bartın: Merkez (Arıt, Hasankadı). 


Ardahan: Göle (Köprülü), Hanak (Ortakent). 


Karabük: Safranbolu (Ovacuma). 


Kilis: Merkez (Yavuzlu).Osmaniye: Sumbas (Alibeyli,Mehmetli).

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler