YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte genel seçim tarihi...
İşte genel seçim tarihi...
16 Eylül 2010 08:56
AKP’nin en geç 17 Temmuz’da yapılması gereken seçimi, erkene almayı planladığı bildirildi

AKP'nin en geç 17 Temmuz’da yapılması gereken seçimi, Seçim Yasası’nda yapılan değişikliklerin uygulanmasını tehlikeye düşürmeyecek bir tarihte yapmayı planladığı ve bu tarihin en erken 17 Nisan olduğu belirtildi.

Seçimin 17 Temmuz’da yapılmasını propaganda döneminin yaz sıcağına denk gelmesi nedeniyle istemeyen AKP’de seçimi daha erken bir tarihte yapma eğilimi olduğu belirtiliyor. Ancak Anayasa’daki “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” şeklindeki düzenleme nedeniyle, 10 Nisan’da yürürlüğe giren Seçim Kanunu değişikliklerinin milletvekili genel seçiminde uygulanmaması riski nedeniyle bu konuda bir tereddüt yaşandığı ifade edildi. Bazı YSK üyelerinin bu bir yıllık süreyi oy verme günü olarak değil, seçim takviminin başlangıç günü olarak değerlendirdiği şeklindeki bilgiler de seçimin 17 Temmuz’da yapılması yönünde bir eğilim oluşmasına yol açtığı ifade ediliyor.

Ancak YSK kaynakları, Yüksek Seçim Kurulu’nun bu konudaki kararlarında 1 yıllık süreyi seçim takviminin başlangıç gününe göre değil, oy verme gününe göre hesapladığını belirtti. Son olarak 12 Eylül’de yapılan referandumun tarihini belirlerken Anayasa’daki bu hükmü uygulayan YSK, bu kararı alırken seçim takviminin başlangıç gününü değil, oy verme gününü esas aldı. YSK kaynakları, bu yüzden, 10 Nisan 2010’da yürürlüğe giren Seçim Kanunu değişikliklerinin 10 Nisan 2011 tarihine kadar yapılacak seçimlerde uygulanmayacağını, ancak bu tarihten sonra yapılacak seçimlerde uygulanacağını belirtti. Buna göre 10 Nisan 2011 tarihi Pazar gününe denk geldiği için, bu günü takip eden ilk Pazar günü olan 17 Nisan 2011’de yapılacak bir seçimde Seçim Kanunu değişiklikleri uygulanabilecek. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler