YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ilk tepkiler...
KCK tutuklu sanığı ve BDP'nin desteklediği bağımsız adaylardan olan Hatip Dicle'nin vekilliği YSK tarafından düşürüldü...
İşte ilk tepkiler...
22 Haziran 2011 / 11:18 Güncelleme: 22 Haziran 2011 / 11:34

BİR DEĞERLENDİRME DE ATALAY'DAN...

Atalay: Karar siyasi değil hukuki. YSK'nın yapacağı birşey yok.

--------------------------------------------------------------------------------
AHMET TÜRK'TEN İLK TEPKİ

Eski DTP lideri Ahmet Türk de YSK'nın Dicle ile ilgili kararı eleştirdi. Türk, alınan kararın ne hukuki, ne insani ne de vicdanlara sığacak bir karar olduğunu ifade ederek tepkisini dile getirdi.

--------------------------------------------------------------------------------
DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇİÇEK: ''YSK'NIN KARARIDIR. BEN BİRŞEY SÖYLEMEM''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, YSK'nın Hatip Dicle'nin milletvekilliğin düşürülmesine yönelik kararıyla ilgili olarak, ''YSK'nın kararıdır. Ben birşey söylemem'' dedi. Çiçek, Başkent'te fuar alanı ve serbest bölge için büyükşehir belediyesi kabul salonuna gelişinde, gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine, bunun YSK kararı olduğunu belirterek, ''Ben birşey söylemem'' diye konuştu. (AA)

--------------------------------------------------------------------------------
DİCLE'NİN AVUKAYI YSK'YA GELDİ

Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen ve hakkında kesinleşmiş bir yıl sekiz ay hapis cezası nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin avukatları YSK'ya geldi.

Dicle'nin avukatı Levent Kanad, sabah saatlerinde YSK'ya gelerek kararı aldı. Kanad, çıkışta yaptığı açıklamada, kararı inceleyeceklerini, mevzuat gereği itiraz haklarının bulunmadığını söyledi. (AA)


--------------------------------------------------------------------------------
YSK BAŞKANI EM:

''KARARIMIZDA KONUYA İLİŞKİN BÜTÜN SORULARIN CEVABI VAR. SAVUNMA DÜN GELDİ''

YSK Başkanı Ali Em, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi kararına ilişkin, ''Kararımızda konuya ilişkin bütün soruların cevabı var. Savunma dün geldi'' dedi. Em, YSK'ya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin YSK kararının Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatan Em, kararın açık ve net olduğunu, itiraz ve karar düzeltme hakkının da kararda belirtildiğini söyledi.

Dicle'nin savunma vermek için ek süre talep ettiğinin anımsatılması üzerine Em, savunmanın geldiğini, bunun üzerine karar verdiklerini belirtti. Em, seçimden önce Dicle hakkında ara karar verildiğini, ara kararda Dicle'nin savunmasını istediklerini, savunmanın gelmesinin ardından da YSK'nın oybirliğiyle konuya ilişkin kararı verdiğini kaydetti. Em, ''Kararımızda konuya ilişkin bütün soruların cevabı var. Savunma dün geldi'' diye konuştu. Ali Em, bir soru üzerine, milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların itirazlar değerlendirildikten sora açıklanacağın belirtti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler