YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte hükümetin şifresi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, devletin içine sızan 'Paralel Yapı'nın tasfiyesi ve 'Çözüm Süreci'nde kesin başarı için yeni kabineyle yola çıktı.
İşte hükümetin şifresi
30 Ağustos 2014 / 07:58 Güncelleme: 30 Ağustos 2014 / 08:03

Türkiye Gazetesi'nden Ercan Gürses'in analizi:

Kim ne derse desin...

Yeni kabinenin ilk şifresi “Paralel ile mücadele”

Erdoğan paralel yapı ile mücadele konusundaki azminden ötürü...

Davutoğlu'nu Başbakan yaptı.

Bu mücadelede ürkek davrandığını düşündüklerine kapıyı gösterdi.

Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı'nın yerine Nurettin Canikli'nin atanmasını böyle okuyorum. Numan Kurtulmuş'un Başbakan Yardımcılığı da... Yalçın Akdoğan'ın bakanlığı da. Efkan Âlâ'nın görevde kalması da. 

Yeni kabinede bir denge mekanizması da var. Yoksa...

Arınç ve Akdoğan'ın aynı anda bakanlığı nasıl izah edilir? Ekonomi yönetimi ile oynanmayışı güzel. Babacan devam edecek. Maliye Bakanı Şimşek de. Kredi notu bence düşmeyecek. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın korkunç istikrarı. Arsenal menajeri Wenger'i andırıyor. Önemli bir dipnot bence.  Bekir Bozdağ Adalet Bakanı koltuğunun yine sahibi. Erdoğan ona çok güveniyordu. Davutoğlu ile ilişkisi de aynı şekilde yürüyecek. Nurettin Canikli'nin grup başkanvekilliği başarısı hep bakanlığının önünü tıkıyordu. Bu kez ödülünü aldı. Suat Kılıç, Bekir Bozdağ, Sadullah Ergin ve Canikli. Grup başkanvekiliğinden bakanlığa yürüdüler hep.  Soma faciası sonrası iyi niyetli çabaları.

Tüm karşı propagandaya rağmen. Enerji ve Çalışma Bakanlarını koltuklarından etmedi. Spor Bakanı Çağatay Kılıç ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bence uzun soluklu bir süreçteler... Önleri açık gibi. 

Ve çözüm süreci.

Şüphesiz kabinenin ikinci şifresi. Bunu nereden anlıyoruz. Bir kere İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'nın yerinde kalmasından. Âlâ, hâlâ vekil değil. Başbakanlık müsteşarıyken sürecin tam kalbinde yer aldı. En kritik toplantılara katıldı. İçişleri Bakanlığı da zaten kritik önemde.  
Gelelim Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na...

Aslında onu Avrupa siyasi çevrelerinde tanımayan yok. Yıllarca Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı yaptı. Ve başarılıydı. AB bakanlığı döneminde de. Türkiye'nin çıkarlarını savunurken, AB ile yüz göz olmadı. Tartışmaları kavga düzeyine taşımadı. Çözüm sürecini Brüksel'e en iyi anlatacak kişiydi. Artık tüm dünyaya anlatacak. Üstelik Davutoğlu ile de yakın ilişkide. Bu önemli. 
Kabinenin çözüm sürecine bu denli endeksli olduğunu gösteren bir başka örnek de. Günlerdir yapılan bir spekülasyonun boşa çıkması. Ne demişlerdi? “Hakan Fidan bakan olacak” Biz ne dedik? “Şimdi değil” Zira...

Irak ve Suriye bu durumdayken... Fidan'ın liderliğindeki MİT çözüm sürecinde bu denli başroldeyken... Fidan kabineye girmez. Öyle de oldu.  

Bazılarınız “Peki ya Beşir Atalay?” diye de sorabilir. Madem çözüm süreci bu kadar başrolde. Neden Atalay gibi bu sürecin kalbi durumundaki biri kabine dışı kaldı? Bizce...
Atalay özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vazgeçemeyeceği bir isim.

Kendisinden resmî ya da gayrîresmi olarak yararlanılacak. Köşk'te başdanışman da olabilir. Partide görev de alabilir. (Nitekim akşam saatlerinde parti sözcülüğüne atandı.) Ama üç dönem kuralına takıldığı için birkaç ay sonra zaten olmayacak. Yoksa ondan vazgeçildiği yok.  Daha bu konularda çok yazılacak çok çizilecek.

Ama kabinenin şifreleri. Anti-paralel ve çözüme devam... Erdoğan'ın etkisi hissediliyor. Davutoğlu... Bence hırslı... Hem de çok.

Son olarak sürprizden söz edeyim. Emrullah İşler... Dışarıda kalmasını bekleyenin çok fazla olduğunu sanmıyorum. Sanırım Erdoğan onu Köşk'te yanına alacak. Belki de. 2015 seçimlerinin ardından yeniden Başbakan Yardımcısı olacak.

Arınç'ın koltuğunu yine devralması sürpriz değil. Kısacası. Kabine ve Köşk'teki gölgesi. Artık Türkiye'nin iki yönetim ayağı olacak...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler