YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte görevden alınan 2 savcı
İşte görevden alınan 2 savcı
06 Nisan 2010 07:16
Savcılar, 14 ilde Balyoz operasyonu başlattı. 70’i muvazzaf 95 asker için gözaltı kararı verildi. Ancak devreye Başsavcı Aykut Cengiz Engin girdi.

Ergenekon tutuklusu Tuncay Özkan'a "Soruşturmayı talimatınızla yürütüyoruz" dediği ses kaydı ortaya çıkan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, yeni bir skandala imza attı. Özel Yetkili Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Başsavcı Engin'in talimatıyla Balyoz operasyonunu yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet savcıları'nı soruşturmadan aldı. Soruşturmadan sorumlu Savcı Bilal Bayraktar ile yardımcısı Mehmet Berk soruşturmadan alınarak, yerlerine Murat Yönder ile Mehmet Ergül görevlendirildi. Balyoz'da 3. dalga operasyonu başlatan savcıların, gözaltına alınacak isimlerle ilgili Başsavcı Engin'i bilgilendirmedikleri gerekçesiyle görevden alındıkları öğrenildi.

OPERASYONA MÜDAHALE

Balyoz soruşturmasında 3. dalga operasyonun başladığı gün yaşanan bu gelişme büyük tartışmaya neden oldu. Savcı Bayraktar, Balyoz’da adı geçen 70'i muvazzaf toplam 95 asker hakkında dün sabah operasyon başlattı. Türkiye genelinde 14 ilde gerçekleştirilen operasyon için Emniyet müdürlükleri ve merkez Komutanlıklarına, mahkemeden alınan arama ve el koyma kararları gönderildi. Çok kritik görevlerde oldukları iddia edilen 70 muvazzaf askerin gözaltına alınması için birliklerine giden emniyet görevlilerinin, mahkeme kararını yerine getirilmesinin geciktirildiği öne sürüldü. Bu süre zarfında gözaltılara karşı harekete geçen bazı çevrelerin Başsavcı Engin'le irtibata geçtiği belirtildi. Kendisinden izinsiz başlatılan operasyona tepkili olduğu aktarılan Engin'in operasyonun en sıcak anında devreye girerek Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'ya soruşturma savcıları Bayraktar ve Berk'in görevden alması için talimat verdiği kaydedildi. 2 savcıyı soruşturmadan alan Çolakkadı’nın, gözaltı listesindeki bazı isimlerin gözaltına alınma kararını da iptal ettirdiği öne sürüldü.

POLİSE SKANDAL YAZI

Adliye çıkışında gazetecilerin iddialarla ilgili sorularını yanıtlayan Çolakkadı, görev değişikliğinin kendilerinin yetkisinde bulunduğunu ve her yıl onlarca kişiyi görevden aldıklarını ve yerlerine atama yaptıklarını söyledi. Başsavcı Engin, 27 Şubat 2010'da İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Merkez Komutanlığı'na gönderdiği skandal yazısıyla büyük tepki toplamıştı. Engin, polis ve askere, Balyoz soruşturmasını yürüten savcıların 'talimatlarını yerine getirmeyin' diye yazı göndermişti. Skandal yazıda, "Cumhuriyet savcıların tarafından kolluğa ve Merkez Komutanlığı’na yazılan tüm davetiye, celp/çağrı, arama, yakalama ve gözaltına alınma gibi tüm müzekkere ve yazılarda Özel Yetkili Cumhuriyet başsavcı vekelleri'nden birinin "UYGUN GÖRÜLDÜ" şerhi ve imzası bulunmayan talimatların yerine getirilmeden Cumhuriyet Başsavcı Vekillerine iadesini" istemişti.

ÖZKAN’DAN TALİMAT!

Engin'in adı son olarak geçtiğimiz hafta ortaya çıkan ses kaydıyla gündeme gelmişti. Ergenekon sanığı Tuncay Özkan'la 1999'da yaptığı telefon görüşmesinde Engin'in skandal ifadeler kullandığı görülmüştü. Tuncay Özkan tarafından kaydedildiği belirtilen ses kaydında Engin, Özkan'a "soruşturmayı talimatınızla yürütüyoruz' dediği ortaya çıkmıştı. Yürüttüğü soruşturmayla ilgili olarak Özkan'dan sanıklara sorulmak üzere soru da isteyen Engin, Özkan'ın hazırladığı soruları doğrudan kendisine vermesinin dikkat çekeceğini bu nedenle de ismini verdiği başka biri tarafından gizlice kendisine ulaştırmasını talep etmişti. Engin söz konusu ses kaydını doğrularken, 'talimatınız' ifadesini ise 'dil sürçmesi' olarak savunmuştu.

BALYOZ’DA ÜÇÜNCÜ DALGA

Balyoz soruşturmasının 3. dalgasında 70'i muvazzaf 95 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Aralarında MGK eski Genel Sekreteri Şükrü Sarıışık ile GATA'nın eski Komutanı Tuncay Çakan'ın da bulunduğu şüphelilerin ev ve işyerlerinde arama ve el koyma kararı da çıkarıldı. Sarıışık ve Çakan'ın dışında gözaltına alınanlar arasında emekli Tümgeneral Behzat Balta, emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun, emekli Tuğgeneral Oktay Faruk Memioğlu, emekli Albay Erdal Akyazan da yer alırken, Albay Ali Tarık Akça'nın ise kısa bir süre önce yurt dışına çıktığı öne sürüldü. Albay Akça'nın gözaltına alınacağını önceden haber alıp yurtdışına kaçtığı şeklinde yorumlanırken, 'köstebek' şüphesi gündeme geldi. Balyoz darbe planında 33'ü general toplam 162 askerin ismi geçmişti.

‘ENGİN GÖREVDEN ALINMALI’

Başsavcı Engin'in şok talimatı hukukçuları isyan ettirdi. Engin'in soruşturmaya müdahale ederek 'dolaylı yoldan delil kararttığını' söyleyen hukukçular adalet müfettişlerine çağrıda bulundu.

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, savcıların görevden alınması gibi hukuk dışı bir durumun gerçekleşemeyeceğini söyledi. Petek, "Görevden alma belki usulüne uygun olmuş olur. Ancak operasyon sırasında savcıların işten bu yolla el çektirilmesi soruşturmaya ciddi bir müdahale anlamı taşır. Kanun gayet açık. Savcıların yetkilerini alma HSYK'ya ait o da belirli bir soruşturma sonunda mümkün. Yani isteyen savcının yetki alanına müdahale edemez çok ciddi bir hukuk ihlali var" dedi.

OPERASYONA DEFANSTIR

Eski Savcı Gültekin Avcı ise kararı 'operasyonlara defans' olarak yorumladı. Bu durumun soruşturmanın hedefine yönelik bir yetki durdurmak olduğunu ifade eden Avcı, şöyle konuştu: "Adalet Müfettişleri'nin harekete geçerek Başsavcıyı görevden alması gerekiyor. Hayati bir operasyonda, gözaltıları engelleyici ve delilleri dolaylı olarak karartıcı şekilde inisiyatif kullanması operasyona içeriden vurulmuş bir darbedir. HSYK’nın Erzurum savcılarını görevden alan inisiyatife benzer hukuksuz bir iniyatiftir bu. Hukuka ve millete rağmen yeni Şemdinliler oluşturulmaya çalışılıyor.” Avukat Ergin Cinmen de, Engin'in emniyet amirliklerine yazı yazarak "Benim işlem olmadan herhangi bir işlem yapmayın" talimatını hatırlatarak, "Buradaki tuhaflık ortadaydı çünkü bunu yan odasındaki diğer savcılara yazıyla bundan sonraki her şeyde benim parafım olsun diyebilirdi” dedi.

KUBAN’IN BIRAKTIKLARI DÖNÜYOR

Balyoz soruşturmasında tahliye skandalına imza atan Hakim Oktay Kuban'ın serbest bıraktığı zanlılar haklarında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle geri dönmeye başladı. Dün İstanbul Adliyesi'ne giden emekli Tümgeneral İzzet Ocak ile emekli albaylar Suat Aytın ve Kubilay Aktaş, hakim karşısına çıktı. Üç ismin haklarındaki 'gıyabi tutuklama' kararı 'vicahi'ye çevrilerek ceza evine gönderildi. Hakim Kuban tarafından 1 Nisan'da tahliyelerine karar verilen şüpheliler, Çetin Doğan, Engin Alan, Ali Semih Çetin, Süha Tanyeri, Bekir Memiş, İzzet Ocak, İhsan Balabanlı, Suat Aytın, Ümit Özcan, Levent Çehreli, Recep Yıldız, Ali Rıza Sözen, Mustafa Önsel, Hanifi Yıldırım, Yüksel Gürcan, Kubilay Aktaş, Musa Fariz, Bülent Tunçay ve Abdullah Zafer Arısoy için soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları itiraz etmişti. Önceki gün itirazı görüşen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, söz konusu şüphelilerin tekrar yakalanmasına oy birliği ile karar vermişti.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler