YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Kanadoğlu'nun son buluşu!
Kanadoğlu, Türkiye'nin 2011'den önce seçime gideceğini iddia etti
İşte Kanadoğlu'nun son buluşu!
17 Ağustos 2009 / 00:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye'nin 2011 yılından önce seçime gideceğini iddia etti.

"20. Aliağa Emek ve Barış" şenliğine katılan Kanadoğlu "Alaturka Demokrasi" konulu konferans verdi. Konferansta demokrasinin "Türk usulü" yorumlandığından bahseden Kanadoğlu, yargının yürütmeyi denetlemesi gerektiğini; ancak Türkiye'de yürütmenin yargıyı denetlediğini ifade etti.


Bir parti liderinin ülkeyi yönettiğini söyleyen Kanadoğlu, yargı bağımsızlığının ortadan kalkması halinde ülkenin faşizmle yönetileceğini dile getirdi.


Milletvekillerini bir kişinin seçtiğini ve Cumhurbaşkanı'nın parti liderinin sultası altında olduğunu öne süren Kanadoğlu, şunları söyledi: "O parti lideri ne yapabilir? Benim arkadaşım Cumhurbaşkanı olacak der, milletvekilleri de onun gösterdiği kişiye oy kullanırlar. Meclis Başkanı'nı da o seçer. O halde yasama yürütme -ki Cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır. Parti liderinin sultası altındadır. Bir de yargı bağımsızlığını ortadan kaldırabilirseniz siz onu demokrasi olarak adlandırıyorsunuz; ama o rejimin adı faşizmdir."


Türkiye'de "azınlıkta gibi göründüklerini; fakat çoğunlukta olduklarını" kaydeden Kanadoğlu, birleşilmesini istedi.


Genel seçimlerin vaktinden önce yapılacağını iddia eden Kanadoğlu, "Öyle görünüyor ki bu seçim 2011'e kalmayacak. Onun için seçimde ne kadar büyük bir güce sahip olduğunuzu göz ardı etmezseniz, gücünüzü birleştirirseniz, bu dinci dikta ve faşizm korkusundan kurtulma formülleri bulursunuz.'' dedi.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler