YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte İŞID'ın asıl hedefi
İşte İŞID'ın asıl hedefi
13 Haziran 2014 07:31
Petrol bölgesi Musul'u ele geçiren IŞİD'ın Bağdad'a ilerlemeye başlaması bölgedeki Türk yatırımlarını ve ihracatını tehdit etmeye başladı. IŞİD tehdidinden dolayı ürünlerimizin Musul, Bağdat ve Kerkük'e girişi durdu.

Yeni Şafak'ın haberine göre; Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Musul'u ele geçirmesinin ardından Türk Konsolosluğu'nu basması ve Bağdat'a kadar ilerlemeye başlaması, bölgedeki Türk yatırımcılarını tedirgin etti.

Irak'ın Kuzeyi'nde Anadolu Grubu, Genel Enerji, Pet Holding'in yanı sıra toplam bin 500 Türk şirketi bulunuyor.

Almanya'dan sonra en büyük ikinci pazarı konumunda bulunan Irak'ta, inşaat firmaları toplam değeri 19,5 milyar dolar olan 824 projeyi üstlenmiş durumda.

Irak'ta bulgurda yüzde 100, domates salçasında yüzde 96 ve unda yüzde 99 pazar payına sahip olan ve ağırlıklı gıda, demir, çelik, elektronik ihracatı bulunan Türkiye'nin geçen yılın sonunda yakaladığı ihracat 12 milyar dolar.

300 şirket yerlileşti

Türkiye'nin 2008'de 4 milyar dolar olan Irak'la ticareti, 2009'da 5 milyar dolara, 2010'da 6, 2011'de 8.3, 2012'de ise 9.9 milyar dolara yükseldi. 2013'te 12 milyar dolara yaklaştı.

Irak'ın kuzeyinde halihazırda bin 210 resmi tescilli Türk şirketi var. Ayrıca Türk vatandaşlarının kurduğu yaklaşık 300 yerel şirketin de bu bölgede faaliyet gösterdiği biliniyor.

Buna göre Irak'ın Kuzey Bölgesi'nde Türk vatandaşlarına ait yaklaşık bin 500 şirket bulunuyor. Bunlar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin tamamına yakını Erbil merkezli çalışıyor.

Almanya'dan sonra Türkiye'nin mal sattığı en büyük ikinci Pazar olan Irak'a, ilk beş aylık ihracat ise 5 milyar doları şimdiden aştı. Ancak, IŞİD'in, Musul'u ele geçirmesi şimdiden ihracat ve yatırımları etkilemeye başladı.

İşgal güçleri 5 bine yakın

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Kuzey Irak'ta Coca Cola, Doğu Grubu'nun okulları yanı sıra, hafif ve orta sanayiye yönelik iş yapan şirketlerin olduğunu, kuaför, lokanta gibi Türk yatırımlarının da bulunduğunu söyledi.

Bir-iki firmanın da geçmişte firmalarını kapattığını söyleyen Aksoy, Çalık Grubu'nun da Kerbela'da Elektrik Bakanlığı'nın santrallerini yapan hakkediş usullerine göre işleri bulunduğunu kaydetti. Musul'u işgal geden işgal güçlerinin beş bine yakın olduğu tahmininde bulundan Aksoy, bu olayların yaklaşık 1.5 yıl önce El-Ambar'da patlak verdiğini, şimdi de Musul'a geldiklerini kaydetti.

"İhracat düşebilir"

Musul'daki çatışmaların Türkiye ile Irak arasındaki ticari ilişkilere nasıl yansıyabileceğini de değerlendiren Ercüment Aksoy, Türkiye'nin Irak'a 12 milyar dolar civarında ihracatı olduğuna vurgu yaptı.

Aksoy, şöyle devam etti:

'Bu olaylar uzun sürdüğü takdirde, bundan çok ciddi etkileniriz. Bizim 12 milyar dolarlık ihracatımızın 3 milyar doları Kürt bölgesine, geri kalan 9 milyar doları ise Bağdat'a yapılıyor. Dolayısıyla bu iş uzun sürerse Irak'a yaptığımız ihracatın 9 milyar dolar civarında düşebileceğini söyleyebiliriz. Bu yol mutlaka açılmalı.'

Taşıma durdu

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Eski Başkanı Tamer Dinçşahin, IŞİD tehdidi nedeniyle Türkiye'den Arap Bölgesi denilen Kuzey Irak'taki Musul, Bağdat ve Kerkük'e girilemediğini ve bu bölgelere sevkiyatın yapılamadığını açıkladı.

Buna karşılık Zaho ve Dohok'ta bir sıkıntı olmadığını belirten Dinçşahin, 'Biz Türk taşımacıları olarak Kuzey ırak bölgesine gönderdiğimiz mallar, Zaho üzerinden aktarıp gönderiliyor. Ancak Arap Bölgesi dediğimiz bölgele şu anda girmekten imtina ediyorlar. Bu durum ihracat için sıkıntı doğurur' diye konuştu.

"Musul'a ziyaretimizi erteledik"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, kaosun bitmesi ve düzenin yeniden tesis edilmesinin en büyük temennileri olduğunu söyledi. Büyükekşi, 'Son TİM-THY protokolü kapsamında, 24-26 Haziran tarihlerinde Musul'a bir heyet gerçekleştirmeyi planlıyorduk. Fakat yaşanan son gelişmelerle bu ziyaretimizi şimdilik erteledik' dedi.

"Saldırı vahim bir durum"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Musul'da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Olpak, 'IŞİD'in Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna düzenlenen baskında çok sayıda vatandaşımızı kaçırması da son derece vahim ve kabul edilemez bir durum. Temennimiz tüm kaçırılanların bir an önce sağ olarak kurtarılmasıdır' diye konuştu.

Musul'la petrol fiyatı yükselişte

Petrol fiyatları Musul'da yaşanan gelişmelere ilişkin haberlerle yükselişe geçti. Brent petrol 112,26 dolarla 3 Mart'tan bu yana en yüksek düzeyini gördü. Analistler, Musul'da yaşanan gelişmelere yönelik haberlerin, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan Irak'ta petrol arzına ilişkin endişeleri artırdığını, bunun da petrol fiyatlarının yükselişini desteklediğini ifade ediyor.

Üretim artacak

Brent petrolün varil fiyatının 111 doların üzerinde dengelenmeye çalıştığını kaydeden analistler, yükselişlerin devamında 113 dolar seviyesinin test edilebileceğini, olası geri çekilmelerde ise 110 dolar seviyesinin destek konumuna gelebileceğini dile getiriyorBu arada, OPEC 165. Toplantısı'nda, teşkilata üye ülkeler günlük 30 milyar varil olan üretim düzeyine bağlı kalma kararı aldı.

Kürt petrolü alıcı buldu

Kuzey Irak Özerk Kürt Yönetimi, Bağdat yönetiminin tüm engelleme çabalarına rağmen tek başına Türkiye üzerinden dünya piyasalarına sevk ettiği ham petrolünü Rus Rosneft satın aldı. Irak'ta çıkarılan petrolü sadece kamu petrol şirketinin satmaya yetkili olduğunu savunan merkezi hükümet iki yıldan bu yana Kürt özerk yönetimi ile petrol gelirlerinin nasıl paylaşılacağı ve satılacağı konusunda mücadele ediyor. 

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler