YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Gülen Hareketi'yle ilgili 15 yıl önce hazırlanan rapor!
Paralel devlet yapılanmasını 1999'da ilk kez resmi kayıtlara geçiren dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, hazırladığı raporla ilgili ayrıntıları açıkladı. Saral'ın hazırladığı rapor sonrasında Fethullah Gülen, ABD'ye gitmişti.
İşte Gülen Hareketi'yle ilgili 15 yıl önce hazırlanan rapor!
27 Aralık 2014 / 05:22 Güncelleme: 27 Aralık 2014 / 08:54

A Haber'de yayınlanan Deşifre programına katılan Ankara eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral, 1999 yılında Fethullah Gülen Hareketi'nin devlet içindeki yapılanmasını ve amaçlarını içeren bir rapor hazırladı.

İmza attığı raporun ardından Saral'ın hayatı, soruşmalar ve davalarla altüst oldu. 'Gülen Hareketi'nin devlet içindeki paralel yapılanmasını ilk kez deşifre eden ve devlet kayıtlarına geçiren Saral, 90'lı yıllarda Hareket'in MİT, Emniyet ve TSK'ya sızmak istediğini ortaya koymuştu.

''O tarihte gereği yapılmış olsaydı..."

Raporun altında imzası bulunan dönemin Emniyet Müdürü Cevdet Saral, ''O tarihte gereği yapılmış olsaydı bugün bu örgüt bu kadar başımıza bela olamayacaktı. Gülen Hareketi'nin bütün faaliyetleri ortada. Enteresan noktalarla karşı karşıya kaldık. Raporumuzun 2. bölümünü gönderdiğimiz zaman, istihbarat hizmetlerinden çıkarıldılar'' şeklinde konuştu. 

Masonik yapılanma

Daha önce Yeni Şafak'tan Nil Gülsüm'e röportaj veren Saral, "devlete sızmaya çalışan illegal bir yapılanma tespit ettiklerini belirtmiş ve şöyle konuşmuştu:

"Bir hareket önderi, istihbarat teşkilatı kurmaktan söz ediyorsa, örgüt lideri olur. Örgütlenme biçimi illegal örgütlerin yatay ve dikey örgütlernme modellerinin ideal yapılarından etkilenerek oluşturulmuş Masonik yapıya benzer bir görüntü veriyor."

Paralel devletin çok ötesi

Saral aynı röportajda, yapılanmanın paralel devlet tanımının çok ötesinde olduğunu savunmuş, "Ortada ciddi bir yapı var. Eğitim kurumları, medyası, yargı güçleri, ekonomik faaliyetleri söz konusu. Bir devlet gibi örgütlenmişler" ifadelerini kullanmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler