YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 'Kafes'in 1 numarası!
İşte 'Kafes'in 1 numarası!
16 Mart 2010 14:21
Kafes Operasyonu Eylem Planı'na ilişkin hazırlanan iddianamede eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü bir numaralı şüpheli olarak yer aldı...

Azınlıkların ve öğrencilerin hedef alındığı bombalı eylemleri kapsayan 'Kafes Operasyonu Eylem Planı'na ilişkin iddianamede eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü bir numaralı şüpheli olarak yer aldı. İddianamede iki numaralı şüpheli Koramiral Kadir Sağdıç, üç numaralı şüpheli ise Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar oldu.

'Kafes Eylem Planı'na ilişkin soruşturma kapsamında savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü 'Balyoz Güvenlik Harekat Planı' soruşturması kapsamında ise tutuklandı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları Ercan Şafak ve Murat Yönder tarafından hazırlanan ve 65 sayfalık iddanamenin delilleri ise 6 klasörden oluşuyor.

AVUKATLAR MÜŞTEKİ AGOS ABONELERİ YOK

Savcılıkca Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin dava ile birleştirilemesi talebi dün İstanbul 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede bir ilk de gerçekleşti. Soruşturma aşamasında yaptıkları basın açıklamasıyla 'Türkiye'deki huzur ve kardeşlik ortamını bozacak planlara karşı artık sessiz kalmayacaklarını açıklayan' ve suç duyurusunda bulunan Ankara, Mersin, Karaman, Kayseri, Konya barolarından 7 avukatın temsil ettiği avukat grupları da suçtan zarar gördükleri gerekçesi ile iddianamede müşteki olarak yeraldı. Ergenekon soruşturmasına ilişkin açılan iddianamelerde daha önce çeşitli barolar ve avukatlar tarafından yapılan bu yöndeki başvurular kabul edilmemişti.

AGOS Gazetesi abonelerinin ve azınlıkların fişlendiği yönündeki iddiaların yer aldığı Kafes Eylem Planı'na ilişkin iddianamede, AGOS Gazatesi abonelerinin müşteki olarak yer almadıkları dikkat çekti.

İDDİANAMENİN KABUL YA DA REDDİ CUMA GÜNÜ BELLİ OLACAK

İddianamede tutuklu şüpheliler Deniz Piyade Kurmay kıdemli Albay Mücahit Erakyol, Deniz kıdemli Albay Levent Gülmen, Deniz Kurmay Yarbay Halil Özsaraç'ın da arasında bulunduğu 33 şüpheli hakkında ise silahlı terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianme ve eklerini inceleyecek olan mahkemenin Cuma günü iddianameyi kabul ya da reddine ilişkin kararını açıklaması bekleniyor. Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmatlara ilişkin dava ile birleştirilmesi yönündeki talep ise daha sonra değerlendirilecek.

BU PLANLAR DEMOKRASİYİ ZARARA UĞRATACAĞI İÇİN MÜŞTEKİ OLDUK

İddianamede müşetkiler arasında yer alan Kayseri Barosu Başkanı avukat Ali Aydın 'Kafes Eylem Planı'nı hazırlayanların ülkede kaos ortamı yaratmak için hukuk dışı yol ve yöntemlere teşebbüs ettiğini belirterek, "Bu planlar ülkede demokrasiyi ve hukukun özgürlüklüğünü maddi ve manevi zarara uğratacağından önce bir vatandaş daha sonrada avukat olarak müşteki olduk" dedi.

Yine müştekiler arasında yer alan Karaman Barosu avukatlarından Selçuk Acarözmen ise "Bu konunun millet tarafından takip edildiğini göstermek için 12 avukat arkadaşımızla birlikte müşteki olarak yer aldık" diye konuştu.

Halkın Avukatları Platformu adına başvuran Konya Barosu avukatlarından Süleyman Küçüksucu da şunları söyledi:

"Ülkemizde son dönemlerde bazı olaylar vuku bulmakta. Bu olayların aydınlığa kavuşması ve varsa devlet kurumlarına odaklanmış çürük meyvelerin çıkarılması suçlu ve suçsuz ayrımının yapılması için suç duyurusunda bulunduk ve bu davada müşteki olduk."

POYRAZKÖY SORUŞTURMASI İLE ORTAYA ÇIKTI

'Kafes Operasyonu Eylem Planı'na ilişkin iddialar köylülerin ihbarı üzerine Nisan 2009'da İstek Vakfı'na ait Poyrazköy'deki arazide yapılan kazılarda bulunan mühimmatın ardından ortaya çıkmıştı.

Devam eden Ergenekon soruşturmasının firari şüphelisi Bedrettin Dalan'ın kurucusu olduğu İstek Vakfı'na ait Poyrazköy'deki arazide yüklü miktarda mühimmat bulunmasının ardından soruşturma genişletilmiş, yapılan aramada Emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın ofisinden ele bir CD'deki filmin arkasına 'data stash' programıyla gizlenmiş şifreli bir dosyada 'Kafes Eylem Planı' isimli dokümana ulaşıldığı öne sürülmüştü.

AK Parti üzerindeki baskıları arttırarak hükümeti yıpratmak için gayrimüslimleri hedef aldığı iddia edilen dört aşamalı eylem planına ilişkin haritada hangi ilde kaç gayrimüslim temsilcisinin bulunduğunun ayrıntılarıyla yer aldığı belirtilmişti.

41 KİŞİNİN İFADESİ ALINMIŞTI

Ergenekon soruşturmasının yürüten Cumhuriyet Savcılarından Murat Yönder, tarafından eylem planında adı geçen 41 kişinin ifadesi alınmıştı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları tarafından eylem planında 'Danışma Kurulu'nda adı geçtiği iddia edilen Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile İzmir Foça Çıkarma Filosu Komutanlığı'nda görevli Tuğamiral Mehmet Ilgar'ın İzmir Cumhuriyet Savcılığı'nca talimatla 'şüpheli' olarak ifadesi alınmıştı. 'Balyoz Güvenlik Harekat Planı' soruşturması kapsamında 24 Şubat'ta adliyeye çıkarılan emekli Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü'nün 'Kafes' eylem planına ilişkin de ifadesi alınmıştı. Öğütçü 'Kafes Eylem Planı' adlı soruşturmadan dolayı savcılık tarafından serbest bırakılmış ancak Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler