YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte IŞİD’in gizli üssü! Bombalar burada üretiliyor
IŞİD’in silah, bomba imalatı yaptığı ve en etkin savaş aracı olarak kullandığı bombalı araçları ürettiği gizli bölgeye ulaşıldı. Örgütün bölgedeki köylüleri de çalıştırdığı imalathanelerde üretilip depolanan örgütün savaştığı bölgelere taşınıyor.
İşte IŞİD’in gizli üssü! Bombalar burada üretiliyor
11 Mayıs 2016 / 10:42 Güncelleme: 11 Mayıs 2016 / 10:56

Terör örgütü IŞİD'in, silah, bomba imalatı yaptığı ve en etkin saldırı aracı olarak kullandığı bomba monte edilmiş araçların imal edildiği ve depolandığı gizli bölgeyi Yeni Şafak ortaya çıkardı.

Bölge Türkiye sınırına 24 kilometre mesafedeki El Bap, Çobanbey ve Mera Kasabalarına eşit uzaklıkta Able Köyünde yer alıyor.

Eski taş ocaklarının olduğu bölgede kurulan atölyelerde üretilen ve yeraltı sığınaklarında saklanan silah ve cephaneler Suriye'nin tüm bölgelerine bu merkezden gönderiliyor.

İmalathane ve çevresi üst düzey güvenlik önlemi ile korunuyor, bölgede örgüt üyeleri dahil hiç bir sivilin telefon ve benzeri elektronik cihaz taşımasına izin verilmiyor.

FABRİKALARI ARATMIYOR

IŞİD daha önce el yapımı havan mermileri ve benzeri birçok cephanesini Halep'in Kuzeydoğusu'ndaki El Bap kasabasında bulunan imalathanelerinde üretiyordu. Ancak kasaba sürekli koalisyon güçlerine ait İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından gözetleniyor ve bombalanıyordu.

Örgüt bu saldırılardan kaçınmak için atölyelerini daha orta bölgede yer alan ve eski taş ocakları ile çevrili kayalık Able Köyü'ne kaydırdı.

Köyün taşlık alanda bulunan mağaralarda, torna tezgahları, kaynak makinaları ve benzeri cihazlarla fabrikaları aratmayan teknolojilerle silah üretiliyor.

SİVİL ARAÇLARLA SEVKİYAT

Yer yer köylülerin de çalıştırıldığı silah imalathanelerinde üretilip depolanan cephane ve silahlar kamyon, akaryakıt tankerleri ve sivil minibüsler aracılığı ile örgütün savaştığı bölgelere taşınıyor.

Özellikle Kobani, Telabyat, Şam, Humus ve Dera gibi bölgelere buradan silah, cephane ve bomba monte edilmiş araç sevkiyatı yapılıyor. Ayrıca roketatar ve katyuşa füzeleri de buradaki yeraltı depolarında tutuluyor.

KOALİSYON GÖRMÜYOR

Yaklaşık 2 kilometrekare alanda bir yıldır üretim ve sevkiyat yapılan tesislere, koalisyon güçleri ve ABD ittifakı ile bölgeye aylardır bomba yapdıran Rus güçleri hiç saldırmıyor.

Örgüt silah sevkiyatını daha çok geceleri gerçekleştirirken, bölgede şüphelendiği şahısları göçe zorluyor.

Son bir yıldır aktif olan Able Köyü'ndeki tesisler, otomobil, motosiklet, minibüs ve kamyonların kurşun geçirmez hale getirilip canlı bomba araçlarına dönüştürüldüğü en önemli merkez. Burada üretilip Suriye'nin tüm bölgelerine ve Irak'a gönderilen canlı bomba araçlarından günde 20-30 tane yapılıyor.

 

YENİ ŞAFAK

sormak lazım
 // ismail emre
Biz daeş ile mücadele etmiyor muyuz ki t-155 40 km etkin mesafe fırtına obüsleri sınıra 24 km uzaklıktaki yeri bombalayamıyor yoksa sivil vururuz diye mi ateş etmiyoruz onlar vurmuyor diye bizde mi vurmayacağız?hem nerede islam ordusu karabatak kuşu gibi bir gözüktü tekrar kayboldu elbet bişeyler yapılıyor ama hergeçen gün siviller ölüyor yaşayanlar sürünüyor......
11 Mayıs 2016 Çarşamba 19:06
1
 // 1
uçaklar nereye atıyo?...
11 Mayıs 2016 12:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler