YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Ergenekon'un yeni savcısı
İşte Ergenekon'un yeni savcısı
31 Mart 2011 00:23
Ergenekon soruşturması bundan böyle Fikret Seçen başkanlığında yürütülecek.

HSYK kararnamesi doğrultusunda Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz, Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı’nın yerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak atanırken, Öz ile birlikte görev yapan diğer bir isim Fikret Seçen de yine özel yetkili savcılardan sorumlu olan Çolakkadı’nın yürüttüğü göreve geldi. Askeri casusluk soruşturmasını yürüten Fikret Seçen, özel yetkili savcılardan sorumlu Cumhuriyet Başsavcı Vekili oldu. Seçen, 7 özel yetkili savcıdan sorumlu olacak.

Yine diğer bir özel yetkili savcı olan ve Poyrazköy ve Kafes iddianamelerini hazırlayan Ercan Şafak'ta başsavcıvekilliği görevine atanan başka bir isim oldu. Öz’ün görev değişikliğinde hakkındaki her hangi bir şikayetten kaynaklanmadığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in İstanbul’da kurulan bölge idare mahkemesine gelmesinin ardından boşalan yere başsavcı vekili Turan Çolakkadı’nın gelmesiyle birlikte yine boşalan bu göreve kaydırıldığı öğrenildi.

Öz’ün Ergenekon savcılığından İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak Sultanahmet Adliyesi’nde görevine devam edecek olmasından ötürü kendisi gibi Ergenekon soruşturmalarında yer alan diğer bir savcı Fikret Seçen’in ise özel yetkili savcılardan sorumlu başsavcı vekilliğine getirildiği bildirildi. Yapılan değişikliğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dünkü açıklamalarıyla bir ilgisinin bulunmadığı ve Ergenekon soruşturma sürecini etkileyecek her hangi bir durumunda söz konusu olmadığı kaydedildi.

Seçen’in İstanbul Adliyesi’nin Beşiktaş’taki binasında kalarak özel yetkili savcılar eliyle yürütülen soruşturmaların görev dağılımı ve koordinasyonunu üstleneceği belirtildi.  CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler