YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Ergenekon'un bombaları
ETÖ'cülerin dosyası bir hayli kabarık
İşte Ergenekon'un bombaları
21 Temmuz 2009 / 07:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon soruşturmasının 3. iddianamesini mahkemeye veren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, örgüt cephaneliğinin de dökümünü yaptı. Bomba ve mühimmat kaos planlarını akıllara getirirken, 52 şüpheliyle ilgili suçlamalar ise dikkat çekti: "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, Meclis'i ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa, devletin güvenliğiyle ilgili gizli belgeleri kullanma, hile ile çalma..."


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon'un üçüncü iddianamesini onaylayarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. 1.454 sayfalık iddianamede, 37'si tutuklu 52 şüpheli yer alıyor. İddianamenin en dikkat çekici bölümünü ise örgüt cephaneliği oluşturuyor. Başsavcılık, kamuoyu açıklamasında, söz konusu silah ve mühimmatların dökümünü yaptı. Böylece Ümraniye'de başlayan ve Poyrazköy'deki mühimmata kadar uzanan Ergenekon cephaneliği ilk kez resmî verilerle ortaya konulmuş oldu. Cephanelik, dehşet verici nitelikte: 424'ü el bombası olmak üzere çeşitli türde bombalar, mayınlar, bubi tuzakları, roketatarlar, yaklaşık 3 kilo patlayıcı madde, 43 LAW silahı, 34 uçaksavar mermisi, tabancalar ve uzun namlulu silahlar ile on binlerce mermi...


Örgütün gerçekleştirmeyi tasarladığı eylemler ve suikast planlarının anlatıldığı iddianamede, şüphelilere yönelik suçlamalar da aktarılıyor. Bunlar şöyle sıralanıyor: "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, Meclis'i ve hükümeti ortadan kaldırma veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, kişisel verileri kaydetmek, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa..."


Başsavcılığın teknik bilgiler verdiği iddianamenin sanıkları arasında ise şu isimlerin bulunduğu ileri sürülüyor: Eski Özel Harekât Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, emekli orgeneraller Tuncer Kılınç, Kemal Yavuz, Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, rektörler Mustafa Yurtkuran, Mehmet Haberal, Fatih Hilmioğlu, Yarbay Mustafa Dönmez.


3. Ergenekon iddianamesine göre örgütten ele geçirilen silahlar arasında 43 dolu, 14 boş LAW silahı, 12 roketatar, 424 adet el bombası, 22 uzun namlulu silah ve bunlara ait 46 bin 242 mermi, 12 roketatar, 175 tabanca ve bunlara ait 8 bin 20 mermi, 35 uçaksavar mermisi, 84 top mermisi, birer adet saatli bomba, boru tipi bomba dahil olmak üzere binlerce silah ve mühimmat yer alıyor.


12 Haziran 2007'de Ümraniye'de 27 el bombasının bulunmasıyla başlayan Ergenekon soruşturmasında üçüncü iddianame mahkemeye sunuldu. İlk iddianamenin 86 sanığı, ikinci iddianamenin 56 sanığı, Danıştay davasının 8 sanığı ile birlikte üçüncü iddianamedeki 52 şüpheli ile birlikte mahkemeye giden toplam kişi sayısı 202'ye yükseldi. İddianamenin birinci bölümünde soruşturma kapsamında açılan ilk iki davanın özeti, örgütün gerçekleştirmeyi planladığı eylemler ve suikast planları ile el konulan silahlar anlatıldı. Başsavcılığın basın açıklamasına göre, üçüncü iddianamenin ikinci bölümünde şüphelilerin bireysel durumları, isnat edilen suçlar ve uygulanması talep edilen yasa maddeleri belirtildi. Bu bölümde, deliller (bilirkişi raporları, tutanaklar, ekspertiz raporları), delillerin incelenmesi, teknik takip işlemleri (iletişimin dinlenmesi ve tespiti, gizli izleme), tanık ifadeleri, şüphelilerin hazırlık soruşturmasındaki ifadeleri, hukuki durumları ve talep edilen cezalar anlatıldı.


52 şüpheliye yönelik atfedilen suçlar ise şu şekilde belirtildi: "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, TBMM'yi ortadan kaldırma veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, TC Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs etme, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, amacı dışında kullanma, hile ile çalma."


BAŞSAVCILIK: ERGENEKON'DA İŞLEMLERİ BÜTÜN HAKİM VE SAVCILAR YAPIYOR


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, üçüncü iddianamede ayrıca soruşturmaya ilişkin teknik bilgiler de verdi. Ergenekon silahlı terör örgütü çerçevesinde farklı zamanlarda ele geçirilen delillere göre yeni soruşturmalar başlatıldığı, bunlara ilişkin halen derdest dosyalar bulunduğu belirtildi. Soruşturma süresince, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilinin gerektiğinde soruşturma işlemlerine bizzat katıldığı, genel olarak gözetim ve koordine ettiği belirtildi. Başsavcı vekilinin görevlendirdiği savcılarca yürütüldüğü, arama, el koyma kararlarının yerine getirilmesi, ifade alma gibi yoğun işlemlerin devamı süresince görevli cumhuriyet savcısı sayısının geçici olarak artırıldığı vurgulandı. Öte yandan, yasalar gereğince soruşturma evresinde arama, el koyma, tutuklama gibi soruşturma işlemlerinin mahkemece verilen kararlar çerçevesinde uygulandığı, bu tür kararlara itiraz edildiğinde ağır ceza heyetinin inceleyip sonuca bağladığı hatırlatıldı. Soruşturma evresinde görev yapan hakimler ve mahkemelerin nöbet sistemine göre çalıştığı, bir başkan ve en az üç üyesi bulunan 6 özel yetkili ağır ceza mahkemesinin soruşturmasında çeşitli kararlar verdiği aktarıldı. Bu şekilde soruşturma evresinde çok sayıda savcının görev yaptığına dikkat çekilerek özel yetkili ağır ceza mahkemeleri ve hakimlerinin tamamına yakınının soruşturmaya ilişkin karar verdiği kaydedildi. Açıklamanın sonunda, soruşturmanın gizliliğine ilişkin yasa hükümleri hatırlatıldı. ZAMAN


Öncelik 3. iddianamede     DETAY

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler