YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Gülen iddianamesinin tüm ayrıntıları: Asıl hedef...
25 Aralık hükümete darbe girişimi iddianamesinde Gülen’'e ağırlaştırılmış müebbet istenirken FETÖ'nün asıl hedefinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu belirtildi.
İşte Gülen iddianamesinin tüm ayrıntıları: Asıl hedef...
02 Ekim 2015 / 03:15 Güncelleme: 02 Ekim 2015 / 17:46

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘25 Aralık’ dosyasındaki usulsüzlükler nedeniyle İstanbul Mali Şube Müdürlüğü görevlileri hakkında yürütülen soruşturma sonunda 69 şüpheli hakkında iddianame tamamlandı. 

1 NUMARALI ŞİKAYETÇİ ERDOĞAN 

1453 sayfalık iddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iddianamenin bir numaralı şikayetçisi olarak yer aldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da şikayetçiler arasında.

İddianamede bir numaralı şüpheli FETÖ'’nün lideri Fetullah Gülen. İkinci şüpheli ise yardımcısı Sinan Dursun. 

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

İddianamede Fetullah Gülen, Sinan Dursun, Hamza Tosun, Yakup Saygılı, Mahir Çakallı’nın bulunduğu 69 şüphelinin ‘silahlı terör örgütü, darbeye teşebbüs, siyasal askeri casusluk, haberleşme gizliğinin ihlali, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, göreve ilişkin sırrın açıklanması, resmi belgede sahtecilik’ gibi suçlardan hem ağırlaştırılmış müebbet hem de 645 yıla kadar hapis istendi. Gülen ve Sinan Dursun'un tutuklanması da talep edildi.

Asıl hedef Erdoğan

25 Aralık'ta görev yapan ancak sonra pişman olup itirafta bulunan polisler, sözde fezlekeyi Mali Şube’'de çalışan komiser Fatih Yiğit'’in hazırladığını söyledi. Fezlekede yer alan ‘Dönemin Başbakanı ifadesi’ ise iddianamede darbenin delili olarak gösterildi.

Şüphelilerin; dinleme yapılırken konuşmalarda Başbakan'ın aleyhine bir durum yoksa tape yapmadıkları’ belirtildi. FETÖ, Başbakan'ın örgüt lideri olarak gösterildiği bir de örgüt şeması hazırlamış!

Şüpheli değil ama dinlediler

Dosyada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı takip etmek için Turgay Ciner’i'n dinlendiği, yargı mensuplarına ulaşabilmek için Osman Ağca’'nın dinlendiği belirtildi. Ancak ne Ciner ne de Ağca şüpheli olarak yer aldı!

Devletin savcısı FET֒'ye çalışmış 

Darbe girişiminde başarısız olan şüphelilerin ilk durağı Şişli'deki bir avukatlık bürosuydu. Avukata; “25 Aralığı yapabilseydik her şey bitmiş olacaktı” dedikleri iddianamede yer aldı. Eski savcı Muammer Akkaş'’ın da FETÖ'ye çalıştığı deliller ve ifadelerle de yer verildi.

AMAÇ İÇ SAVAŞ 

Örgütün 17 Aralık soruşturmasında alakasız birkaç dosyanın operasyonunu birlikte yaptığı belirtildi. 25 Aralık dosyasının fezleke içeriği itibarıyla bakanların çoğunu ve dönemin Başbakan'ın gözaltına alınması şeklinde hazırlanması nedeniyle muhtemel bir iç savaşın manivelasını hazırlamak istedikleri anlatıldı. 

Baykal ve MHP'lilere kaset kumpası

İddianamede “Bu çatışmanın adını dürüstçe koyalım: Bu 'millî' olanla 'gayrimillî' olan arasındaki savaştır” ifadeleri kullanıldı.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’'a kaset şantajı, ardından MHP'’lilere yönelik yine kaset kumpasıyla genel başkan ve yardımcılarının değişmesi sağlandığı belirtildi. 

MİT TIR’'larının durdurulmasıyla ülkeyi itibarsızlaştıracaklardı

FETÖ üyesi olan örgüt üyelerinin sürekli olarak suç işlemek azmi içerisinde oldukları belirtilen iddianamede, “17 Aralık’'ta hükûmeti düşürmeye yönelik hamle yapmışlardır. 25 Aralık hamlesiyle Başbakan’ı şimdiki dönemin Cumhurbaşkanı'nın oğlunu, damadı ve diğer aile fertlerini gözaltına alacaklardı.

Amaçları itibarı sıfırlanmış bir başbakanı hazırladıkları fezlekeyle tutuklayıp, ülkeyi hükûmetsiz bırakmaktı. Aynı örgüt daha önce de MİT Müsteşarı'na karşı tutuklama girişiminde bulunmuştu.

Düzenledikleri Selam Tevhit dosyası, MİT TIR’'larının durdurulması eylemleriyle de ülkeyi 'teröre destek olan ülke' diye yaftalayıp uluslararası arenada  yönetilemez hale getirmek istediler. İstanbul Emniyet Mali Şube Müdürleri Hamza Tosun ve Yakup Saygılı’'nın örgüt yöneticiliğini yaptığı yapının bağlantısının ABD Pensilvanya'da bulunan Fetullah Gülen’'in paralel devlet yapılanması FETÖ terör örgütüdür” denildi.

‘Gezi’'ye paralel destek 

İddianamede Gezi eylemleri ile Brezilya’'da yaşanan gösteriler arasında benzerlik bulunduğuna dikkat çeken savcı, eylemlerin 28 Şubat sürecini anımsattığını belirtti. Bunun da FETÖ tarafından desteklendiği yer aldı. 

 

AKŞAM

 // uğur
paralel ile mücadele de yalan oldu. Üç beş hakimi savcıyı görevden almakla iş bitmiyor. Alt kademe bütün memurları olduğu gibi duruyor. Böyle olunca yarın birgün gene dinleyecekler, çalıp çırpacaklar. Millet memur olmak için kırk takla atıyor ama bunların torpili sağolsun sıra gelmiyor kimseye. Akp nin inlerine girdik lafı hikeye... hiç birşey yapamadılar....
02 Ekim 2015 09:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler