YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ilk ağızdan Doğu Türkistan gerçeği!
Kanal A ekranlarına konuk olan Doğu Türkistan Vakfı eski Başkanı Hamit Göktürk ve Doç.Dr. Erkin Emet, Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı zulmün boyutlarını birinci ağızdan aktararak asparagas paylaşım ve bilgileri netleştirdi.
İşte ilk ağızdan Doğu Türkistan gerçeği!
04 Temmuz 2015 / 05:45 Güncelleme: 04 Temmuz 2015 / 07:03

Kanal A Genel Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın hazırlayıp sunduğu Gözden Kaçanlar programına konuk olan Doğu Türkistan Vakfı eski Başkanı Hamit Göktürk ve Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erkin Emet Çin'in Doğu Türkistan'da yaptığı insanlık dışı faaliyetleri anlattı.

İşte program süresince öne çıkan başlıklar:

Çin'in Doğu Türkistan ile ilgili sinsi planı

"Bugün Doğu Türkistan'da yapılan engelleme ve yasaklamalar Çin'de ya da Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan bütün Müslümanlara yapılmıyor. Burada Çin hükümeti çok sinsi bir politika izliyor. Aynı dini, aynı inancı paylaşan insanların arasına fitneler, ayrılıklar sokmaya çalışıyor. Dün basına yansıyan bir haberde, Urumçi'ye 200 kilometre uzaklıkta yaklaşık 1 milyon Müslümanın yaşadığı bir bölge. Burada bir caminin imamı olan bir kişinin konuşması basına yansıdı."

"Diyor ki, "Bizim büyük camimiz var. Cuma günleri bu cami dolup taşıyor. Ramazan'da da hergün 350-400 civarı Müslüman geliyor ve teravih kılıyoruz. Burada bize hiç bir kısıtlama yok. İbadetlerimizde bir engel söz konusu değil" diyor. Burada Ramazan ayındaki aşağılama ve diğer engellemeler sadece Uygur Türklerine yapılıyor. Burada Çin hükümeti bir farkındalık ortaya atıp buradaki Müslümanların birlik ve beraberliğini bozmayı amaçlıyor. Ve bunları idare ederken, parçalayıp bu parçaları teker teker yok etmek suretiyle Doğu Türkistan'daki nüfusu zamanla asimile ederek imha etmek istiyor."

"Ayrıca Yenihisar'ın Beş Toprak köyünde kutsal Ramazan ayında Müslümanların kutsallarına hakaret ederek, aşağılayarak bira içme yarışmaları tertip ettiler. Ve çok bira içenlere bira ve para  mükafatı verildi. Yine aynı şekilde Turfan Şehrinde Müslümanlara uzun mesafeli koşu müsabakası yaptırıldı. Bu şekilde Komünist Partiye bağlı bir toplum meydana getirme amacı taşıyorlar. Çin'in buradaki amacı Müslümanları bu tarz hareketler ile isyana getirip nedenler ve gerekçeler oluşturarak bu insanları yok etmek istiyorlar. Çünkü Çin bu toprakları Batı'ya yayılma noktasında bir engel olarak görüyor."

Doğu Türkistanlı gençler sosyal medyayı iyi kullanıyor ve dünyadan haberdarlar

"Doğu Türkistanlı gençler sosyal medyayı çok iyi kullanıyor. Ve bugün dünyada bağımsızlık ve vatan mücadelesi uğrunda yapılan çalışmaları, buradaki mücadeleleri Doğu Türkistanlı gençler görüyor ve dünyada ne olup bittiğinden haberdarlar. Türk Televizyonları bugün Doğu Türkistan'da izleniyor. Türk dizileri Doğu Türkistan'da izleniyor. Çin yönetimi tekniğin müthiş gücünden önleyemiyor. Ayrıca orada Din ve değerler uğruna kendilerini fedai olarak adlandırılan bir grup var. Bunlar orada basit patlayıcılar, benzin bidonları, kesici aletler, bıçak, pala vs. gibi araçlarla intihar saldırıları düzenliyorlar."

Uygur'daki Müslüman Türklere mahsus zulüm: Kürtaj

"Uygur Türklerinin üreme hakkı 1984'ten itibaren ellerinden alınmıştır. Bugün 2 çocuktan fazla yapmak yasak. Çocuk yaptığı zaman nüfus kaydı yaptırmak için 5 bin yuan'dan başlıyor 50 bin yuan'a kadar bir nüfus başına para cezası var. Demek ki, 2 bin TL'den 30 bin TL'ye kadar. Bu Doğu Türkistan gibi fakir bir bölge için astronomik bir rakam. Eskiden kürtaj durumu çok sıkıydı. Köylerde dolaşıp çok sağlıksız şartlarda kadınları götürüp kürtaj yapıyorlardı. 1990 'da olan Baaren olayında buradan kaynaklanmıştı. Sadece küçük bir kasabada kürtaj yapılan kadın sayısı 9 bin civarında."

Çin tarafından zorla ailesinden alınan Uygur kızları

"Doğu Türkistan'da 90'lı yılların sonlarında başlayan bir uygulama var. 18-24 yaş arası kızlar. Ailelerinden alınıyor. Eğer aile vermek istemezse rejime karşı olması suçundan aile götürülüyor. Ailelerinden alınan kızlar Çin'in iç bölgelerine gidiyorlar ve orada fabrikalarda çalıştırıldıktan sonra kötü yollara teşvik ediliyorlar. Çin'de ahlak kavramı yok. Şimdi bu çok önemli bir milletin anne olacak kızları 21.yy'da bu yok etme politikasının ayağını oluşturuyor."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 // dava arkadasin
Yarabbi bizi ve zulum goren kardeslerimizi sen muhafa eyle...
05 Temmuz 2015 18:37
 // Ulvi Kabakci
20 gün önce ankaradan geldim .Důn akşam iftara davetliydim yemek yediğimiz lokantada mescit bile vardı. Cuma namazına gittim en az 4000 kişi vardı. Bu haberlerin doğru olmadigi kanaatindeyim.Selamlar...
04 Temmuz 2015 18:05
Urumçiden selam
 // Ulvi KABAKÇI
Ben şuan Urumçideyim.20 gün önce Ankara'dan geldim.Dün akşam iftara davetliydim.Yemek yediğimiz lokantadaBuyuluktan dönerken enteresan bir olayla karşılaştım Nasrrettin Hoca müzesi gördüm Uygurlar Nasrettin hocasının hikayelerinden birinin Buyulukta geçtiğine inanıyorlar küçük bir müze yapmışlar müzenin girişinde Nasrettin hocanın heykeli var arabadan inerek resmini çektim Uygurlar Nasrettin hocaya Nasrettin efendi diyor.Nasrettin hoca konusu açılınca "Ferhat ile Şirininde" Uygur illerinde ya...
04 Temmuz 2015 Cumartesi 15:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler