YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ilk fotoğraf
Hacettepe’de, Türkiye’nin ikinci yüz nakli yapılan hastası Cengiz Gül ilk kez görüntülendi.
İşte ilk fotoğraf
29 Nisan 2012 / 11:32 Güncelleme: 29 Nisan 2012 / 11:38

Naklin gerekli olmadığı eleştirilerine Gül,“Gerekli olmasaydı göze almazdım” diye yanıt verdi. Gül, “Yüzüm çok güzel oldu. Sakalım çıktığında çok mutlu oldum” dedi

Hacettepe Üniversitesi’nde 24 Şubat’ta Türkiye’nin ikinci yüz nakli yapılan hastası Cengiz Gül’ün ameliyattan sonra hiç fotoğrafı çıkmadı. Motosiklet kazası sonucu hayatını kaybeden 40 yaşındaki N.A’nın yüzünün 8.5 saat süren bir operasyonla nakledildiği 25 yaşındaki Cengiz Gül ameliyatının ardından ilk kez dün öğle saatlerinde görüntülendi. Gül, ameliyattan 2 ayı aşkın bir süre sonra sarı tişört ve eşofmanı ile hastane bahçesinde dolaşırken objektife takıldı. Son derece sağlıklı görünen Gül kaşlarını oynatabiliyor ve yüz kaslarını hareket ettirebiliyor. Zaman zaman telefonla konuşan Gül’ün yüzünün bantlı olmasına rağmen boyun bölgesindeki renk değişikliğinden yüz nakledildiği anlaşılabiliyor. Gül’ün en geç 10 gün sonra taburcu olması bekleniyor.

‘Göze almazdım’

Fotoğrafının çekildiğini farkedince şaşıran Gül, “ameliyata gerek yoktu” şeklindeki yorumlara üzüldüğünü belirterek, “Herkes benim yüzümü konuşuyor. Dışarıdan yorum yapmak kolay. Yorum yapanların hiçbiri benim yüzümü yakından görmedi. Uzaktan gördüler, yüzümün ne halde olduğunu bilmiyorlar ama konuşuyorlar” dedi. Gül, “Yüzümü kapatarak dolaşıyordum, saçlarımı uzatmıştım, yüzümde sakal çıkmıyordu. Hayallerim vardı. Yüzümün nakle ihtiyacı olmasaydı bu kadar riskli bir operasyonu göze alamazdım” diye konuştu. Yeni yüzünü çok beğendiğini ifade eden Gül, “Yüzümde sakal bile çıkıyor. Sakalım çıktığında çok mutlu oldum. Yüzüm çok güzel oldu. Doktoruma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gül, çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar ile ameliyat öncesinde iki günü beraber geçirdiklerini belirterek, “O zaman onunla sohbet etme imkanım olmuştu. Şevket nakli çok istiyordu. Organ bulunsa da nakil olsam diye can atıyordu. Bunları konuşmuştuk onunla. Ben de yüz naklini çok istediğimi söylemiştim ona. Şevket’in ölümüne çok üzüldüm” dedi.

“Şevket’in ölümünün ardından Hacettepe Üniversitesi’ne ve ameliyatımı yapan doktoruma çok haksızlık edildi” diyen Gül, “Hacettepe de doktorum da bunu hak etmedi. Prestij için bu ameliyatların yapıldığı söylendi. Hacettepe’nin de doktorumun da prestije ihtiyacı yok. Doktoruma bile bile gereksiz ameliyat yaptı diyorlar. O da bir insan ve çok iyi bir insan gereksiz bir ameliyatı neden yapsın ki?” şeklinde konuştu.

Ruhsat iptal ettiren nakil

SGK, ilk yüz naklini Uğur Acar’a yapan Akdeniz Üniversitesi’ne 53 bin lira ödeme yaptı, ancak Hacettepe Üniversitesi’ne yapılan yüz naklini endikasyon dışı bulduğu için ödeme yapmamaya karar verdi. Bu arada Sağlık Bakanlığı da, çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın ölümü ve Cengiz Gül’e yapılan naklin de ‘endikasyon dışı’ olduğu gerekçesiyle Hacettepe Üniversitesi’nin “komposit doku nakli” ruhsatlarını iptal etmişti. Üniversite ise bakanlık aleyhine dava açarak yürütmenin durdurulmasını istedi.

Barış ORAL / VATAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler