YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Gül için güzel olan haber
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, teslim olacak PKK'lılar konusunda "Bu iyi, güzel bir gelişme" açıklamasını yaptı.
İşte Gül için güzel olan haber
17 Ekim 2009 / 17:53 Güncelleme: 17 Ekim 2009 / 18:43

DTP, "Barış Grubu" adı altında bir grup PKK'lının Pazartesi günü Silopi'de teslim olacağını açıkladı.

Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine PKK terör örgütünün Türkiye'ye ''barış grubu'' olarak nitelendirilen grupları gönderme kararı almasının önemsendiği belirtilen açıklamada, bu girişimin, ''demokratik açılım sürecini tıkamak ve çatışmalı ortamı sürdürmek isteyenlere karşı önemli bir yanıt'' olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ''Kürtler dün olduğu gibi bugün de barış ve çözüm konusunda oldukça kararlıdır. Barış gruplarının Türkiye'ye gönderilecek olması, bu kararlılığın ve samimiyetin en açık ifadesidir'' görüşüne yer verildi.

Bu tavrın hükümet tarafından iyi görülmesi ve değerlendirilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Barış elçilerine gösterilecek yaklaşım, aynı zamanda devletin ve hükümetin çözüm sürecine yaklaşımını ve bu konudaki samimiyetini ortaya koyacaktır. Eğer sürece olumlu yaklaşılır ve cesur adımlar atılırsa Türkiye'nin önü açılacaktır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Türkiye, bu süreçten demokrasisini ve barışını güçlendirerek çıkacaktır. Bu nedenle devleti ve hükümeti, atılan bu adımlar karşısında sorumlu yaklaşmaya ve oluşan fırsatları barış ve çözüm için değerlendirmeye çağırıyoruz.''

Açıklamada, 19 Ekim Pazartesi günü Silopi'de basın açıklaması yapılacağı ve daha sonra ''barış gruplarının'' karşılanacağı bildirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler