YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte HSYK'nın hayır gerekçesi
İşte HSYK'nın hayır gerekçesi
25 Ağustos 2010 08:26
HSYK Başkanvekili Özbek ile Ertosun, Anayasa paketine karşı çıkma nedeni olarak ‘Türk demokrasisinin az gelişmişliğini’ gösterdi.

Devam eden davalara müdahale girişiminde bulundukları öne sürülen HSYK Başkanvekili Özbek ile Ertosun, Anayasa paketine karşı çıkma nedeni olarak ‘Türk demokrasisinin az gelişmişliğini’ gösterdi.

Star gazetesinde yer alan habere göre HSYK BaşkanvekiliKadir Özbekve üye Ali Suat Ertosun’un Anayasa paketine ‘hayır’ denilmesi için hazırladığı kitapçıkta akılalmaz bir gerekçe öne sürdü. Pakete “Türkiye’deki demokrasinin az gelişmiş olduğu” gerekçesiyle karşı çıkan Özbek ve Ertosun’un yeniHSYKsistemine özetle “Bizi Fransa, Almanya, İtalya’yla karıştırmayın bizde demokrasi az” denilebilecek gerekçeyle itiraz ettiği belirlendi.

TARİHSEL HUKUK KÜLTÜRÜ


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na İlişkin Anayasa Değişikliği Konusunda Analitik Bir İnceleme başlıklı kitapçıkta şu değerlendirme dikkat çekti:

• Yürütme organının etkili olduğu atama modellerinin sadece eski demokrasiler için tarihten gelen belli bir hukuk kültürüne sahip olmaları nedeniyle tasvip edilebileceği; ancak genç veya yeni demokrasiye sahip olan ülkeler için ise henüz böyle bir tarihsel hukuk kültürü gelişmediği ve suiistimaller önlenemediği için önerilmediği açıkça belirtilmiştir.

• Bu nedenle Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda ve İsveç gibi AB üyesi olup köklü demokrasi geleneğine sahip ülkelerdeki sistemin ülkemize örnek olarak sunulması; hatta Almanya, İngiltere ve Avusturya’da yargı kurullarının dahi bulunmamasının çağdaş bir uygulama olarak gösterilmesi, uluslararası standartlarda ifade edilen gerçeklerle örtüşmemektedir.

ÜLKEMİZİN ÖZGÜN KOŞULLARI


Son zamanlarda kamuoyunun yakından ilgilendiği Ergenekon, KCK,faili meçhul cinayetlerkonusunda açılan davalara yaptıkları kritik müdahalelerle “siyasallaşma” görüntüsü verdiği eleştirilerine konu olan HSYK’nın, yeni yapısına “siyasallaşma” gerekçesiyle karşı çıkılması dikkat çekti. Kitapçıkta, “Yürütme organının Kurulun 7 üyesini doğrudan belirlemesi, daha işin başında ister istemez bir siyasallaşmaya neden olacaktır. Ülkemizin bu kapsamdaki özgün koşulları dikkate alındığında, yürütme organının 7 üyeyi seçebilmesi yargı bağımsızlığını tehdit eden önemli bir faktördür” dendi.

ANAYASA MAHKEMESİNE RAĞMEN

Paketin kabul edilmesiyle oluşacak yeni Kurul’a ilişkin ilginç değerlendirmelerin de yapıldığı kitapçıkta, yeni HSYK “Tasfiye Kurulu” olarak nitelendirildi. Anayasa Mahkemesi’nin kesinleşmiş ve hiçbir şekilde anayasa ve hukuka aykırılık tespiti yapılmayan HSYK maddesiyle ilgili “Bu hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ilkeleri ile yargı bağımsızlığına açıkça aykırıdır” dendi. (Star)

12 EYLÜLE BAKALIM
 // hkme
Siz bu sözlerinizle demokrasinin yolu bizden geçer milletten değil anlamına geliyor ama 12 eylül bunun kimden geçtiğini öğretecek bir tasviye değil bu bir tam demokrasinin uygulanacağı sistem 11000 hakim savcının seçeceği bir kurum haline gelecek ama nedendir bu sisteme karşı çıkılıyor ama nedendir kendi meslektaşlarının seçmesini istememektedir nerede görülmüş atanmışlar seçilmişlere kafa tutuyor....
25 Ağustos 2010 18:23
BİZE ÇOK SİZE AZ
 // M.ALİ KİBAROĞLU
bu halkın demokrasisi az gelişmiş ha
bakıyorum sizinki çok gelişmiş
haklar size haksızlıklar bize
sizin davalarınız hemen karar bağlanacak bizimki 10 senede
siz çok maaş biz az maaaş
biz polise karşı gelsek suç siz başbakan karşı cıksanız sorun yok
siz çalın biz hakkımızı da alamayalım
siz hakaret edin bizi düşündük diye içeri sokun
siz etro giyin bizim türbanı zorla çıkarın
.....................
...
25 Ağustos 2010 17:58
dünyanın hiç bir yerinde müneccim yoktur...
 // ibrahim çelikoğlu
ABD ve AB sanayi devletleridir.Milleti robotların yapabileceği işlerle iştikaldir.Akıl,bilgili olanlar istenmez.İşçi takımı Türk işçilerinden çok düşük düzeyde insanlardan oluşur.Yanlız;Bilgili olanlara uyum sağlar.Herşey şeffaf olduğundan yanlış yapan olmaz.Sosyalisleri seçtikleri zaman maaşlart artar.Enflasyon çıkıyorsa hemen Hıristiyan demokratları hükümet ederler.Sağlam temeller oluşturulur.Türk yargısı iyi olmadığından partiler yalan politika yapab...
25 Ağustos 2010 10:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler