YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte gazetecilerin kongre yorumları
İşte gazetecilerin kongre yorumları
27 Ağustos 2014 17:00
AK Parti'nin 1. Olağanüstü Kongresi'ni izleyen bazı gazeteciler, kongre süreci ve yaşananları canlı yayında bu sözlerle yorumladı.

İşte bazı yorumlar:

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer:

Yeni hükümeti bekleyecek bazı sorunlar var. Tamamen Abdullah Gül’ün kenarda kalacağını düşünmüyorum. Abdullah Gül bir çekim merkezi olacaktır başarısızlık durumlarında. Hep akıllara gelecektir. Onunla istişareler hep devam edecektir. Bu Gül krizi ağır olan bir krizdi nerede patlar bunu hep birlikte göreceğiz.

Vatan Gazetesi Yazarı Hüseyin Yayman:

Erdoğan kendi adamım olsun ama başarısız olsun demez. Erdoğan güçlü isimlerle çalışan ve siyasette hep iddiası olan bir isim. Sayın Davutoğlu’yla ilgili performans önemlidir. Ak Parti’deki bugünkü kongrenin bir önemi var. Ak Parti’de gömlek değişimi olacak. Meselenin bir böyle bir tarafı var. AK Parti’de bir problem olmaz. Asıl soru Abdullah Gül’ün ne yapacağı. Gül asla yeni bir hareket başlatmaz.

TRT Haber Daire Başkanı Nasuhi Güngör:

Çok konuşulmuyor ama 9-10 ay içinde bir ayrılık olabilir mi AK Parti’de? AK Parti’nin kadrosunu oluşturanlar bu meseleyi farklı bir noktaya çekebilirler mi? Bu saatten sonra bir küskünler hareketi tercih etmeyeceklerdir. Kişisel olarak bir takım sıkıntılar olabilir burada. Siyaset rekabet ve çatışmadır. AK Parti’nin önümüzdeki 10 aylık performansı mesaj verebilme kabiliyeti belirleyecek.

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan:

Davutoğlu'nun konuşması, bence yeni Türkiye'yi tanımlayan siyasi bir konuşmanın yanında aynı zamanda felsefi bir konuşmaydı. Türkiye'nin dış politikadaki yeni ilgi alanlarını felsefi bir dille anlatarak, nerelere uzanacağını aktarmaya çalışdı. Çeşitli mekanlar şiirsel bir dille akatardı.

Davutoğlu'nun konuşmasında vurgulanan başlıklardan biri de özgürlükler konusuydu. Davutoğlu özgürlüklerin sonuna kadar savunulacağını aktarırken, her özgürlüğün de bir sorumluluk getirdiği noktasına dikkat çekti. Konuşmada bir diğer önemli başlık ise çözüm süreciydi.

Davutoğlu, çözüm sürecine aynı kararlılıkla sahip çıkacaklarını ifade etti. Başbakan ve seçilmiş Cumhurbaşkanı arasında çekişme olacak tarzı korkuların olmayacağı noktasına dikkat çeken Davutoğlu bu konuda: "Millet iradesine dayanan makamlar arasında ihtilaf çıkmaz" sözlerini kullandı. Konuşmasında Paralel Yapı'ya da değinen Davutoğlu, mücadelenin adil ve kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler