YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Genelkurmay'ın düzenlemeye karşı tek şartı
AK Parti, askerlerin sivil mahkemede yargılanması konusunda geri adım atmayacak
İşte Genelkurmay'ın düzenlemeye karşı tek şartı
02 Temmuz 2009 / 09:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Genelkurmay'ın askerlerin sivil mahkemede yargılanmasına karşı olmadığı, ancak suistimal edilmesini istemedikleri öğrenildi.


AK Parti'nin askere sivil yargı yolunu açan düzenlemede geri adım atmayacağı belirtilerken, Genelkurmay'ın buna karşı olmadığı, ancak suistimal edilmesini istemedikleri öğrenildi...


CMK'nın 250. maddesi kapsamındaki suçların askerler tarafından işlenmesi halinde sivil mahkemelerde yargılanmasını öngören düzenlemeye Genelkurmay Başkanlığı'nın isteği doğrultusunda netlik kazandırılacak.


Milli Güvenlik Kurulu'nun toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında yapılan Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in katıldığı toplantıda CMK'nın 250. maddesinde yapılan değişiklik ele alındı.


Geri adım atılmayacak


CMK'nın 250. maddesinde yapılan değişikliğe Genelkurmay Başkanı başta olmak üzere askeri kanadın itiraz ettiği belirtiliyor. Asılsız ihbar mektuplarına dayanılarak Genelkurmay Başkanı başta olmak üzere askerlerin gözaltına alınması ve yargılanmasından endişe edildiği öğrenildi.


AK Parti'nin, askerlerin eleştirileri doğrultusunda yasaya netlik kazandıracağı öğrenildi. CMK'da yapılan düzenlemenin Askeri Ceza Kanunu ile Askeri Mahkemelerin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'la çelişip çelişmediği gözden geçirilecek.


Genelkurmay Başkanlığı'nın, askerlerin sivil mahkemede yargılanmasına karşı olmadığı, ancak suistimal edilmesini istemedikleri öğrenildi. AK Parti'nin askerlerin CMK 250 kapsamındaki suçlardan sivil mahkemede yargılanması konusunda geri adım atmayacağı öğrenildi.


Ağustosta son şekli verilecek


CMK'nın 250. maddesi konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği karar bekleniyor. Gül, yasayı Çankaya Köşkü'ndeki hukukçulara inceletiyor. Gül'ün, yasayı kısmi olarak veto edebileceği belirtiliyor. Bu durumda sadece CMK'nın 250. maddesinde yapılan değişiklikle, bu değişikliğin mevcut soruşturma ve kovuşturmalarda da uygulanacağına ilişkin maddelerini veto edecek.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasayı onaylayabileceği bu durumda ise AK Parti'nin yasada netlik kazandırılmasına yönelik yeni bir düzenleme yapabileceği belirtiliyor. Meclis'in ağustos ayındaki toplantısında yasaya son şeklinin verilmesi ve askerlerin endişelerin giderilmesi bekleniyor.


MGK'da belge konuşuldu


Milli Güvenlik Kurulu'nun 7.5 saat süren toplantısında Taraf Gazetesi'nde yayınlanan 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı" konuşuldu. Konuyu Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un açtığı öğrenildi. Başbuğ'un, devletin kurumları arasında güven bunalımı oluşturmaya yönelik faaliyetlerin olduğuna dikkat çekerek bundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği belirtildi. Hükümet kanadı da MGK'da kurumlar arasında güven bunalımı oluşturmaya yönelik çabalara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladığı öğrenildi.


Başbuğ’un isteği


Bu arada MGK Bildirisi'ne "Ayrıca devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşünceler dile getirilmiş, bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamayacağı teyit edilmiştir" şeklinde ibarenin ise Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un isteği ile bildiriye girdiği öğrenildi.


Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler