YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Erdoğan'ın açıklayacağı büyük operasyon
Başbakan Erdoğan'ın, 17 Aralık'ta başlatılan operasyonun arkasında olduğunu söylediği "büyük operasyon"un ayrıntıları medyaya yansıdı.
İşte Erdoğan'ın açıklayacağı büyük operasyon
22 Aralık 2013 / 19:31 Güncelleme: 22 Aralık 2013 / 19:31

Erdoğan'ın üzerinde duracağı temel noktanın Halkbank'ın oynadığı kritik rol üzerine oturuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çok yakın birkaynak, Türkiye Gazetesinden Ercan Gürses'e yaptığı açıklamada, ilginç tespitlerde bulundu.

İşte "Komplonun şifresi" niteliğindeki iddialar:

"Bazı ülkeler görünürde İran'a ambargo uygularken, farklı yöntemlerle bu ülkeyle ticaret rekoru da kırdı. Ne demek istediğimi anlamak istiyorsanız Tahran sokaklarındaki arabaların markalarına bakarsınız. Ancak bu, Dünya Ticaret Örgütü kuralları dışında yapılan bir ticaretti. 'Suç mu?' Hayır değil. Peki aynısını Türkiye yaparsa? İşte o zaman bel altı yöntemleri devreye sokuyorlar. Hedef, İran ve Türkiye'nin bu ülkeyle artan ticareti. Gerisi garnitür. İmar planı usulsüzlüğü diyerek insanların kafasını bulandırıp, dikkat dağıtıyorlar.

Almanya'nın ticaret pastası daralacaktı

Türkiye de aynı tür bir ticarete yöneldi. Dünya Ticaret Örgütü yöntemleri dışında İran'a yönelik ihracat ve ithalatını artırmayı seçti. Halkbank'ı da koordinatör banka ilan etti. Malum ülkeler ticaret pastalarının daralacağını hissettiler. Ancak tehditlere rağmen Halkbank işine baktı. İran'la ticaret tavan yaptı. Zaman zaman iki ülkenin dış ticaret makası kapandı. Türkiye'ye gayri resmi yollarla rahatsızlıklarını ileten bazı ülkeler, farklı planlara giriştiler.

Vatansever solcular da...

Bu uluslararası bir komplo. Parti taraftarlıkları bir yana bırakılmalı. Vatansever solcular da Başbakan'ın yanında yer almalı. Terörün finansmanı yasasını Türkiye'ye baskı yaparak çıkarttılar. Şimdi o yasayı da kötüye kullanmakla tehdit ediyorlar. İran'la ambargoyu delerek yasaya muhalefet ediyorsunuz diyecekler. Üstelik terörün finansmanını kamu bankasıyla yaptığımızı savunacaklar. Buna aklı başında kimse kanmamalı.

Hindistan'ın parası bizde

İran'la ticaret yapan Hindistan da parasını Halkbank'ta değerlendiriyor. Operasyon olmasa iki gün sonra Türkiye'ye milyarlarca dolarlık yeni fon girecekti. O paranın girmeyecek olması da dövizdeki ani yükselişin bir başka nedeni. Mevcut komplonun bir başka nedeni Türkiye'nin savunma füzesi alımında Çin'i tercih etmesi... İsrail'in görülmemiş şekilde Mavi Marmara olayının ardından özür dilemesiyle ilişkiler normale dönecek sanılıyordu. Oysa Türkiye'nin bütün şartları yerine gelmemiş, Gazze ablukası kaldırılmamıştı. İsrail ilişkilerinin normale dönmeyişi de bu komployu körükledi. Ne demek istediğimi anlayın.

Başbakan açıklayacak

Başbakan Erdoğan komployu tam teşhis etmiş durumda. Halkbank'ın neden yıpratıldığıyla ilgili önünde geniş çaplı raporlar var. Ülkelerin isimlerini de biliyor.? Bunlar aynı zamanda dünyanın en çok silah üreten ülkeleri. Başbakan kamuoyuna bu ülkeleri ifşa edecek.

7 Şubat sürecinde de benzer çevreler MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la uğraştılar. Ne tesadüf ki, ABD ve İsrail basınında Fidan "İran'a yakın" diye yıpratılmaya çalışıldı. Bazılarının jargonu bile aynı. Fidan-İran bağlantısını boşuna mı kurdular? Başbakan bunları da kamuoyunun önüne koymayı düşünüyor.

Uzantıları da suç işledi

Yurtdışındaki komplocuların içerdeki uzantıları da komplolarını hukuka uygun yapamadılar. Üç temel suç işlediler. Birincisi, gizli olması gereken soruşturmayla ilgili olduğu öne sürülen görüntüleri basına servis ettiler. Gizlilik ilkesini çiğnediler. İkincisi, Halkbank'ta ele geçirilen belgelerdeki devlet sırlarının elden ele geziyor olması. Üçüncü suç da adli. Bir savcı Başsavcı'nın haberi olmadan bu soruşturmayı yapamaz. En hafifinden disiplin suçudur."

TÜRKİYE GAZETESİ

00:41
 // YANINDAYIZ
Durma, devam et. Millet olarak yanındayız. Allah yardımcın olsun. Allah, seni, her türlü şer'den korusun. Allah, sana lanet okuyanları, islah etsin, şerrinden korusun....
23 Aralık 2013 00:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler