YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Etyen Mahçupyan'ın yeni görevi
Etyen Mahçupyan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başdanışmanı oldu.
İşte Etyen Mahçupyan'ın yeni görevi
25 Ekim 2014 / 06:20 Güncelleme: 25 Ekim 2014 / 06:53

'Akil insanlar' heyetinde de yer alan Gazeteci- Yazar Etyen Mahçupyan önemli bir göreve atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl 24 Nisan 1915'in yıldönümünde yayımladığı mesajın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu da Türkiye ile Ermenistan arasındaki 'normalleşme sürecini' geliştirecek önemli bir adım attı.
 
'Akil insanlar' heyetinde de yer alan gazeteci- yazar Etyen Mahçupyan, Başbakanlık Başdanışmanı oldu. Sabah'ın edindiği bilgiye göre, Mahçupyan'a Başbakanlık Başdanışmanlığı teklifi bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Geçtiğimiz hafta İstanbul'da düzenlenen Akil İnsanlar toplantısının ardından Başbakan Davutoğlu, Mahçupyan ile görüşerek, Başdanışmanlığı görevini teklif etti.

Mahçupyan'ın, Davutoğlu'nun teklifini kabul ettiği ve atamasının yapıldığı belirtildi. Davutoğlu'nun kararında Mahçupyan'ın Türkiye'nin demokratikleşmesi, sivilleşmesi, devlet ve toplum konularındaki 'duruşu' ile akademik katkılarının etkili olduğu öğrenildi.

Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından Agos Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmenliği'ni de yapan Etyen Mahçupyan, kamuoyunun paralel yapıya karşı tavrı ile de yakından tanıdığı bir isim. Mahçupyan'ın Başbakanlık'taki 'ilgi alanları' arasında çözüm süreci, Ermeni meselesi ve 'hükümete mesafeli kesimlere yönelik çalışma yürütmek' olarak sıralanıyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler