YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Erdoğan’ın kafasındaki seçim hükümeti formülü
Gazeteci - Yazar Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kafasındaki seçim hükümeti formülünü yazdı.
İşte Erdoğan’ın kafasındaki seçim hükümeti formülü
19 Ağustos 2015 / 07:45 Güncelleme: 19 Ağustos 2015 / 08:48

İşte Abdülkadir Selvi'nin Yeni Şafak'ta yayınlanan "Erdoğan’ın kafasındaki seçim hükümeti formülü" başlıklı yazısı:

Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iade etti.

Bundan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nasıl hareket edeceği merak ediliyor.

Erdoğan hükümeti kurma görevini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na mı verecek, yoksa Anayasa'da belirtilen 45 günlük sürenin dolmasının ardından Başbakan Davutoğlu'nu davet edip, seçim hükümeti kurmakla mı görevlendirecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın izleyeceği yolun, siyasette yeni bir tartışmaya neden olacağından kuşku yok.

Eğer Başbakan Davutoğlu, Anayasa gereği seçim hükümeti kurarak ülkeyi seçimlere götürürse, bu kez HDP'nin hükümette yer alıp almaması konusunu tartışacağız.

MHP, HDP'ye kapı açtı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti azınlık hükümetine destek vermeyerek, HDP'nin hükümette yer almasının kapısını açtı. Bahçeli, HDP'nin hükümette yer alması konusunu yakın çevresine, ”O Cumhurbaşkanı'nın sorunu” olarak nitelendirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu Saraya davet ederek, hükümeti kurma görevini verirse ne olacak?

Bu durumda Kılıçdaroğlu ne yapacak?

Kılıçdaroğlu ilk olarak...

Kılıçdaroğlu ilk olarak Bahçeli'nin kapısını çalacak.

Önce HDP'nin dışarıdan desteklediği CHP-MHP azınlık hükümeti önerecek.

Bahçeli, kendisine Başbakanlık teklif edilmesine rağmen HDP desteği nedeniyle CHP-MHP koalisyon hükümetini reddetmişti.

Hatta iki parti arasında “Koltuk değneği” tartışması yaşanmıştı. Zaten bu günlerde MHP'ye selam verip borçlu çıkmayan yok. Kılıçdaroğlu Başbakanlık önerdi, işitmediği söz kalmadı.

Kılıçdaroğlu'nun asıl önerisi ise MHP ve HDP'nin dışarıdan desteklediği CHP azınlık hükümeti olacak.
Kılıçdaroğlu, 3 ay içerisinde neleri yapacağını paylaşacak, Bahçeli'den destek isteyecek.

Davutoğlu'nun Kılıçdaroğlu'na önerdiğini, Kılıçdaroğlu, Bahçeli'ye teklif edecek.

3 aylık seçim hükümeti için destek isteyecek.

Kılıçdaroğlu'nun Başbakan olacağı seçime endeksli CHP azınlık hükümeti olacak.

Bahçeli, HDP'nin içeriden ya da dışarıdan desteğine kapıları kapattığı için bu formülün geçerli olacağı düşünülmüyor. Peki bunlara rağmen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı'na bir hükümet listesi ile gidecek mi?

Kılıçdaroğlu, arkasında güvenoyu alacak bir destek bulmadığı taktirde Cumhurbaşkanına bir Bakanlar Kurulu listesi sunmayacak.

Davutoğlu bu hamle ile kendine olan güvenini ortaya koydu

Bu arada koalisyon seçeneklerinin tükenmesi üzerine Başbakan Davutoğlu bir hamle yaptı. Hükümet kurma görevini iade ederken AK Parti, seçimlerden önce kongreye gitme kararı aldı. AK Parti, 12 Eylül'de kongreye gidiyor. Davutoğlu bu hamle ile kendine olan güvenini ortaya koydu. Davutoğlu kongre salonuna Başbakan olarak girebilmek için koalisyon hükümeti kurmaya çalışıyor. Kongreden önce koalisyon kurarsa AK Parti zamanında kongreye gidecek eğer kuramazsa kongre 1 yıl ertelenecek şeklinde yorumlar yapılıyordu. Koalisyon kurulamadı ama Davutoğlu bir an bile tereddüt etmeden kongreye gidilmesi kararı aldı.

Bu da Davutoğlu'nun kongre endişesi taşımadığını göstermesi açısından önemli.

Bu arada kongre kararının Davutoğlu tarafından tek başına alınmadığını sanıyorum. Tüm diyalog mekanizmaları işletilerek, uzlaşmayla kongre kararı alındı.

Başbakan Davutoğlu ortak aday olarak kongreye girecek.

7 Haziran'da seçmen AK Parti'ye ev ödevi vermişti. AK Parti, kongreye giderek bu ev ödevlerinden birini daha yerine getirecek. Yenilenecek.

Seçmen AK Parti'den kadro, söylem ve milletvekili listelerinde eksik giden bir şeylerin olduğuna işaret etmiş, AK Parti'den kendine çeki düzen vermesini istemişti.

AK Parti bu kongrede kadrolarını yenileyecek. Söylemde ve listede değişiklikler ise onu takip edecek.

Seçmenler AK Parti'nin verilen mesajı aldığını, samimi bir sorgulama yaptığını ve mesajın gereğini yerine getirdiğini görmek istiyor. Eğer seçmen mesajın gereğinin yapıldığını görmezse, AK Parti'ye ikinci bir ihtarda bulunabilir. Ama samimi bir şekilde mesajın gereğinin yerine getirildiğini görürse, tavrı değişebilir.

Erdoğan görev vermeyecek

Bu arada hükümet konusu da netleşiyor. Önce bir anekdotu paylaşmak istiyorum. Bir süre önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile konuşuyorduk. “Sayın Davutoğlu hükümeti kuramazsa, Sayın Cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini vermek üzere sizi saraya davet ederse gider misiniz?” diye sormuştu. Kılıçdaroğlu, ”İnşallah gerek kalmaz” yanıtını vermişti.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kanaat önderleriyle yemeği sırasında CHP'nin hükümeti kurma görevini almak üzere Saray'a gelmek istediği yönünde iki üç ayrı kanaldan mesaj geliyor. Ama tüm koalisyon formülleri tüketildiği için Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'na hükümet kurma görevini vereceği yönünde bir sinyal alınmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki sürece ışık tutacak değerlendirmelerini orada yapıyor. Erdoğan'ın kafasındaki seçim hükümetinin yol haritası şöyle:

“2 aylık bir seçim hükümeti kurulacak. MHP'nin politikaları nedeniyle HDP de hükümette yer alacak. Ancak hükümeti kurma görevini bu fakir verecek. Ama onların her önerdikleri kişi bakan olamayacak. Kimin bakan olacağına biz karar vereceğiz”

 // osmanli li
Sevgili ulkucu kardesler bakin bahcelinin hali bu ne hukumete destek ne koalusyon yaptigi gerilerde gezinmek ama kimseyefe birakmaz milliyetci ruhu allah bu milletin basindan sayin erdogan ve akpartimizi eksik etmesin....amin secimde mhp barsj altinda kalcak millet cezasini vercek hdpde...
19 Ağustos 2015 20:22
EN BÜYÜK HAYAL
 // HAYAL
MHP nin en büyük hayali ana muhalefet olmakmış, ülkeyi yönetmek değil. Adamlar istikrarlı niye kızıyoruz ki......
19 Ağustos 2015 Çarşamba 10:01
devlet bahceli'nin
 // uykucu
Reisicumhurumuza duydugu kin ve garezi anlamak mumkun degil. Bu sebele AK Parti ile hukumet kurmayip isi icinden cikilamaz hale getirmesinin bedelini bakin gorun nasil odeyecek?...
19 Ağustos 2015 Çarşamba 09:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler