YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Gülen için yakalama kararının gerekçeleri!
Paralel Yapı'ya yönelik operasyon kapsamında şüpheliler arasında olan Fethullah Gülen için dün akşam saatlerinde yakalama kararı çıkarıldı. Gülen hakkında üç ayrı suçlama var.
İşte Gülen için yakalama kararının gerekçeleri!
20 Aralık 2014 / 08:11 Güncelleme: 20 Aralık 2014 / 08:27

Paralel Yapı'ya yönelik operasyon kapsamında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Karaca ile üç emniyet müdürü tutuklanırken, gazeteci Ekrem Dumanlı serbest bırakıldı. Fethullah Gülen hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı

Gülen hakkında 3 suçlama

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz tarafından İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği’ne yazılan yakalama talebinde Fethullah Gülen hakkında şu suçlamalarda bulunuldu:

- Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme (TCK 314/1)

- Cebir ve tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksan kılma (TCK 109/2)

- İftira sonucu mağdurun hapis cezası dışında adli veya idari bir yaptırıma uğramasına neden olma (TCK 267/7)

‘Devletten ayrı hiyerarşik yapı’

Kararda, Samanyolu TV’de yayınlanan “Karanlık Karar Kurulu” adıyla yayınlanan bölümlerin diziden farklı kişiler tarafından senaryolaştırıldığı anlatıldı. Gülen’in Samanyolu TV Grubu ve Zaman gazetesinin genel olarak yayın ve yayım politikalarını belirlediği de kararda yer aldı.

Hidayet Karaca’nın, Gülen’le arasında yapılan telefon görüşmelerinin inkâr edilmediği de kararda anlatıldı.

Kararda, örgütün niteliği değerlendirildiğinde, genel itibariyle Emniyet Müdürlüğü ve özellikle İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde İstihbarat ve TEM Şube müdürlüklerinde görev yapan şüphelilerin devletin hiyerarşik yapısı dışında ayrı bir hiyerarşik yapı oluşturarak yasadışı örgütlenme oluşturdukları belirtildi.

Kararda silahlı olarak Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşan birimin, “terör örgütleri ile mücadele” adı altında yetkilerini görevlerinin gereklerine aykırı kullandıklarına dikkat çekildi. Bu birimin amaca ulaşmak için toplum üzerinde baskı, korkutma, yıldırma ve sindirme yöntemi kullanarak işlemler yaptıkları anlatılan kararda, bir örgütün varlığı yönünde kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu belirtildi. Hidayet Karaca’nın örgütün yayın politikasına uygun yayınlar yaparak örgüt yöneticisi olduğu ifade edildi.

"Kırmızı bülten çıkarılması için ise Adalet Bakanlığı’na yazı yazılacak"

Soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek”le suçlanan Fethullah Gülen’in Türkiye’ye getirip yargılanması için ilk adım İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan geldi. İstanbul 1. Sulh Ceza hakimliği, Başsavcılığın talebi üzerine Gülen hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. Hakimliğin ayrıca Gülen hakkında kırmızı bülten çıkarılması için ise Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmasına karar verdiği de öğrenildi.

Savcılığın talep yazısında Gülen Hareketi'ne ilişkin tanımlama yapıldı. Yazıda “Hizmet hareketi olarak bilinen medya, ekonomi, bürokrasi alanlarında kanun ve nizamlara aykırı yapılandığı değerlendirilen suç örgütünün lideri şüpheli Gülen” ifadesi yer aldı. Talep yazısında şüphelinin yakalandığı andan itibaren 24 saat içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda hazır edilmesi istendi.

08:25
 // mustafa
İnsanın en büyük zaafiyetinden biri ideolojik uyum ile kendi doğrularını "GERÇEK" kabul etmesidir. cemeat ise bunu kullanmıştır. kendini yakın gösterdiği partiye "ideolojik uyum" ile her yaptığıni doğru, iyi, güzel olarak göstermiştir. bütün bir milletin ise gözünün önünde dünyanın en büyük ilüzyon gösterisini yapmıştır. ta ki baltayı taşa vurana kadar....
20 Aralık 2014 08:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler