YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Fethullah Gülen için istenen ceza
Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede, örgütün elebaşı Fetullah Gülen'e 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 900 yıl hapis cezası ile 2 milyon 210 bin gün adli para cezası verilmesi talep edildi.
İşte Fethullah Gülen için istenen ceza
16 Ağustos 2016 / 13:47 Güncelleme: 16 Ağustos 2016 / 13:51

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Eylül 2015'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) finansal ayağına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, 71 klasörden oluşan dava dosyasından 2 bin 527 sayfalık iddianame hazırlanarak Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu.

Mahkemenin kabul ettiği iddianamede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen "bir numaralı" sanık olarak yer alırken, 13'ü tutuklu 111 sanığa "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "Terörizmin finansmanı", "Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs", "Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Nitelikli dolandırıcılık" gibi suçlamalar yöneltildi.

110 sanık hakkında 2 yıl ila ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezası talep edildi.

FETULLAH GÜLEN'E İSTENEN CEZALAR

İddianamede, örgütün elebaşı Gülen'in "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle nitelikli dolandırıcılık" ve "Terörizmin finansmanı" suçlarını işlediği belirtildi.

Savcı, isnat edilen suçlardan ve diğer zanlıların işlediği suçların ceza miktarlarının eklenmesiyle FETÖ elebaşı Gülen hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 900 yıl hapis cezası ile 2 milyon 210 bin gün adli para cezası verilmesini talep etti.

"DEVLETİN TÜM KURUMLARINI ELE GEÇİRMEK İSTİYORLAR"

İddianamede, FETÖ'nün uzun yıllardır resmi kurumlar ve istihbarat birimlerinde yapılanarak devlet arşivlerine girmeyi başardığı, ilk etapta devlete karşı savaş vererek hedeflere ulaşmanın yıpratıcı olacağı düşüncesiyle mevcut sistemi yıkmak yerine, devletin tüm kurumlarını ele geçirmeyi hedeflediği belirtildi.

Örgütün, yurt içinde ve yurt dışında vakıf, dernek, özel okul, şirket, dershane, öğrenci yurdu, yayın organı, gazete, TV istasyonu, faizsiz finans kurumu, sigorta şirketleri kurarak amacına uygun planlı, programlı ve gizli olarak faaliyetlerini yürüttüğü, kurgulanmış soruşturmalar, sahte ihbar mektupları, yasa dışı dinlemeler, gerçeğe aykırı deliller üzerine kamuoyunda kaos ortamı oluşturduğu ifade edildi.

FETÖ'nün kendilerinden olmayanlara karşı sistemli bir baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit faaliyetleri yürüttüğü, daha sonra da silah, cebir ve şiddet kullanarak ülke yönetimini ele geçirmeye çalıştığı iddianamede yer aldı.

PARALARI PARAVAN ŞİRKETLER ARACILIĞIYLA ABD'YE AKTARMIŞLAR

İddianamede, örgüt üyelerinin "himmet", "bağış", "kurban", "zekat" gibi yöntemlerle özellikle iş adamlarından topladıkları paraları, kurdukları paravan şirketler aracılığıyla Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika, Tunus, Fas, Ürdün, Almanya gibi ülkelerdeki bankaları kullanarak ABD'ye aktardıkları tespitinde bulunuldu.

FETÖ'nün Uşak'ta 1984 yılından itibaren faaliyet gösterdiği, özellikle iş dünyası ve bürokraside önemli isimleri kullanarak örgüt adına çıkar sağladığı belirtilen iddianamede, 6 kişi şikayetçi, 60 kişi mağdur olmak üzere toplam 220 tanık ifadesi yer aldı.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ/PDY'nin finans ayağına yönelik Eylül 2015'te başlattığı soruşturma kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 83 kişiyi gözaltına almış, FETÖ yapılanmasında "bürokrasi imamının yardımcısı" olduğu iddia edilen iş adamı Hazim Sesli ile Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Yıldırım'ın da aralarında yer aldığı 13 kişi tutuklanmıştı.

Operasyon kapsamında 20 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkarılmıştı.

 

AA

Etiketler:
 // rüzgar
idam şart arkadaşlar bu şerefsizler başarılı olsaydı bize hapis cezası falan vermezlerdi bunlar Allah diyeni seni beni hepimizi keserlerdi bunlar kırık dölü bunlar ırz düşmanı bunlarda her nane var tek çare sallandırmak.içeride bunları beslemeye gerek yok milletin parasına yazık mı değil......
16 Ağustos 2016 23:19
İDAM GELMEZ İSE YAŞASIN KÖTÜLER
 // ismail emre
HÜKÜMET İDAMIN GELMEYECEĞİNE YÖNELİK AÇIKLAMALAR YAPTI İSTERSEN KIYAMETE KADAR MÜHEBBET VER KİMİN UMURUNDA?

VATAN HAİNİ BİLE İDAM EDİLMİYOR İSE YAŞASIN KÖTÜLER!!!!!!!
ARTIK ONLARA KARADA BİLE ÖLÜM YOK NE BÜYÜK UMUT OLDU
BU MİLLETİN ANASINI AĞLATIN KİMSE ÖLDÜREMEZ SİZİ VERİLEN MESAJ BUDUR!!!!!!!!!!!!

İDAM VERİLMEYECEK OLMASI BU MİLLETİN BOĞAZINDA TAŞ, YÜREĞİNE HANÇER, KALBİNDE ACI, GÖZLERİNDE YAŞ OLDUNUZ ALLAH BELANIZI VERSİN BU HAİNLERİN VE ONU YAŞATANLARIN!!!!!!!!!!!!
...
16 Ağustos 2016 Salı 17:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler