YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte gelen başsağlığı mesajları
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden sski Başbakanlardan Necmettin Erbakan için başsağlığı mesajları geliyor.
İşte gelen başsağlığı mesajları
27 Şubat 2011 / 14:39 Güncelleme: 27 Şubat 2011 / 15:03

KILIÇDAROĞLU: SİYASET ÇINARLARIMIZDAN BİRİYDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın siyaset dünyasının çınarlarından biri olduğunu belirterek, Erbakan'ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Erbakan'ın vefat haberini Eskişehir yolunda aldı.

Erbakan'ın ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Siyaset dünyamızın çınarlarından biriydi. Ölümünden büyük üzüntü duydum. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a rahmet, Erbakan ailesine, Saadet Partisi yöneticileriyle, üyelerine, siyaset dünyasına ve Türkiye'ye başsağlığı diliyorum.''

TBMM BAŞKANI ŞAHİN: ERBAKAN ADI MİLLETİMİZİN HAFIZASINDAN SİLİNMEYECEK

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın adının aziz milletin hafızasından asla silinmeyeceğini, kişiliği, mücadelesi ve geride bıraktığı eserleriyle gençlere örnek olacağını bildirdi.

TBMM Başkanı Şahin, Erbakan'ın vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda, derin üzüntü içinde olduğunu ifade etti.

Erbakan'ın 85 yıllık ömrünün büyük bölümünü millete ve devlete hizmetle geçirdiğini ve demokrasiye önemli katkılarda bulunduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti:

''Parlamentomuzda uzun yıllar milletvekili olarak görev yapan Sayın Erbakan milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. İnanıyorum ki ülkemizin siyasi yaşamında saygın bir yeri olan Necmettin Erbakan'ın adı, aziz milletimizin hafızasından asla silinmeyecektir. Merhum Erbakan, kişiliği, mücadelesi ve geride bıraktığı eserleriyle gençlerimize örnek olacaktır. Kendisine Allah'tan rahmet diliyor, ailesine, uzun yıllar beraber çalıştığı partili dostlarına, sevenlerine ve tüm milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.''


DEMİREL: MİLLETİMİZ DEĞERLİ BİR EVLADINI KAYBETTİ

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın okul arkadaşı ve meslektaşı olduğunu belirterek, ''Geçen 60 yıl içinde pek çok yakınlığımız olmuştur. Çeşitli siyasi hadiseler içinde beraber göründük. Son defa hastayken 7 Şubat günü Güven Hastanesinde kendisini ziyaret edip helalleşmiştim. Allah rahmet eylesin, üzüntülerimi ifade etmek istiyorum'' dedi.

9. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı açıklamada, ''Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın ebediyete intikali dolayısıyla üzüntülerimi ifade etmek istediğini, evvela merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı dilediğini'' söyledi.

Erbakan'ın okul arkadaşı ve meslektaşı olduğunu hatırlatan Demirel, ''Geçen 60 yıl içinde pek çok yakınlığımız olmuştur. Çeşitli siyasi hadiseler içinde beraber göründük. Son defa hastayken 7 Şubat günü Güven Hastanesinde kendisini ziyaret edip helalleşmiştim. Allah Rahmet eylesin, üzüntülerimi ifade etmek istiyorum. Milletimize başsağlığı diliyorum'' şeklinde konuştu.

 

DEMİREL'DEN SAADET PARTİSİ'NE VE FATİH ERBAKAN'A TELGRAFLAR-

 Öte yandan, Demirel, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kamalak ve Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'a da birer telgraf gönderdi.

Demirel, Kamalak'a gönderdiği telgrafta, ''Saadet Partisi Genel Başkanı, değerli okul ve siyaset arkadaşım, meslektaşım, Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın ebediyete intikali dolayısıyla derin acınızı paylaşır, sizlere ve milletimize başsağlığı dilerim. Milletimiz değerli bir evladını kaybetmiştir. Allah Rahmet eylesin. Saygılarımla'' ifadelerini kullandı.

9. Cumhurbaşkanı, Fatih Erbakan'a gönderdiği telgraf ise şöyle:

''Muhterem Pederiniz, Saadet Partisi Genel Başkanı, değerli arkadaşım Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatı dolayısıyla derin acınızı paylaşır, merhuma Allah'tan rahmet dilerim.

Milletimiz değerli bir evladını kaybetmiştir. Hepimizin başı sağolsun.''

 

 İçişleri Bakanı Atalay: Ailesine çocuklarına başsağlığı diliyorum

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ailesine ve parti camiasına başsağlığı diledi.

Bazı açılış törenlerine katılmak üzere Bingöl'e gelen Bakan Atalay, Belediye Başkanı Serdar Atalay'ı makamında ziyaret ettikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Erbakan'ın ölüm haberini belediye binasında aldığını söyledi.

Atalay, ''Allah'tan rahmet diliyorum. Erbakan Hoca, Türkiye'de uzun dönem siyaset yapmış, başbakanlık yapmış kişidir. Ailesine, çocuklarına, parti camiasına başsağlığı diliyoruz'' dedi.


Cumhurbaşkanı Gül: Örnek bir liderdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Gül, mesajında, ''Eski Başbakanlardan, Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Büyük bir devlet, siyaset ve bilim adamını kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül mesajında şu ifadelere yer verdi: ''Aziz milletimizin başı sağolsun. Türk siyasetinin en önemli simalarından biri olan Necmettin Erbakan, bilgisi, birikimi, kişiliği, tecrübesi, ilkeleri, mücadele azmi ve unutulmaz hizmetleri ile halkımızın sevgisini ve takdirini kazanmış, örnek bir liderdi. Siyasette bulunduğum dönemde yakından tanıma ve uzun süre birlikte çalışma mutluluğuna eriştiğim Necmettin Erbakan, hiç şüphe yoktur ki, yakın tarihimize damgasını vurmuştur. Hayatı boyunca üstlendiği tüm görevlerde millete hizmet etmeyi her şeyin üstünde tutan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Türkiye'nin her alanda gelişmesine ve kalkınmasına değerli katkılarda bulunmuştur. Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı daima sevgi, saygı ve şükranla yadedeceğiz. Kendisine Allah'tan rahmet diliyor, ailesine, milletimize, Saadet Partisi camiasına ve tüm sevenlerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum."

Erdoğan: Her daim kendisini şükranla yadedeceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatı haberini, "Ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adamış bir siyasetçi ve ilim adamıydı... bir insan olarak bir hoca olarak, bir lider olarak da genç nesillere güzel bir örnek teşkil etti. 'Mekanı cennet olsun, Allah'ın rahmeti üzerine olsun.' diyorum. 'Allah ondan razı olsun." sözleriyle değerlendirdi.

Konuşmasına başsağlığı dileğiyle başlayan Erdoğan, şunları söyledi: "Değerli kardeşlerim, bugün sabah saatlerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 54. Başbakanı, Saadet Partisi'nin Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, hakkın rahmetine yürüdü. Türkiye'ye çok önemli hizmetler kazandırmış, Türk siyasetinde kendisine mümtaz bir yer edinmiş, ayrıca ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adamış bir siyasetçi ve ilim adamıydı. Şahsıyla, mücadalesiyle, davasıyla, ilkeleriyle olduğu kadar bir insan olarak, bir hoca olarak, bir lider olarak da genç nesillere güzel bir örnek teşkil etti. 'Mekanı cennet olsun, Allah'ın rahmeti üzerine olsun.' diyorum. 'Allah ondan razı olsun.' diyorum. Öğrettikleriyle, aktardıklarıyla, mücadeleci kişiliğiyle her daim kendisini şükranla, minnetle yadedeceğimizi ifade etmek istiyorum. Saadet Partisi camiasının, Türkiye'nin, aziz milletimizin başı sağ olsun' diyor, bir kez daha kendisine Allah'tan rahmet diliyorum."

Taner Yıldız: Türk siyaset tarihinin önemli simalarından birisiydi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Türk siyaset tarihinin en önemli simalarından birisi olduğunu söyledi. Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, Erbakan'ın dürüst bir siyasetçi kimliği ortaya koyduğunu dile getirdi.

Faruk Nafiz Özak: Çok değerli bir insandı

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ölümüne ilişkin, ''Çok değerli bir insandı, çok centilmen bir insandı. Türk siyasi hayatına çok önemli hizmetleri oldu. Kaybımız ve acımız büyük. Kendisine Allah'tan rahmet ailesine başsağlığı diliyorum'' dedi.

Melih Gökçek: Erbakan Hoca'nın üzerimizde çok hakkı vardı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Necmettin Erbakan'ın vefatıyla ilgili olarak, "Erbakan Hocam Hakk'ın rahmetine kavuştu. Bizlerin üzerinde çok hakkı vardı. Onu unutmayacağız. Mekanı cennet olsun." dedi.

Cemil Çiçek: Kendisine rahmet diliyorum

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Necmettin Erbakan'ın vefatıyla ilgili ''Allah rahmet eylesin. Memleketimize hizmet etmiş yakın siyasi tarihimizin çok çok önemli simalarından bir tanesiydi. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum, ailesine ve sevenlerine de başsağlığı diliyorum'' dedi.

Yalçın Topçu: Hocamızın vefatı bizi derinden üzdü

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın vefatıyla ilgili ''Siyasi hayatımızın en önemli simalarından, milli ve manevi fikir hayatımızın sembol isimlerinden, Milli Görüş lideri Erbakan Hoca'yı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ömrü boyunca ülkesine kendini adayan Erbakan Hoca'mızın vefatı bizleri derinden üzmüştür. Allah'tan rahmet diliyor, cenneti mekan olsun diyorum.'' dedi.


Masum Türker: Erbakan'a Allah'tan rahmet diliyorum

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Yaşamını siyasete adamış olan Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görme'den başsağlığı mesajı

Başkan Görmez mesajında şu ifadelere yer verdi: "Saadet Partisi Genel Başkanı ve sabık Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatını büyük bir tessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a sonsuz rahmet, çocuklarına ve sevenlerine sabırlar vermesini Cebab-ı Hak'tan niyaz ediyorum."

Numan Kurtulmuş: Kaybımız ve acımız büyük

Kurtulmuş, mesajında, "Türkiye'nin ve İslam Dünyasi'nın yarım asırlık siyasi tarihine damgasını vurmuş Muhterem Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet diler. Miletimize ve tüm İslam dünyasına başsağlığı dilerim. Aziz Milletimiz kendilerini her zaman minnet ve şükranla anacaktır." dedi.

Recai Kutan: Son ana kadar ülke sorunlarını konuştuk

"Hayatının her döneminde ülkeye ve İslam alemine hizmet düşünüyordu." diyen Kutan "Dolayısıyla bu seçim meselesiyle de ne yapılacak ne olacaklar inşallah gerek Türkiye gerek İslam alemi hatta insanlık alemi en kısa zamanda kurtuluşa varacak bunlar üzerine kafa yoruyordu. Genellikle bunlar üzerine konuşuyorduk. Vefat ettiğinde çocukları yanındaydı. Fevkalade üzgünler tabi ama tevekkülle karşılıyorlar."

Abdullatif Şener: Siyasette başlı başına bir ekoldü

Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdullatif Şener, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Necmettin Erbakan'ın siyasette başlı başına bir ekol olduğunu söyledi. Erbakan'ın, Türk siyasi hayatanın önemli isimlerinden olduğunu dile getiren Şener, "Yakınlarının, sevenlerinin ve milletimizin başı sağolsun." dedi.

Selahattin Demirtaş: Ölümünden büyük üzüntü duydum

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Necmettin Erbakan'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Allah rahmet etsin. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum." dedi.

Mustafa Kamalak: Türk milletinin başı sağolsun

"Allah Rahmet eylesin, her nefes ölümü tadacaktır. Mekanı cennet olsun. Ancak teşkilatımız dimdik ayaktadır. Onun göstermiş olduğu yoldan inşallah sapmaksızın hem Türkiye'mizin geleceği, hem de tüm insanlığın selameti için. Tüm milletimizin başı sağolsun."

Suat Kılıç: Derin izler bırakan önemli bir şahsiyetti

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntü duyduklarını belirtti. Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın Türk siyasetinde derin izler bırakan çok önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Salih Kapusuz: Türkiye önemli bir liderini kaybetti

SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, eski çalışma arkadaşlarından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, duygularını; "Türkiye Önemli bir liderini kaybetti" sözleriyle dile getirdi. Kapusuz, "Önemli bir şahsiyetti, ülkesine hizmet etmiş, siyasi çalışmaları herkes tarafından bilinen önemli bir siyaset adamı önemli katkıları olan, hayırla ve minnetle anılacak" dedi.

Şeref Malkoç: Büyük üzüntü içindeyiz

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatından derin üzüntü duyduklarını söyledi. Malkoç, seçimler öncesinde partisinin Kocaeli teşkilatı ile Antik Kapı Restoran'da sabah kahvaltısında bir araya geldi. Malkoç, seçimlerle ilgili partililere bilgi vermesinden sonra kahvaltı masasına geçti. Bu esnada gelen telefondan sonra Malkoç'u derin bir sessizlik kapladı. Vefat haberinin bildirilmesinden sonra partililer, topluca, Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın ruhuna Fatiha okudu. 'Erbakan'ın, vefat etmesinden dolayı büyük üzüntü yaşayan HAS Partililer, gözyaşlarını tutamadı. Ağlayan partililer, birbirlerine sarılarak baş sağlığı diledi.

TFF, Erbakan için başsağlığı mesajı yayınladı

Futbol Federasyonu, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Futbol Federasyonu'nun internet sitesinden yayımlanan mesajda, ''Türkiye Futbol Federasyonu, merhum Erbakan'a tanrıdan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diler'' denildi.

Fenerbahçe Kulübü'nden başsağlığı mesajı

Fenerbahçe Kulübü, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Kulübün resmi internet sitesinden yayımlanan mesajda, Necmettin Erbakan'ın hayatını kaybettiği duyurulurken, ''Merhuma Tanrıdan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz'' denildi.

Nazlı Ilıcak: Erbakan'ı çok severdim

"Ben doğrusu Erbakan'ın severdim. Çok büyük bir mücadele verdi. Haksızlıklara uğradığını düşünüyorum. Türk siyasetine damga vuran bir siyaset adamı olarak hatırlanacak. Şu anda iktidardaki kadrolar hep onun rahle-i tesdisinden geçmiştir. Türk siyasetinde ben hiçbir zaman Refah partisine oy vermedim ama onun politikalarının laik cumhuriyeti yıkmak yönünde olduğunu düşünmedim. En azından yetiştirdiği kadrolar ve bir parti nasıl örgütlenir, bunları Türk siyasetine kazandırmıştır. Kadınları da siyasete katmıştır. Onun partilerinde çok sayıda kadın vardır."

Fikret Bila: Çok büyük üzüntü duydum

"Büyük üzüntü duydum. Tarihi kişiliklerden birisiydi. İlerlemiş yaşına rağmen politikada ağırlığı vardı. 1 ay önce bizi davet etti ve gittik. Her zamanki o iddialı sözleri vardı, ileriye dönük yüksek beklentileri vardı. Saadet Partisi'nin nasıl bir yol izleyeceğini söylemek için erken. Erbakan'ın çizgisine yakın duran biri başkanlığa gelebilir. Numan Kurtulmuş'un dönüşü pek mümkün olmaz. Fatih Erbakan'ın gelmesi bir ihtimal ama son konuşmamızda öyle bir niyeti olmadığını söylemişti. Ama belki kendisinden sonra parti öyle bir ismi getirebilir."

HAK İŞ: Erbakan'ın aramızdan ayrılışı ülkemiz için acı kayıp

HAK İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirtti. Uslu, "Türk siyasi tarihinin önemli ve saygın isimlerinden Sayın Necmettin Erbakan'ın aramızdan ayrılışı, ülkemiz için acı bir kayıptır." dedi.

Yalım Erez: Türkiye için idealleri olan bir insandı

"Allah'tan rahmet diliyorum kendisine. Türkiye için idealleri olan ve bunlardan taviz vermeyen bir insandı. Bir dönem aynı hükümette görev yaptık, iki ay önce de konuştuk. Gayet iyiydi ruh hali ama sağlığından epey kaybetmişti son zamanlarda. Parti içindeki huızursuzluk da kendisini yıpratmış olabilir. Bundan sonra partide ne olacağını söylemek zor."

Yasin Hatipoğlu: Son dönemde yaşananlar onu üzdü

"Keşke böyle bir lider yine çıksa, olsa biz de ona hizmet etsek. Son dönemde yaşananlar onu üzdü. Düşünün bir ev inşa ediyorsunuz emek veriyorsunuz. Sonra birileri bu evi bölüyor. Çok üzmüştür bu onu. Ama bu olay onunu manevi değerini daha da yükseltmiştir."

Bendevi Palandöken: Türk siyasi hayatına kazandırdığı kadrolarla hatırlanacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Merhum Erbakan, Türk siyasi hayatına kazandırdığı kadrolarla her zaman hatırlanacaktır" dedi. Palandöken mesajında şu açıklamalara yer verdi: "Sadet partisi Genel Başkanı ve eski başbakanlarımızdan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Türk siyasi tarihinin önemli liderlerinden bir döneme imza atan, siyasete kazandırdığı kadrolar her zaman hatırlanacak olan merhum Erbakan'a Yüce Allah'tan rahmet, ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler