YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte İP'nin yasadışı faaliyeti...
İşte İP'nin yasadışı faaliyeti...
İşte İP'nin yasadışı faaliyeti...
20 Temmuz 2008 / 19:38 Güncelleme: 20 Temmuz 2008 / 00:00

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın 2005'te Hava Kuvvetleri'nde 6'sı kurmay albay 20 subayın oluşturduğu illegal yapılanmanın altından Ergenekon (Agarta) soruşturmasında tutuklanan İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek çıktı.


İşçi Partisi yöneticilerinin, Balaban Aşireti ve Alevi toplumunun önde gelen isimleri ile 'karargah evleri'nde yaptığı toplantılara katılan subaylarları tespit eden MİT'in, durumu Genelkurmay Başkanlığı'na bildirdiği öğrenildi.


'Karargah Evler'de gizli toplantılar


MİT 2005 yılında İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'in Alevi toplumunun önde gelen isimleri ve Erzincanlı Balaban Aşireti ile yaptığı toplantıları takibe aldı. Perinçek ve İP yöneticilerinin Yenibosna Cemevi ile partinin kurduğu 'karargah eveleri'nde sık sık toplantı yaptığını tespit etti. Gizli toplantılara görevli subayların da katıldığını belirleyen MİT, Perinçek'in Alevi toplumunun önde gelen isimleri ve bazı TSK mensuplarıyla oluşturduğu yapılanmanın partiye zarar vermemesi için 'karargah evleri' şeklinde 'dışarı'da organize ettiğini tespit etti.


İletişim canlı kuryelerle


MİT belgelerine göre, her türlü dinlemeye karşı telefon başta olmak üzere iletişim araçlarının kullanılmasının yasaklandığı yapılanmada haberleşmenin 'canlı kuryeler' ile sağlandığı öğrenildi. Perinçek'in başını çektiği oluşumun, Kurtuluş Savaşı sırasında yararlılıklar gösteren ve Dersim'den Erzincan'a gelen 'Balaban' aşiretinin ileri gelenlerini de yapılanmaya dahil etmeyi amaçladığı belirtildi.


Hücrede 11 subay


Güneydoğu'da aşiret liderleri ve ağalarla işbirliği yapmayı hedefleyen Perinçek'in 'karargah evleri' yapılanmasına Harp Akademleri'nden 10 , Hava Harp Okulu'ndan 1 subay ile 8 öğrencinin yer aldığı ve TSK mensubu sivil memurların da bulunduğu belirlendi. Oluşumun silahlarının ise bazı askeri lojmanlarda saklandığı tespit edildi.


Finansör alevi işadamı


Oluşumun merkezinde Alevi kesimin önde gelen isimlerinden olan ve “dede” unvanını taşıyan İ.A isimli bir işadamının bulunduğu belirtildi. İ.A'nın Metrocity Alış Veriş Merkezi'nde dükkan sahibi bir işadamı olduğu kaydedildi. MİT, tespit ettiği silahlı oluşumu, askeri kimliği bulunması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı'na 'çok gizli' damgalı belge ile bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı ise Hava Kuvvetleri'ne belgeyi göndererek gereğinin yapılmasını istedi.


Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert de İstihbarat Dairesi'ne belgeyi göndererek incelenmesini istedi. Bu sırada bir albayın bilgisayarında bulunan belge, Ergenekon soruşturması kapsamında 22 Mart 2008'de gözaltına alınan Doğu Perinçek'in bilgisayarında da ele geçirildi. Soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz, 9 Temmuz'da 'gizli' MİT belgesini Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderdi. Askeri savcılığın konuyla ilgili soruşturması ise sürüyor.


Alevilerle bağlantı havacı albaydan


Oluşumda Alevi toplumunda İşçi Partisi arasındaki bağlantının ise Albay C.K. tarafından sağlandığı belirtilirken, C.K.'nın İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in oğlu Mehmet Bora Perinçek ve 'Türkiyem Topluluğu'ndan İlhan Yaşar Hacısalihoğlu ile irtibat kurduğu ileri sürüldü. 'Karargah Evleri'nin tepe yönetiminde Alevi işadamı İ.A.'nın yer aldığı, Albay C.K.'nın ise kilit bir görev üstlendiği iddia edildi.


Gizli MİT belgesi bilgisayarından çıktı


Ergenekon operasyonu kapsamında 22 Mart Cumartesi günü İP Genel Merkezi'nde yapılan aramada ele geçirilen, 'çok gizli' damgalı MİT belgesinin 9 Temmuz'da Genelkurmay'a iletildiği belirtildi. 2005 yılında hazırlanan MİT raporu doğrultusunda TSK'nın gereken işlemleri daha önce başlatıp, sonuçlandırdığı belirtilirken, MİT'in İşçi Partisi'nin yasadışı bir faaliyetini tespit edip TSK'ya bildirdiği, 'çok gizli' belgenin Perinçek'e nasıl ulaştırıldığı hâlâ bilinmiyor.


YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler