YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Erdoğan'ın 60 yıllık başarı öyküsü...
Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, ailesinin Rize'nin Güneysu ilçesinden İstanbul'a göç ettiği Kasımpaşa semtinde doğdu
İşte Erdoğan'ın 60 yıllık başarı öyküsü...
11 Ağustos 2014 / 19:30 Güncelleme: 11 Ağustos 2014 / 18:36

Babasının Sahil Güvenlik Teşkilatı'nda görevli olmasından ötürü çocukluğu Rize'de geçti. Recep ayında doğduğu için Recep adı ve dedesinin adını verdikleri Tayyip Erdoğan'ın 3'ü erkek ve 1'i kız olmak üzere 4 kardeşi daha bulunmaktaydı.

Ailesi ile birlikte 13 yaşındayken İstanbul'a yerleşti.

Çocukluk döneminde ekstra harçlık için İstanbul bazı sokaklarında limonata ve simit sattı.

Çocukluk döneminde ekstra harçlık için İstanbul bazı sokaklarında limonata ve simit sattı.

70'li yıllarda futbol oynadı. O yıllarda her ailede olduğu gibi Erdoğan'ın babası Ahmet Bey de boş bir meşgale gördüğünden oğlunun futbol oynamasına karşıdır.

O dönemde babasından fırça yememek için, top oynadığı ayakkabıları eve getirmez, kömürlükte saklar. Sakatlandığı zamanlarda bile evde dişini sıkar, acısını babasına hissettirmez. Futbol oynadığını babasının öğrenmemesi için İkinci Lig takımlarından Kasımpaşaspor'un teklifini bile geri çevirir.

1969 yılında ise Camialtıspor'a transfer olur. Erdoğan'a bu transfer karşılığı bir iş ve bin lira transfer ücreti verilir. Tayyip Erdoğan yeteneklidir. İstanbul Genç Karmasına seçilir.

Futbol oynadığını babasından daha fazla gizleyemeyecektir. Çünkü artık gazetelerde boy göstermeye başlamıştır. Ancak babasından beklediği tepki oldukça sert olur. Ahmet Bey onun İstanbul Genç Karması'yla yurtdışına gitmesi için gerekli veli muvafakatnamesini imzalamaz. Babası onun okumasını istiyordur.

Lakin bu sefer de İETT'den transfer teklifi gelir. Baba Ahmet Bey'den Tayyip Erdoğan'ı bizzat İETT Teknik Direktörü Mehmet Ali Gürses ister. Ahmet Bey'in cevabı yine kısa olur:

"Oğlumun serseri olmasını istemiyorum. Okuyup adam olsun." Bu cevap karşısında Mehmet Ali Gürses, "Oğlunuz için İETT'de işçi kadrosu açacağız." der.

Ahmet Bey yumuşar ve "Eğer İETT'de işçi kadrosu açılır ve okuluna engel teşkil etmezse transferine izin veririm." der.

İETT'ye resmi olarak transfer olmuştur.

1976 yılında İ.E.T.T futbol takımı İstanbul şampiyonu oldu. 12 Eylül 1980 sonrası İ.E.T.T'den ayrılmak zorunda kaldı. 16 senelik futbol hayatını da böylece noktalamış oldu.

 

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler