YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Kamudan ihraçları belirleyen 16 kriter
Kamu kurumlarından tasfiye edilen FETÖ üyeleri, ihraç ve men edilmeden önce 16 kritere tabi tutuluyor. Bakanlıklarda oluşturulan komisyonlar, kurunun yanında yaşın da yanmaması için değerlendirmelerini bu kriterler çerçevesinde yapıyor.
İşte Kamudan ihraçları belirleyen 16 kriter
03 Eylül 2016 / 12:26 Güncelleme: 03 Eylül 2016 / 12:38

15 Temmuz’de darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin kamu kurumlarından söküp atılmasında suça bulaşmamış olanların zarar görmemesi için ihraçlar ve memuriyetten men etme işlemleri Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı 16 kriter çerçevesinde yapılıyor.

OHAL yürürlüğe girmesinden sonra devlet içindeki FETÖ mensuplarının tasfiyesini hızlandıran hükümet, örgütle ilişkisi olmayan ancak bu süreçte zarar görme ihtimali bulunan kamu personelini ayrı tutabilmek için hassas davranıyor. 

Karar'ın haberine göre; kurunun yanında yaşın da yanmaması için bakanlıklarda oluşturulan komisyonlar, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı 16 kriter çerçevesinde hareket ediyor.

İFADELER VE İTİRAFLARDAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin sık sık FETÖ mensuplarının bildirilmesi çağrısı yapmasından sonra kurumlara yapılan ihbarlar da değerlendirmeye alınarak belirlenen kriterlere tabi tutuluyor. 

Ayrıca gözaltına alınan kişilerin ifadeleri, gizli tanıklar ve itirafların verdiği bilgiler de incelendikten sonra işlem yapılıyor.

Tasfiyeler sırasında suça bulaşmamış ve örgütle organik bağı olmayan kişilerin zarar gördüğü anlaşılırsa hata düzeltiliyor. Çok karmaşık ve kriminal bir yapıyla mücadele sırasında bazı yanlışlıkların yapılabileceği, bildirilmesi halinde hataların düzeltileceği ifade ediliyor.

17/25 ARALIK MİLAT

Kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ tasfiyeleri yapılırken Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı 17/25 Aralık tarihi baz alınıyor. O tarihe kadar Paralel Yapı ile ilişkisi veya sempatisi olmuş kişiler sözkonusu tarihten sonraki tavırlarına göre değerlendiriliyor.

17/25 Aralık’tan sonra örgütle ilişkisini kesmeyen ve organik bağını sürdürenler kamudan ayıklanıyor. FETÖ temizliğinde suistimallere yol açmamak için istihbarat kaynaklarından da yararlanılıyor.

İŞTE O KRİTERLER

* 17/25 Aralık’tan sonra Bank Asya ve Paralel Yapı’nın diğer şirketlerine parasal katkı sağlamak.

* FETÖ’nün sendikaları ve derneklerinde yönetici veya üye olmak.

* By Locak ve benzeri özel şifreli yazışma programını kullanmak.

* Kimse Yok Mu Derneği’ne bağışta bulunmak.

* Emniyet ve MİT ve MASAK raporlarının olması.

* Kapsamlı sosyal medya taraması.

* Örgütün sivil toplum kuruluşları adı altında sohbet ve toplantılarına katılmak.

* Doğal akış dışında kısa sürede terfi etmiş veya özel görevlere getirilmiş olmak.

* Örgüte ‘’himmet’’ adı altında para aktarmak.

* Güvenilir ihbarlar, ifade ve itiraflar bulunması.

* Takip ettikleri sitelerin incelemesinden elde edilen edilen sonuçlar.

* FETÖ üyesi şirketlerin normal olmayan işlemlerini yapmak, koruyup kollamak.

* Yargıda ve emniyette örgüt lehine hareket ettiği tespit edilen kişiler arasında yer almak.

* Paralel Yapı’nın ev ve yurtlarında kalanların sonraki yıllarda gösterdiği davranışlar.

* İşyerinde diğer çalışanlardan, tanıyan kişilerden elde edilen bilgiler.

* Örgütün gazete, dergi aboneliği ve çocuğunu okullarına göndermeyi 17/25 Aralık’tan sonra sürdürmek.

 // Öğrtmn
Kredi çekip ev aldım dosya masrafını almak için arkadaşların ısrarı üzerine sendikaya üye oldum işim bitince çıktım ama Öğretmenlik gibi kutsal bir meslekten oldum ilahi adalet ben ölmeden tecelli eder inş dünyam yıkıldı...
03 Eylül 2016 22:46
Sadece ihraç etmek yetmez...!!!
 // Muhafız
Ey TC.Devleti ve yetkilileri;bu vatan haini Fetö'cüleri sadece devlet kurumlarından ayıklayıp ihraç etmekle olmaz,mümkünse TC.Devletinin vatandaşlığından da atılması gerekir,bu vatan hainleri TC Devleti sınırlarından def edilsinler,gitsinler pensilvanya'ya Amerikan vatandaşı olsunlar,onlara vatan haini Fetö baksın,nede olsa onlar Amerika adına çalışan Fetö'nün Amerikan köpekleri...!!!...
03 Eylül 2016 Cumartesi 20:56
 // Ömer
...işyerinde diğer çalışanlardan, tanıyan kişilerden edilen bilgiler. bu gibi muhbirlik ve ahlaksızliği ( bir mevki makam ve kişisel husumeti)göze almış bir fetocu hain düşünün. ve buna itibar edip masum bir vatandaş(lar)ın hayatını karartan komisyon üyelerini düşünün! Mehmetçik katleden teröristen,12 eylül faşist yönetim de cezaevlerinde pkk altyapısını oluşturan zihniyetten bir farkı var mı Allah aşkına? Başından beri diyoruz bu başka mecraya evriliyor...
03 Eylül 2016 15:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler