YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Erdoğan'ın açıkladığı Milli Birlik ve Kardeşlik’ projesinin detayları
Cumhurbaşkanı Erdoğan’'ın ‘Milli Birlik ve Kardeşlik’ ismiyle açıkladığı projenin detayları netleşiyor. Artık sadece HDP değil, Kürtleri temsil eden tüm kesimler söz söyleyecek. HDP İmralı’'ya gidemeyecek.
İşte Erdoğan'ın açıkladığı Milli Birlik ve Kardeşlik’ projesinin detayları
10 Kasım 2015 / 08:29 Güncelleme: 10 Kasım 2015 / 08:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi" olarak tanımladığı yeni dönemin yol haritası netleşiyor.

Akşam'ın ulaştığı bilgilere göre, demokratikleşme adımları çerçevesinde ilerletilecek süreç için geçtiğimiz dönemden farklı olarak, pek çok yeni yapılanma ve karar uygulamaya konulacak. 

TBMM ele alacak 

"Milli Birlik ve Kardeşlik" projesine, TBMM de katkı verecek ve çözüm mesaisi başlatılacak. AK Parti Grubu'nun önerisiyle TBMM'de, "Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci Komisyonu" kurulacak.

‘Eve dönüş’ imkanı 

Sözde "özyönetim" ilanları ve terör örgütünün şehir yapılanmasıyla da, aynı kararlılıkla hukuk içinde mücadele edilecek. Terör örgütünden ayrılmak isteyenler için geri dönüşün önünü açacak ve teşvik edecek yasal düzenlemeler yapılacak. 

Süreci suiistimal etmelerinin sonucu 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, "Milli Birlik ve Kardeşlik" projesinde görev alacak yeni mekanizmayı doğruladı.

Akşam'a konuşan Ensarioğlu, "Muhataplık konusundaki yeni yapılanma, hükümetin iyi niyetinin HDP tarafından suistimal edilmesinin bir sonucudur. Yeni sistemle sorunun çözümünde söz söylemek isteyen her kesime kapı açılmış olacak ve bizzat sürecin içinde yer almaları sağlanacak" dedi.

HDP ayrıcalığını kaybetti 

Çözüm sürecinde kendisini "sürecin mimarı" gibi gösteren HDP'nin muhataplığı söz konusu olmayacak. Bunun yerine Kürtleri temsil eden tüm kesimlerin içinde yer alacağı bağımsız bir mekanizma kurulacak ve HDP bu mekanizmanın içindeki parçalardan sadece biri olacak. 

‘Akil İnsanlar’ modeli 

Sahada aktif çalışmalar yürütecek olan yeni mekanizmada, kanaat önderlerinden aşiret temsilcilerine, korucu ailelerinden bölgedeki STK'lara varana kadar tüm kesimler yer alacak. "Akil İnsanlar" benzeri bir modelle görev yapacak olan mekanizmaya "Barış Ofisi" ismi verileceği belirtiliyor. 

İmralı’'dan veto yediler

Yeni dönemde HDP heyetinin İmralı ile görüşmesine izin verilmeyecek. Devlet heyeti ile İmralı arasındaki temaslar ise ihtiyaç duyuldukça sürdürülecek. 

PKK'ya asla taviz verilmeyecek ve örgüt silahları bırakmazsa "Milli Birlik ve Kardeşlik" adımlarıyla birlikte, operasyonlar da kesintisiz sürecek.  

 

AKŞAM

 // Rasim DUMAN
HDP-PKK-PYD-YPG...Bunlarin hepsi ABD-İNGİLTERE-İSRAİL Ser İttifaki'nin projeleridir. Misyonlari, bir Kurt Devleti kurmak degil, Turkiye'yi yikmaktir. Bunlarla hicbir gorusme yapilmamalidir. Bir Kurt olarak soyluyorum : Turkiye'de bir "Kurt Sorunu" yoktur. Kimse benim namima "sorun" uretmesin ! Bu ulkede Turkler'e verilip te Kurtler'den esirgenen hicbirsey yoktur. Bu ulkede hepimiz birinci sinif vatandasiz. "Proje orgutler"in hepsi ihanet icindedir....
10 Kasım 2015 11:15
Hayırlısı
 // Boğaçhan
Evet galiba bu iş böyle çözülecek....
10 Kasım 2015 Salı 10:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler