YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Erdoğan'ın tarihi konuşmasından öne çıkanlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi açılışında yaptığı konuşmada İstanbul merkezli Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi'nin kurulacağını söyledi. Erdoğan ayrıca "İslam dünyasının bir Kızılay'ı olmalı" dedi.
İşte Erdoğan'ın tarihi konuşmasından öne çıkanlar
14 Nisan 2016 / 14:25 Güncelleme: 14 Nisan 2016 / 14:56

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi, İİT üyesi 56 ülkenin temsilcilerinin katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, "Müslümanlar olarak, üstesinden gelmemiz gereken sorunlarımızın başında mezhepçilik-ırkçılık fitnesi geliyor. Benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir. Benim dinim İslam'dır. Ben tıpkı 1 milyar 700 milyon kardeşim gibi sadece ve sadece Müslümanım" ifadelerine yer verdi.

Erdoğan ayrıca, "İslam ülkelerinde yaşanan terör olayları ve benzeri olaylara karşı dış müdahale beklememeliyiz. Müdahaleyi kendimiz yapmalıyız, onlar müdahaleyi petrol için yapıyorlar" dedi.

İşte Erdoğan'ın tarihi konuşmasından öne çıkanlar;

İSTANBUL MERKEZLİ KOORDİNASYON MERKEZİ KURULUYOR

İİT üyesi ülkeler arasında teröre ve diğer suçlara karşı işbirliğini güçlendirecek ve kurumsallaştıracak bir yapı olması isabetli olacaktır. Bu anlayışla Türkiye olarak getirdiğimiz İstanbul merkezli “İİT Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi”  kurulması önerisi kabul gördü.

Aynı şekilde Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan “Teröre Karşı İslam İttifakı Girişimi”ni de destekleyerek etkin bir hale dönüştürmeliyiz. Terör olaylarına ve benzeri krizlere karşı başka güçlerin müdahil olmasını beklemek yerine “Teröre Karşı İslam İttifakı girişimi” aracılığıyla çözümü kendimiz üretmeliyiz.

DIŞ GÜÇLER PETROL İÇİN MÜDAHALE EDİYOR, HUZUR İÇİN DEĞİL

Niçin biz Müslümanlar, bu tür terör eylemlerinde başkalarından yardım bekliyoruz? Biz bunu kendimiz çözmeliyiz. Bunlara biz kendimiz müdahale etmeliyiz. Biz müdahale etmiyoruz. Başkaları müdahale ediyor. Onlar müdahale ederken oralardaki petrol için müdahale ediyorlar, aramızdaki huzuru sağlamak için değil.

BM'NİN REFORME EDİLMESİ ŞARTTIR

Şayet bu girişim arzu ettiğimiz etkinliğe ve kapasiteye ulaşırsa İslam dünyasının önünde yeni bir dönem açılacağına inanıyorum.  BM Genel Kurul’da dünya nüfusunun dörtte birini temsil eden Müslümanların tek bir daimi temsilcisi var mı? Yok. Artık dünya Birinci Dünya Savaşı’nın şartlarında değildir. Dünyada şartlar değişti. Öyleyse BM’nin reforme edilmesi şarttır. Adil bir dünya istiyorsak bunu beklemek hakkımızdır.

ÜMMETİN GELECEĞİ OLAN GENÇLERİ HAYATA HAZIRLAMALIYIZ

Kendisi adaletsizlik üzerine kurulu bir kurumun küresel adalete katkı sağlaması mümkün değildir. Kardeşliği sadece sözde bırakmamalıyız. Teknik, ticari, ekonomik, kültürel, sosyal, tüm boyutlarıyla gerçek anlamda hayata geçirmeliyiz. Ümmetin geleceği olan gençleri daire-i adliye çerçevesinde hayra çağıran iyiliği emreden kötülükten sakınan, özgüven sahibi bir nesil olarak hayata hazırlamalıyız. Bir teklifim var. İstanbul’da düzenli aralıklarla toplanacak bir kadın konferansını teklif ediyoruz.  

İSLAM DÜNYASININ BİR KIZILAY'I OLMALI

Tüm Kızılaylarımızın etkin ve kapsamlı bir işbirliği içinde olmasını sağlamalıyız. Bütün afetlerde İslam ülkeleri arasında ortak bir Kızılay yapısı oluşturmalıyız. Kalkınma için, İslam dayanışma fonunun kapasitesini genişleterek güçlendirmeliyiz. Küresel ekonomide olan tahkim sistemini kendi aramızda da oluşturmalıyız. Niye biz kendi dışımızdaki tahkim sistemlerine kendi sorunlarımızı havale ediyoruz. Bunun için İstanbul’da uluslararası bir tahkim sistemi kurmayı teklif ediyoruz. 

BAĞIMSIZ BİR FİLİSTİN KURULMALIDIR

Harem-i Şerif Kudüs’ün muhafazası için daha fazla gayret göstermeliyiz. Filistin’de hukuk dışı olan işgalin Harem-i Şerif'in işgaline dayanak yapılmasına izin vermeyiz. Harem-i Şerif'in ve Kudüs’ün muhafazası için daha fazla gayret göstermeliyiz. Filistin’le birlikte tüm bölgede kalıcı barış sağlanmasının yegane yolu bir an önce işgalin sona ermesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin’in kurulmasıdır. İİT olarak diğer coğrafyalarda hakları ve gelecekleri için mücadele eden Müslüman toplumlara daha fazla sahip çıkmalıyız.

GERIYE DEGIL ILERI BAKALIM KARDESLER :-)
 // OSMANLI
MASAALLAH BAREK ALLAH. INSAALLAH ALLAHIN IZNI ILE....
14 Nisan 2016 Perşembe 19:23
RAHMETLİ ERBAKAN HOCANIN PROJESİ
 // NAMIK ÖZ
ERBAKAN HOCA BU PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ADIM ATTIKTAN SONRA NELER GELMİŞTİ İSLAM ÜLKELERİNDEKİ LİDERLERLE ERBAKAN HOCANIN BAŞINA....ALLAH MUAFFAK ETSİN İNŞAALLAH....
14 Nisan 2016 Perşembe 18:36
geç ama süper
 // mehmet akman
çok geç kalınmış birlik.daha önce kurulsydı....
14 Nisan 2016 18:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler